Układanie blachodachówki w arkuszach krok po kroku
Układanie blachodachówki w arkuszach krok po kroku
Blachodachówki w arkuszach należą do klasyki sztuki dekarskiej. Choć są rozwiązaniem dobrze znanym, cały czas potrafią zaskoczyć, zarówno pod kątem techniki, jak i montażu. W tym artykule wskażemy drogę, która doprowadzi każdego do montażowego sukcesu.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2025-02-05
Data aktualizacji: 2025-02-05
Specyfika blachodachówek w arkuszach opiera się na przycinaniu ich odpowiednio wcześniej, tak by przyjechały na plac budowy już gotowe do montażu. Ostrożność wymagana jest na każdym kroku zarówno podczas prac montażowych, jak i przy załadunku, transporcie oraz rozładunku materiałów. Dlatego właśnie, do działań z blachodachówkami w arkuszach konieczne jest kilka osób. Nigdy nie przenośmy ich samodzielnie, a koniecznie stosujmy się do zasady jedna osoba na 1,5 m arkusza. Gdy blachodachówki zostaną rozładowane, musimy zadbać o właściwy sposób ich przechowywania. Niezbędne jest oddzielenie ich od podłoża przy pomocy m.in. drewnianej palety. Przydatne okazują się również drewniane przekładki, które wkładamy pomiędzy poszczególne fragmenty arkuszy.
Czym przycinamy arkusze, gdy zajdzie taka potrzeba? Narzędziem stworzonym do działań tego typu są nożyce - mechaniczne oraz ręczne. Nie podejmujmy się przycinek przy użyciu szlifierki kątowej, ponieważ skutki mogą być naprawdę fatalne. Największym zagrożeniem jest zniszczenie powłoki dekoracyjno-ochronnej, która może ulec dewastacji pod wpływem iskier.
Idealny ruszt pod blachodachówki
Ruszt pod pokrycie z blachodachówki tworzymy przy pomocy łat oraz kontrłat. Wysokość drugich z nich powinna zaczynać się od 40 mm. Głównym zadaniem kontrłat jest oddalenie blaszanego pokrycia od tzw. warstwy hydroizolacyjnej. Rezultatem opisywanej aktywności jest przepływ powietrza na odpowiednim poziomie. Można zatem powiedzieć, że na barkach kontrłat spoczywa proces wentylacji. Na kontrłatach lądują łaty, których szerokość musi wynosić co najmniej 50 mm (szerokość pozostaje zależna od kąta nachylenia naszej połaci). O rozstawie łat decyduje wybrany przez nas model blachodachówki.
Montaż pokrycia dachowego, poprzedza proces instalacji obróbek blacharskich. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są gotowe obróbki blacharskie, dzięki którym uda nam się zaoszczędzić sporo czasu. Nie musimy się już przejmować ręcznym wyginaniem blachy. Firma Blachy Pruszyński posiada całkiem bogatą ofertę tych elementów, więc na pewno warto ją przejrzeć. Jak wygląda kolejność montażu? Na pierwszy ogień idą obróbki, które odpowiedzialne są za ochronę deski okapowej. Następne w kolejce są obróbki, które w całości tworzą pas nadrynnowy. W jakich jeszcze miejscach ulokowane są obróbki blacharskie? Opisywane elementy powinny znajdować się również w okolicach komina, na dnie koszy oraz wzdłuż krawędzi dachu. Przy całej operacji pomocne będą wkręty samowiercące oraz gwoździe dekarskie, dzięki którym praca przebiegnie sprawnie, a jakość montażu będzie na najwyższym poziomie.
Jak montujemy blachodachówki w arkuszach?
Montaż pokrycia dachowego rozpoczynamy od dolnego naroża dachu i stopniowo zmierzamy w stronę kalenicy. Blachę przykręcamy do łat przy użyciu wkrętów farmerskich. Są one bardzo jakościowe, ale wymagają od nas skupienia, by odpowiednio je przykręcić. Zbyt słaby stopień przykręcenia może skutkować zerwaniem dachu przez wiatr, zaś zbyt mocne dokręcenie może przynieść negatywny rezultat w postaci blokady ruchu blachy, które są koniecznym rytuałem podczas zmian temperatury. Skąd będziemy wiedzieć, czy dobrze wykorzystaliśmy wkręty farmerskie? Podpowiedzią okazują się krawędzie uszczelki wkrętu, które docelowo powinny wystawać spod kołnierza dociskowego. O czym jeszcze musimy pamiętać? Na pewno kluczową informacją jest to, że wkręty umieszczamy zawsze w dole przetłoczenia. Odejściem od tej reguły są kalenice oraz krawędzie dachu, ponieważ w przypadku tych fragmentów „farmery” lądują w każdym zagłębieniu fali.
Co robimy po ułożeniu blachodachówki?
Zwieńczeniem procesu montażu nowego pokrycia dachowego jest zamocowanie gąsiorów. Dzięki nim nasz dach będzie kompletny. Pod gąsiorami koniecznie umieśćmy grzebień lub siatkę, które zneutralizują problem zagnieżdżania się wszelkich gatunków ptactwa. Pamiętajmy o tym, by zostawić 5-centymetrową szczelinę wentylacyjną między schodzącymi się połaciami, tylko wtedy gąsiory oraz dach będą spełniać wszystkie swoje funkcje jak należy.