Na jakie warunki atmosferyczne jest przygotowany styropian? Odpowiedź 5 ważnych pytań

Na jakie warunki atmosferyczne jest przygotowany styropian? Odpowiedź 5 ważnych pytań

Styropian od ponad siedmiu dekad jest niezawodnym materiałem izolacyjnym w budownictwie, cenionym za swoją trwałość i odporność na różnorodne warunki. Ale jakie warunki atmosferyczne faktycznie jest w stanie wytrzymać?

Jakie temperatury wytrzymuje styropian?

Styropian wytrzymuje temperatury do 70°C w przypadku styropianu fasadowego oraz do 80°C dla styropianu podłogowego podczas badań laboratoryjnych. Krótkotrwale może wytrzymać nawet wyższe temperatury.

Czy styropian jest odporny na działanie ujemnych i dodatnich temperatur?

Tak, wielokrotne oddziaływanie zarówno ujemnych, jak i dodatnich temperatur nie wpływa na destrukcję styropianu ani na utratę jego właściwości.

Czy można stosować styropian przy niskotemperaturowym ogrzewaniu podłogowym?

Tak, niskotemperaturowe ogrzewania podłogowe osiągają maksymalnie 55°C, co nie budzi obaw przy zastosowaniu styropianu jako izolacji.

Jak wpływa kolor elewacji na zastosowanie styropianu?

Przy stosowaniu na elewacji ciemnych kolorów, takich jak czarny czy antracytowy, z niskim współczynnikiem odbicia światła HBW poniżej 20, konieczne jest użycie tynków i farb z pigmentami odbijającymi promienie słoneczne, które mogą obniżyć temperaturę powierzchni nawet o 20°C.

Jakie badania przeprowadzają producenci styropianu w celu określenia jego stabilności wymiarowej?

Producenci prowadzą badania w normalnych warunkach laboratoryjnych DS(N) przy 23°C oraz w warunkach DS(70,-) przy 70°C dla styropianu fasadowego. Dla styropianu podłogowego wykonuje się badanie odkształcenia pod obciążeniem DLT w temperaturze 80°C, gdzie odkształcenie nie powinno przekraczać 5%.

Odpowiadał Eugeniusz Solarz, ekspert firmy Arbet.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz