Rodzaje saun i ich właściwości zdrowotne

Sauna to specjalne pomieszczenie o wysokiej temperaturze i wilgotności (w zależności od rodzaju sauny), w którym przebywa się przez kilka do kilkunastu minut. Pobyt w saunie ma korzystny wpływ na krążenie. Po sesji w saunie zazwyczaj wykonuje się kąpiel w zimnej wodzie.

Rodzaje saun i ich właściwości zdrowotne
Polder Technika Basenowa Technika basenowa
polder.pl
Polder Technika Basenowa Technika basenowa
Dane kontaktowe:
12 256 43 80, tel. kom. 0 601 495 741
Góra Libertowska 42, Libertów, 30-444 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Oto różne rodzaje saun:

  • Sauna sucha: Temperatura wynosi zazwyczaj od 60 do 90°C, a wilgotność względna oscyluje wokół 10-15%. Wykonana jest z drewna, a woda na kamienie jest wylewana tylko podczas sesji parowych. W tej saunie stosuje się piec na drewno lub elektryczny wyposażony w specjalne kamienie grzewcze.
  • Sauna mokra: W tej saunie temperatura wynosi około 50-65°C, a wilgotność względna jest zwykle utrzymywana na poziomie 20-40%. Wilgotność jest podnoszona za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak parowniki.
  • Sauna parowa (łaźnia rzymska, sauna ziołowa): W tej saunie temperatura wynosi około 45-55°C, a wilgotność względna utrzymywana jest na poziomie około 40%. Zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza są regulowane automatycznie. Do podgrzewania pomieszczenia używa się generatora pary.
  • Łaźnia mokra: W tej saunie temperatura wynosi około 45-55°C, a wilgotność względna osiąga 100%. Zazwyczaj wykonana jest z ceramiki lub tworzyw sztucznych.
  • Sauna na podczerwień: Ten rodzaj sauny wykorzystuje promienniki podczerwieni jako element grzewczy. Nie ma konkretnych ustalonych wartości temperatury i wilgotności, ponieważ podczerwień działa na ciało w inny sposób niż tradycyjne sauny.

źródło i zdjęcia: Polder Technika Basenowa

Fotografia otwierająca: pixabay.com