Oszczędzanie wody - bateria z filtrem zamiast butelek PET
Jeśli chcecie ograniczyć zużycie plastiku i nie chcecie kupować butelkowanej wody - podejmujecie słuszną decyzję. Z danych Programu Środowiskowego ONZ wynika, że w ciągu 70 ostatnich lat na świecie wyprodukowano… ponad 8 miliardów ton plastiku. Nie, to nie pomyłka- 8 bilionów kilogramów! Znaczna jego część zanieczyszcza i degraduje środowisko naturalne - lasy, rzeki, plaże, akweny.
Zamiast więc kupować wodę w butelkach PET i przyczyniać się do zanieczyszczenia planety plastikiem, warto poszukać alternatywy - na przykład baterii z możliwością przyłączenia do filtra wody, takich jak baterie kuchenne z serii Aster.
Takie znajdziecie w naszej ofercie! Baterie tego typu dysponują przełącznikiem źródła wypływającej wody, a więc dają możliwość wyboru pomiędzy wodą filtrowaną, przeznaczoną do picia, a wodą z sieci, której użyjesz na przykład do opłukania naczyń czy umycia rąk.
Warto jednak pamiętać, że implementacja takiego rozwiązania wiąże się z koniecznością wcześniejszej instalacji systemu do filtrowania wody.
Sposoby na oszczędzanie wody. Aerator, czyli więcej, ale… mniej
Aerator, znany też jako perlator, to jedno z najgenialniejszych w swojej prostocie narzędzi, które sprzyjają ograniczaniu zużycia wody. To nic innego, jak prosta nakładka, którą mocuje się u wylotu baterii. Dzięki swojej konstrukcji aerator napowietrza i zmiękcza strumień wody, przez co wydaje się on obfitszy i intensywniejszy.
W rzeczywistości, korzystając z aeratora, zużywamy jej mniej, zachowując taki sam efekt czyszczenia! Aeratory występują we wszystkich bateriach od Deante - a to oznacza, że każdy z naszych produktów jest już „zaprogramowany” do oszczędzania wody.
Niektóre z naszych produktów - m.in. baterie z serii Alpinia, Arnika i Jaśmin - są dodatkowo wyposażone w tzw. eco-aeratory, które obniżają zużycie wody nawet do 4,5 litra do minutę!
Proste i inteligentne pomysły na oszczędzanie wody
To jednak nie wszystko. W naszej ofercie znajdziecie też tzw. baterie ECO-click, baterie sensorowe oraz tzw. baterie Press. Każda z nich opiera się na tyleż prostym, co błyskotliwym mechanizmie. Wszystko już tłumaczymy!
Baterie ECO-click dysponują dwustopniową głowicą, która umożliwia zmniejszenie przepływu wody nawet o 50%. Jest to możliwe za sprawą intuicyjnego ustawienia dźwigni, która otwiera dopływ wody w dwóch różnych położeniach.
Podniesienie uchwytu do momentu lekkiego oporu informuje użytkownika, że przepływ wody osiągnął 50%, a podniesienie uchwytu wyżej spowoduje „kliknięcie”, co zwiększy strumień wody do maksymalnego poziomu.
Baterie sensorowe to zaś rodzaj bezdotykowych baterii. Uruchomienie takiej baterii jest możliwe dzięki zbliżeniu dłoni do czujnika i analogicznie: cofnięcie dłoni spowoduje zamknięcie przepływu i zatrzymanie strumienia wody.
Rozwiązanie tego typu z jednej strony sprzyja oszczędności wody, z drugiej zaś jest niezwykle komfortowe i higieniczne. Technologia sensorowa występuje w bateriach łazienkowych z kolekcji Hiacynt.
Z kolei baterie Press działają na podobnej zasadzie co sensorowe, ale przepływ wody ustaje nie po odsunięciu dłoni od czytnika, a po upływie określonego czasu. W tym przypadku uruchomienie baterii odbywa się za pomocą wciśnięcia specjalnego przycisku, umieszczonego na baterii. To także bardzo intuicyjne i wygodne rozwiązanie.
Oszczędzanie wody. Termostat - pożądana temperatura wody w mgnieniu oka
W zestawieniu nie mogło zabraknąć baterii termostatycznych od Deante. Baterie tej klasy są skonstruowane tak, by możliwe było zapewnienie prostego i precyzyjnego ustawienia stałej temperatury w błyskawicznym tempie. Wystarczy tylko ustawić pokrętło na odpowiadającą nam wartość… I tyle!
W przypadku klasycznych baterii osiągnięcie pożądanej temperatury trwa zwykle nawet do kilkudziesięciu sekund, co wiąże się ze zmarnowaniem bardzo dużej ilości wody z każdym użyciem. Baterie termostatyczne od Deante dysponują ponadto blokadą zapobiegającą przekroczeniukomfortowej temperatury 38 stopni Celsjusza, co dodatkowo wzmacnia bezpieczeństwo i komfort korzystania.
Nie tylko oszczędzanie wody. PROECO, czyli odpowiedzialność
Czasem wystarczy mały gest, by zrobić coś dobrego dla planety. Rezygnacja z nadmiernej konsumpcji i niepotrzebnych zakupów, wybór nisko- lub zeroemisyjnej formy transportu i organicznych produktów czy ograniczenie spożycia mięsa to tylko ułamek z nich.
Każdy może jednak stać się nawykiem i za jego pomocą można zachęcić do proekologicznych postaw kolejne osoby. Pozornie małe kroki są więc jak kropla, która drąży skałę. Suma małych gestów pomaga zwiększać świadomość w całym społeczeństwie i wpływać na jego motywację do działania na rzecz środowiska!
Obowiązek dbania o dobrostan naszej planety spoczywa jednak nie tylko na pojedynczych konsumentach. Troska o środowisko powinna być wpisana w tożsamość niemal każdego przedsiębiorstwa, a przykład iść z samej góry! Odpowiedzialna produkcja jest tak samo istotna, jak odpowiedzialna konsumpcja.
Właśnie taka myśl przyświecała nam, gdy rozpoczęliśmy opracowywać i wdrażać założenia filozofii PROECO. Zgodnie z nią Deante tworzy produkty przyjazne nie tylko dla użytkownika, ale i dla środowiska - produkowane w sposób minimalnie inwazyjny i maksymalnie przyjazny dla naszej planety. Filozofia PROECO opiera się na czterech mocnych fundamentach. To:
- promowanie i wykorzystywanie rozwiązań mających na celu ograniczenie marnowania wody,
- wykorzystywanie proekologicznych, bazujących na naturalnych surowcach długowiecznych materiałów,
- działanie w myśl idei Less Waste, odpowiedzialne planowanie produkcji w celu ograniczenia odpadów produkcyjnych
- wykorzystywanie ekologicznych, biodegradowalnych opakowań.
Głęboko wierzymy w ideę PROECO i chcemy przekonywać do niej wszystkich, którzy mają styczność z naszymi produktami. O dobro naszej planety możemy zawalczyć wspólnymi siłami!
źródło i zdjęcia: Deante