PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Instalacje PV Columbus z podwójnym zabezpieczeniem przeciwpożarowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2022-08-04

W sierpniu 2022 roku firma Columbus Energy wprowadza dodatkową ochronę złącz MC4 - wrażliwych elementów systemu fotowoltaicznego, narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Columbus Safe 2.0. to kolejny krok na drodze do zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego instalacji PV oferowanych przez tą markę.

Columbus Safe 2.0 jest kolejnym elementem systemu prewencji pożarowej w instalacjach realizowanych przez wiodącego dostawcę fotowoltaiki dla domów. To szczelna osłona, wykonana z trwałego, ognioodpornego materiału, służąca do zabezpieczania złącz MC4. Wewnątrz osłony umieszczona jest taśma samogasząca (sticker Columbus Safe), którą firma stosuje do zabezpieczeń skrzynek DC już od blisko dwóch lat.

Cały czas pracujemy nad doskonaleniem jakości naszych montaży, kładąc szczególny nacisk na prewencję pożarową. W ostatnich latach wspólnie z rzeczoznawcami PPOŻ wypracowaliśmy własny system zabezpieczeń, oparty o najwyższej jakości certyfikowane komponenty. Jednym z nich są inwertery z funkcją AFCI, która wykrywa zagrożenie wystąpienia łuku elektrycznego i automatycznie wyłącza urządzenie. Wykorzystując samogaszące stickery zabezpieczamy rozdzielnice prądu stałego, a ostatnio również złącza MC4, które są jednym z najbardziej wrażliwych elementów instalacji - tłumaczy Piotr Trojanowski, kierownik realizacji w Columbus Energy S.A. 

Taśma samogasząca, umieszczana przez Columbus w rozdzielnicach DC oraz w osłonach złącz MC4, jest wykonana z materiału zawierającego mikrokapsułki wypełnione środkiem gaśniczym. Pod wpływem wysokiej temperatury (od 120ºC) gaz skoncentrowany pod wysokim ciśnieniem uwalnia się i wypiera tlen z ogniska pożaru.

Środek szybko tłumi ogień, chłodzi otoczenie i zapobiega ponownemu zapaleniu. Jeśli więc na złączu MC4 lub w skrzynce AC pojawiłby się np. łuk elektryczny, gaz ze stickera zagasi iskrę i zapobieganie zapaleniu. Columbus ma wyłączność w Europie na użytkowanie tej technologii.

Zabezpieczenie Columbus Safe 2.0 dostępne jest dla wszystkich nowych klientów firmy Columbus, którzy podpiszą umowę po 1 sierpnia 2022 roku. Koszt usługi wynosi 100 zł brutto za każdy zmontowany kWp, niezależnie od liczby zastosowanych złącz MC4.

Źródło i zdjęcia: Columbus Energy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum