Kratka wentylacyjna - wybór i montaż

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kratka wentylacyjna - wybór i montaż

Odpowiednio dobrane i zamontowane kratki wentylacyjne są jednym z elementów systemu gwarantującego właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Niektórym może się wydawać, że wybór kratki wentylacyjnej ogranicza się do konieczności podjęcia decyzji dotyczącej jej wyglądu. Obecnie w sprzedaży znajdziemy przecież produkty o różnych kolorach, fakturach i designach, które można dopasować do aranżacji konkretnego pomieszczenia lub nawet całego budynku. W niektórych przypadkach wygląd nie jest jednak najważniejszą cechą kratki wentylacyjnej.

aktualizacja: 2022-03-28 14:53:43
Ventox

Kratki wentylacyjne - na co zwracać uwagę?

Dla wielu osób problemy zaczynają się w momencie, gdy ten niepozorny element instalacji wentylacyjnej musi spełniać nie tylko funkcję dekoracyjną. Zdarza się przecież, że kratka wentylacyjna jest też wykorzystywana jako czerpnia, anemostat, czy żaluzja grawitacyjna albo regulowana. Ogromna ilość informacji, które możemy znaleźć w sieci w tym kontekście, bywa wręcz przytłaczająca. Najlepiej jest zatem stopniowo zagłębiać się w ten temat, by poznać właściwości i zastosowanie poszczególnych produktów dostępnych na rynku. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać kratkę wentylacyjną w pełni dopasowaną do naszych potrzeb.

W pierwszej kolejności należy ustalić, gdzie ma być zamontowana taka kratka. W sklepach znajdziemy produkty do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Ta pierwsza kategoria obejmuje oczywiście kratki montowane wewnątrz budynków, a także w urządzeniach, które na co dzień działają właśnie wewnątrz pomieszczeń. Jak można się domyślić, natomiast kratki wentylacyjne zewnętrzne z drugiej grupy montuje się na zewnętrznej elewacji budynku.

Kolorowe kratki wentylacyjne wewnętrzne dRim
Kolorowe kratki wentylacyjne wewnętrzne dRim

Kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy kratkę to jej zastosowanie. Ma ono bardzo duże znacznie, gdyż na tej podstawie możemy określić to, z jakiego materiału musi ona być wykonana. Aktualnie dostępne są na przykład kratki z polichlorku winylu (w skrócie PVC i PWC, ale też często PCV, co jest błędne) oraz z akrylonitrylu-butadieno-styrenowego (czyli ABS). W sklepach znajdziemy też metalowe kratki wentylacyjne, które najczęściej są wykonane z blachy ocynkowanej, stali powlekanej farbami różnymi metodami oraz stali nierdzewnej.

Poznaj ceny kratek wentylacyjnych w sklepie internetowym ventox.pl/Kratki_wentylacyjne

Jak wybrać odpowiednią kratkę wentylacyjną?

Specjaliści najczęściej kierują się zasadą, aby wybierać kratki wentylacyjne wykonane z takiego samego tworzywa, jak pozostałe elementy systemu wentylacyjnego. Przy instalacjach z tworzyw sztucznych skłaniają się oni zatem w stronę kratek z PVC i ABS, a w przypadku instalacji metalowych wybierają raczej kratki metalowe. Nie jest to jednak regułą, od której nie ma odstępstw.

Kwadratowe kratki wentylacyjne z siatką
Kwadratowe kratki wentylacyjne z siatką

Decydując o tym, z jakiego tworzywa ma być wykonana kratka, należy też wziąć pod uwagę to, na jakie temperatury i warunki atmosferyczne będzie narażona. Ma to szczególne znaczenie w przypadku elementów montowanych na zewnątrz budynków lub też wewnątrz obiektów, które nie są ocieplone. Wybór kratki z materiału odpornego na konkretny zakres temperatur jest też ważny, gdy ma ona zostać zamontowana na przykład w okapie, kominku lub kominie.

Kiedy kupujemy kratkę wentylacyjną, musimy również zwrócić uwagę na wielkość otworu wentylacyjnego. Powinien on zostać w pełni osłonięty z tak zwanym naddatkiem na otwory montażowe. Pamiętajmy przy tym, aby nie znajdowały się one zbyt blisko krawędzi takiego otworu, gdyż może to grozić rozsypaniem się podłoża. A tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć.

Metalowe kratki wentylacyjne zewnętrzne z siatką
Metalowe kratki wentylacyjne zewnętrzne z siatką 

Montaż kratki wentylacyjnej

W zależności od tego, jaką kratkę wentylacyjną kupimy, może się ona składać z jednego lub więcej elementów. Nie ma się jednak czym martwić, ponieważ jej montaż zazwyczaj nie sprawia nikomu większego problemu. Podstawową część kratki stanowi zwykle element z króćcem, który wchodzi do otworu wentylacyjnego i musi zostać przykręcony do podłoża przy pomocy wkrętów. To właśnie na niego nakładany jest przedni panel kratki, który montuje się metodą click na wpusty i zatrzaski. Odgrywa on nie tylko rolę dekoracyjną, ale często jest też wyposażony w funkcjonalne elementy, takie jak zawory/klapy zwrotne lub siatki przeciw owadom.

Kratki wentylacyjne z siatką do otworów 14/21
Kratki wentylacyjne z siatką do otworów 14/21 

Nie zawsze jednak kratki składające się z kilku elementów są praktycznym wyborem. Ich montaż w trudno dostępnych miejscach (zwłaszcza na zewnątrz) może przysporzyć nam sporo problemów, dlatego w niektórych przypadkach jednoelementowe kratki zewnętrzne są znacznie lepszym rozwiązaniem ułatwiającym montaż na wysokościach. Takie kratki zazwyczaj montuje się na dobrej jakości klej montażowy. Dostępne są też kratki z zaślepkami bez króćca, które można łatwo zamontować na przykład do elewacji przy pomocy wkrętów.

Jednoelementowe okrągłe kratki skośne z siatką
Jednoelementowe okrągłe kratki skośne z siatką 

Czy kratka z króćcem to konieczność?

Króciec pomaga nam określić miejsca montażowe i przytrzymuje kratkę podczas jej instalacji. Co więcej, do króćca możemy też podłączyć elementy systemowe, takie jak elastyczny kanał wentylacyjny spiro albo kanały sztywne PWC czy metalowe.

Jednak montaż na wysokości kratki wentylacyjnej zewnętrznej z króćcem może być kłopotliwy zwłaszcza jeśli otwory wentylacyjne są nietypowe. Wówczas pomocne mogą okazać się wspomniane już wcześniej kratki z zaślepkami które nie mają króćca.

Kratki wentylacyjne z zaślepkami bez króćca
Kratki wentylacyjne z zaślepkami bez króćca 

Kratka wentylacyjna a zjawisko cofki

Cofanie się powietrza z zewnątrz do pomieszczeń (tzw. cofka) jest zjawiskiem, które występuje zwykle w wietrzne dni, a jego efektów doświadczamy szczególnie mocno jesienią i zimą. Chcąc tego uniknąć, wiele osób decyduje się obecnie na zakup kratki z zaworem zwrotnym, klapą zwrotną albo żaluzją grawitacyjną.

Choć wydaje się to dobrym rozwiązaniem, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by nie doszło do zablokowania właściwej cyrkulacji powietrza. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku wentylacji konwekcyjnych bez wentylatora, dlatego w tych miejscach lepszym pomysłem jest montaż kratki zamykanej lub anemostatu. Takie rozwiązania pozwalają nam regulować przepływ powietrza, jednocześnie nie zamykając zupełnie otworu wentylacyjnego. W tym przypadku sprawdzić się może też kratka zewnętrzna z okapem. Taki element zamontowany na zewnętrznej ścianie budynku znacząco ogranicza podmuchy wiatru trafiające bezpośrednio w kratkę.

Kratka wentylacyjna na komin - co wybrać?

Kratki wentylacyjne, które mają być zamontowane na kominie, muszą być przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Takie produkty powinny wyróżniać się trwałością i odpornością na działanie różnorodnych warunków atmosferycznych, od mocnych promieni słonecznych, po bardzo niskie temperatury. Dlatego też na kominach zwykle wykorzystuje się kratki metalowe. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku te wykonane ze stali nierdzewnej, choć ich kolor często wyróżnia się na tle ciemnych kominów. Alternatywą są więc kratki z blachy malowanej proszkowo. Musimy jednak pamiętać, że ich ładny wygląd i dopasowanie kolorystyczne do komina wiążą się z niższą trwałością w porównaniu z kratkami z blachy nierdzewnej.

Metalowe prostokątne kratki zewnętrzne z siatką
Metalowe prostokątne kratki zewnętrzne z siatką 

Oczywiście bardzo ważną kwestią jest też montaż kratki wentylacyjnej na kominie. Musi ona zostać przymocowana do komina solidnie i trwale. Dlatego zapomnijmy o jakimkolwiek szybkim montażu przy pomocy nawet najlepszego kleju. W tym przypadku jest on zupełnie bezużyteczny, gdyż nie stanowi odpowiedniego zabezpieczenia dla takiego elementu wentylacji.

Metalowe okrągłe kratki zewnętrzne z siatką
Metalowe okrągłe kratki zewnętrzne z siatką 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Ventox
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje