Jawar ATMO - nowy system wentylacji z odzyskiem ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jawar ATMO - nowy system wentylacji z odzyskiem ciepła

Firma Jawar opracowała energooszczędny system Jawar ATMO, łączący najlepsze cechy z dwóch rodzajów wentylacji. Jawar ATMO nie tylko poprawia komfort życia, ale jest też optymalny pod względem kosztowym.

aktualizacja: 2020-02-18 10:15:20

ATMO to nowy system wentylacji, którego mechanizm działania opiera się na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy pionowych kanałów perlitobetonowych. Prosta budowa systemu została oparta na kanałach pionowych, jak w wentylacji grawitacyjnej oraz na wydajności i odzysku ciepła, jak w przypadku wentylacji mechanicznej. Jawar ATMO wyposażony jest również w rekuperator, który dokonuje wymiany ciepła pomiędzy usuwanym i dostarczanym powietrzem. Pustaki wentylacyjne wykonane z perlitobetonu wyróżniają się natomiast doskonałą izolacyjnością, co skutkuje małymi stratami ciepła w układzie. Wykorzystanie perlitu zapewnia też cichą pracę systemu, a łatwość montażu pustaków znacznie obniża koszty inwestycji.

System składa się z 3 podstawowych modułów. Pierwszym jest centrala o wydajności 180 m3/h wyposażona w wymiennik ciepła o sprawności do 92%, wentylatory zapewniające nawiew i wywiew oraz system wymiennych filtrów. Ma również panel sterowania, który możemy umieścić w dowolnym miejscu mieszkania np. salonie lub sypialni. Drugi moduł to kanały pionowe wykonane z pustaków perlitobetonowych. Odpowiadają one za cichą pracę systemu i dobrą izolację termiczną. Dzięki ich wykorzystaniu nie ma potrzeby instalowania podwieszanych sufitów. Anemostaty nawiewne i wywiewne zawarte w systemie umieszczone są na wlocie/wylocie kanałów pionowych w pomieszczeniach mieszkania i umożliwiają regulację powietrza nawiewanego/wywiewanego.

Trzeci moduł składa się z instalacji poziomej złożonej z czerpni i wyrzutni, skrzynek rozdzielnych oraz przewodów łączących kanały pionowe z rekuperatorem. Czerpnia odpowiada za dostarczenie powietrza z zewnątrz do rekuperatora, a wyrzutnia za usunięcie zużytego na zewnątrz budynku. Skrzynki rozdzielne umożliwiają z kolei rozgałęzienie powietrza nawiewanego z rekuperatora na odpowiednią ilość kanałów pionowych oraz połączenie powietrza wywiewanego z kilku kanałów pionowych do rekuperatora. Łączy się je za pomocą przewodów izolowanych elastycznych. Przewody są zakończone systemowymi złączkami i dzięki ich zastosowaniu instalacja całego systemu jest szybka i łatwa.

Nieprawidłowo działająca wentylacja wiąże się z wieloma problemami nie tylko dla samego budynku, ale przede wszystkim dla zdrowia domowników. Są to przede wszystkim powstające pleśń i grzyby, skraplanie się wilgoci na szybach i innych powierzchniach. Brak wymaganej ilości tlenu w powietrzu objawia się z kolei pogorszeniem komfortu i samopoczucia. Dlatego tak ważna jest sprawna wentylacja w domu, która zapewni dostarczenie świeżego powietrza przez cały dzień i usunie nadmiar wilgoci.

Rekuperator, rysunek ATMO
Rekuperator, rysunek ATMO
Firma powiązana:
JAWAR

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny