Wpływ suchego powietrza na nasze samopoczucie i zdrowie
W niektórych przypadkach suche powietrze może znacznie obniżyć komfort przebywania w budynku a nawet negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Najczęstsze skutki oddziaływania suchego powietrza na nasz organizm to: wysuszanie błon śluzowych układu oddechowego - uczucie suchości w gardle, drapanie, kaszel, wysuszenie spojówek, większe zmęczenie, mniejsza ilość energii, większa podatność na "złapanie" infekcji.
Rozwiązanie problemu - wymiennik entalpiczny
Zastosowanie centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła wyposażonej w wymiennik entalpiczny, skutecznie wspomoże nas w utrzymaniu prawidłowego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie zapewniające wysoki poziom odzysku ciepła z powietrza wywiewanego i dodatkowe nasycenie wilgocią powietrza nawiewanego do budynku.
Jak to działa?
Membrana polimerowa, z której zbudowany jest wymiennik entalpiczny, dzięki swojej mikroporowatej strukturze umożliwia przejście cząsteczek pary wodnej z powietrza wywiewanego z budynku do powietrza nawiewanego do budynku (zimą).
Przemyślana budowa membrany jednocześnie blokuje przedostawanie się wirusów (w tym SARS-CoV-2), bakterii, zarazków, pleśni, gazów i zapachów do powietrza nawiewanego. Ponadto wymiennik ten zachowuje dobrą efektywność odzysku ciepła.
Wymiennik entalpiczny ile wilgoci odzyska?
Ile zyskamy dzięki zastosowaniu wymiennika entalpicznego? Wymiennik entalpiczny niezależnie od temperatur powietrza zewnętrznego pozwala na uzyskanie poziomu wilgotności względnej powietrza nawiewanego w zakresie od 44 do 50%. W przypadku wymiennika standardowego jest to od 10 do 30%.
Chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu wymiennika z odzyskiem wilgoci?
Przeczytaj nasze pozostałe artykuły:
Zapoznaj się z naszym asortymentem central z wymiennikiem entalpicznym
W naszej ofercie znajdziesz dwa modele central z wymiennikiem entalpicznym, które różnią się pod względem wydajności, układu króćców i sposobu montażu. Tak szeroki asortyment pozwoli na dobór centrali dla każdego budynku.