iX CPP20 Lafarge - jastrych cementowy na ogrzewanie podłogowe

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
iX CPP20 Lafarge - jastrych cementowy na ogrzewanie podłogowe

iX CPP20 to zmodyfikowany technologicznie produkt przeznaczony do wykonywania cementowych podkładów podłogowych. Należy do niego stosować płukane kruszywo 0/4, lub 0/8 mm. Jastrych wykonany na bazie iX CPP 20, aplikuje się znacznie łatwiej i osiąga wyższe parametry wytrzymałościowe, niż w przypadku podkładów podłogowych wykonanych na bazie zwykłego cementu. Ma przy tym bardzo istotne zalety względem jastrychów anhydrytowych.

aktualizacja: 2021-04-20 07:28:35

Do salonu, do garażu i na balkon

Użycie iX CPP20 pozwala na wykorzystanie podstawowych zalet jastrychów cementowych, które są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale też odporne na zawilgocenie, a nawet bezpośrednie działanie wody - czego nie można powiedzieć o wylewkach anhydrytowych. iX CPP20 można stosować nie tylko w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych, ale też w łazienkach, pralniach, garażach i na balkonach. W rezultacie otrzymujemy jeden produkt z możliwością stosowania we wszystkich pomieszczeń budynku, co oznacza uproszczenie i przyspieszenie realizacji inwestycji.

Lafarge iX CPP20 na podłogówkę

Produkt iX CPP20 bardzo dobrze nadaje się na popularne obecnie ogrzewanie podłogowe, które pozwala na dowolną aranżację oraz komfortowe użytkowanie budynków. Dobrze przewodzi ciepło, również dzięki swojej konsystencji, która pozwala na szczelne przyleganie do rur ogrzewania podłogowego. Każda pusta przestrzeń utrudnia bowiem przekazywanie ciepła, co jest niepożądane, ponieważ niski parametr przewodności cieplnej wiążę się między innymi z koniecznością dostarczenia wyższej temperatury czynnika grzewczego do układu, co powiązane jest w sposób bezpośredni z kosztem ogrzewania, ale również ze zużyciem pompy ciepła czy kondensacyjnych kotłów gazowych. Cierpi na tym również, możliwość sprawnego sterowania samym układem, z uwagi na wysoką akumulację cieplną, co może wiązać się również z nadmiernym nagrzewaniem budynku.

Oczywiście sam produkt to nie wszystko. Przy pracy z iX CPP20 trzeba pamiętać również o zachowaniu podstawowych zasad układania instalacji ogrzewania podłogowego.

Po pierwsze, konieczna jest odpowiednia warstwa izolacji termicznej, aby jak najmniej ciepła uciekało do gruntu lub do piwnicy. Po drugie, podłogi nie powinno się wykańczać materiałami utrudniającymi przekazywanie ciepła, takimi jak gruby parkiet drewniany, ani nie przykrywać wykładzinami o długim włosiu pamiętając, że nawet jeżeli użyjemy świetnego jastrychu, to te warstwy zablokują nam skuteczną wymianę ciepła.

Jak poprawnie wykonać podkład podłogowy z ogrzewaniem podłogowym?

Z miksokreta lub ręcznie

Podstawowym sposobem układania produktu iX CPP20, jest użycie miksokreta (agregatu mieszająco-przepompowującego), czyli powszechnie znanej metody. Jednak w razie konieczności zastosowania na małej powierzchni (choćby przy remontach) można wykonać podkład podłogowy również w betoniarce. Średnie zużycie wynosi 2,6 kg/m2 na każdy 1 cm grubości warstwy. Czyli na 100 m2 podkładu podłogowego o grubości 6,5 cm (typowa grubość przy ogrzewaniu podłogowym) potrzebujemy:

  • 2,6 × 100 × 6,5 = 1690 kg

Jeden worek to 20 kg, dlatego zakupić należałoby ok. 85 worków.

Żeby łatwo było policzyć ilość materiału, potrzebną przy innej grubości, warto zapamiętać, że różnica 1 cm grubości na powierzchni 100 m2 odpowiada 260 kg, czyli 13 pełnym workom iX CPP20.

Bez dodawania domieszek

iX CPP20 to produkt kompletny, dlatego nie trzeba dodawać żadnych domieszek uplastyczniających. W swoim składzie posiada odpowiednie dodatki. Taki skład to duże ułatwienie przy pracy dla wykonawcy. Nie trzeba przeliczać ilości domieszki, dozować i dbać o równomierne rozmieszanie, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku niewielkich ilości. Mamy po prostu pewność, że wszystko jest w należytych proporcjach- nie ma ryzyka, że ktoś zapomni o dodatkach lub zaaplikuje je niepoprawnie.

W przypadku temperatur wewnątrz pomieszczeń poniżej 5°C, możliwe jest zastosowanie dodatków przeciwmrozowych. Rekomendujemy stosowanie środków uznanych producentów chemii budowalnej oraz wykonanie wcześniej testów kompatybilności danej domieszki z produktem lub kontakt z doradcą firmy Lafarge.

Właściwości fizyko-chemiczne Lafarge iX CPP20
Właściwości fizyko-chemiczne Lafarge iX CPP20 

Wygodna aplikacja

Dzięki zoptymalizowanemu składowi iX CPP20, podkład podłogowy przygotowany na jego bazie łatwo się go układa i zaciera, czyli pracuje się szybciej i z mniejszym wysiłkiem. Charakterystyczną cechą jest tu bardzo długi czas otwarcia, czyli do początku wiązania. Wynosi on ponad 4 godziny (ok. 260 minut), co pozwala spokojnie ułożyć go nawet na dużej powierzchni, wyrównać i zatrzeć. To świetny wynik, tym bardziej, że norma wymaga jedynie czasu nie krótszego niż 1 godzina.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż po rozpoczęciu wiązania, postępuje ono stosunkowo szybko, w ciągu mniej więcej godziny. Oczywiście, należy pamiętać, że czas od początku, a następnie do zakończenia wiązania może być różny, głównie w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu (oraz temperatury samej mieszanki). Dopuszczalna temperatura do aplikowania produktu mieści się w szerokich granicach od +5 do +25°C.

Idealny efekt po 7 dniach

Szybko, bo już po 7 dniach, jastrych na bazie iX CPP20 uzyskuje ponad 40% docelowej wytrzymałości i bez obaw można po nim chodzić. Gotowy ma wysoką wytrzymałość i nie pyli, co ułatwia dalsze prace. Nie pęka i nie łuszczy się. Oczywiście pod warunkiem przestrzegania zasad właściwej pielęgnacji świeżo wykonanej wylewki. Te, choć nie odbiegają od zasad wymaganych w przypadku jastrychów cementowych, wymagać będą osobnego omówienia. Błędy popełnione na etapie pielęgnacji w pierwszym okresie po ułożeniu, a potem na etapie wygrzewania wylewki z ogrzewaniem podłogowym, wcale nie należą do rzadkości.

Posadzka wykonana z użyciem iX CPP20 ma nie tylko bardzo dobre parametry techniczne, lepsze niż wymaga tego norma. Jest solidna i wytrzymała, całkowicie spełnia oczekiwania inwestora, a także ułatwia pracę kolejnym wykonawcom (glazurnicy, parkieciarze), którzy dzięki wysokiej jakości jastrychu, będą mogli rozpocząć swoje prace, bez ryzyka odspojenia i pękania kładzionego materiału.

Posadzkę można wykończyć w dowolny sposób. Płytki, panele czy parkiet to oczywiste rozwiązania. Można zdecydować się również na szlifowanie albo nałożenie żywicy, co od kilku lat również jest w modzie. Produkt iX CPP20 to doskonałe potwierdzenie zasady, że należy pracować przede wszystkim mądrze, a niekoniecznie ciężko. iX CPP20 gwarantuje uzyskanie doskonałej posadzki wykonanej w krótszym czasie i przy mniejszym wysiłku. Co w pracy wykonawcy i napiętym harmonogramie ma bardzo duże znaczenie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania