Wymień "kopciucha" na kocioł na pellet - to się opłaca!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wymień "kopciucha" na kocioł na pellet - to się opłaca!

Kierunek dla Europy jest jeden - odejście od węgla i paliw kopalnych, w tym gazu. To staje się już faktem, a dowodem na to są kolejne podejmowane przez Parlament Europejski decyzje. Są niezbędne, bo zegar tyka i tylko szybkie, zdecydowane decyzje są w stanie spowolnić zmiany klimatyczne. Na co zatem zamienić stare piece, gdy nadejdzie konieczność wymiany? Wartą przemyślenia alternatywą są kotły na pellet, znakomite rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od energii elektrycznej i dostaw surowców takich jak gaz.

aktualizacja: 2023-04-27 08:32:04

Czym jest pellet?

Pellet drzewny to paliwo stałe w postaci małych granulek, które powstają z odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry i gałęzie. Pellety są wytwarzane przez zmielenie odpadów drzewnych do postaci drobnego proszku, a następnie wytłaczanie go w specjalnych prasach pod ciśnieniem i wysokiej temperaturze. Dzięki temu pellety mają bardzo małą wilgotność i gęstość, co ułatwia ich przechowywanie i transportowanie.

Pellety drzewne są uważane za ekologiczne źródło energii, ponieważ wytwarzają niewiele zanieczyszczeń i emitują mniej CO2 niż tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel czy gaz. Pellety są również stosunkowo tanie i łatwo dostępne, co sprawia, że są popularnym wyborem dla osób, które chcą ogrzewać swoje domy lub firmy w sposób ekologiczny i oszczędny.

- Podstawowa zaleta tego paliwa wynika z faktu, iż jest to odnawialne źródło energii. Pellet drzewny jest również paliwem wysokokalorycznym - 1 tona zastąpić może około 450 - 470 l oleju opałowego, ok. 570 m sześc. gazu ziemnego i ok. 0,8 t ekogroszku - wyjaśniają eksperci z firmy Tekla Eco Technologie.

- Z jednej tony spalonego pelletu zostaje około 5 kg nietoksycznego popiołu, który można wykorzystać np. jako nawóz do roślin. Dla porównania - tona węgla daje ok. 150 kg odpadu, którego samodzielnie nie jesteśmy w stanie zutylizować - dodają.

Stalowy kocioł jednopaleniskowy z automatycznym palnikiem na pellet DRACO BIO COMPACT FII
Stalowy kocioł jednopaleniskowy z automatycznym palnikiem na pellet DRACO BIO COMPACT FII

Zalety kotłów pelletowych

Kotły pelletowe stanowią bardzo dobry wybór w przypadku wymiany starych pieców, szczególnie w budynkach starszych, z tradycyjnymi i remontowanymi instalacjami grzewczymi. Dostarczają wystarczającą ilość ciepła - bez trudu uzyskują temperaturę do 90°C, którego to poziomu nie są w stanie osiągnąć kotły gazowe i pompy ciepła, stanowiące dobre rozwiązanie właściwie jedynie w przypadku nowoczesnych budynków, bardzo dobrze ocieplonych i wyposażonych w instalację niskotemperaturową, taką jak ogrzewanie podłogowe, najlepiej w połączeniu z rekuperacją mechaniczną pozwalającą na odzysk ciepła.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że kolejne decyzje Parlamentu Europejskiego, w tym dyrektywa przyjęta w połowie marca 2023 r, wskazują na to, że Europa zamierza rezygnować nie tylko z węgla, ale też z gazu (które przecież także jest paliwem kopalnym). Zgodnie z projektowanymi przepisami montaż kotłów gazowych ma zostać zakazany od 2027 roku w nowych budynkach, a od 2030 także w tych modernizowanych, przy czym daty te mogą jeszcze ulec zmianie.

Kotły na pellet mają wiele zalet wynikających bezpośrednio z walorów samego paliwa, są przy tym łatwe w obsłudze. Przykładem pierwszym z brzegu jest seria automatycznych kotłów KOMFORT firmy Tekla Eco Technologie, stworzona z myślą o tym, by jak najmniej angażować użytkownika w obsługę. Kocioł standardowo posiada wiele automatycznych funkcji, w tym odpopielanie oraz czyszczenie wymiennika, co odbywa się w odpowiednich odstępach czasu, zależnie od intensywności i stopnia zanieczyszczania się wymiennika. Dzięki temu, że zastosowano w nim szereg innowacji technologicznych, obsługa kotła została ograniczona do minimum.

Automatyczna praca kotła powoduje, że może on pracować nieprzerwanie przez kilka dni lub nawet tygodni. Kocioł ma automatyczną zapalarkę, która pozwala na samoczynne wyłączenie i ponowne uruchomienie urządzenia w zależności od temperatury w budynku. Pozwala to na oszczędność paliwa, szczególnie latem, gdy kocioł wykorzystywany jest wyłącznie do przygotowania c.w.u. Sterowanie kotłem oraz instalacją grzewczą jest możliwe za pomocą intuicyjnego sterownika z dotykowym wyświetlaczem, który można obsługiwać również zdalnie za pomocą komputera, tabletu lub smartfona.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że w ofertach producentów znaleźć można kotły na pellet o kompaktowych wymiarach, znakomicie sprawdzające się w niewielkich kotłowniach. Z myślą o takim zastosowaniu stworzone zostały kotły Draco Bio Compact F II. Zaprojektowane głównie do pomieszczeń, w których nie ma możliwości postawienia kotła automatycznego ze zbiornikiem wolnostojącym lub zainstalowanym z boku kotła. W modelu Draco Bio Compact F II zbiornik paliwa znajduje się nad wymiennikiem kotła tworząc kompaktową, zwartą konstrukcję. Kocioł ten wyposażony jest w samoczyszczący palnik na pellet FIREBLAST II, a jego pracą steruje modułowy regulator kotłowy Estyma IGNEO Touch z kolorowym dotykowym wyświetlaczem. W razie konieczności, zbiornik paliwa można powiększyć za pomocą specjalnej nadstawki dostarczanej wraz z kotłem. Pomimo kompaktowych rozmiarów, urządzenia jest bardzo efektywne i kwalifikuje się jako kocioł o podwyższonym standardzie.

Zdobądź dofinansowanie - będzie taniej

Ze względu na to, że kotły na pellet są ekologicznym źródłem ciepła, są też promowane przez administrację rządową poprzez programy umożliwiające uzyskanie dofinansowania. Do najbardziej popularnego należy program "Czyste powietrze". W przypadku kotłów na pellet o podwyższonym standardzie, spełniających dodatkowe wymogi programu, dotacja będzie wyższa. Jeśli urządzenie charakteryzuje się obniżoną emisyjnością cząstek stałych o wartości równej lub mniejszej niż 20 mg/m3, otrzymać można do 9100 złotych (do 45% poniesionych wydatków, uznanych za koszty kwalifikowane na podstawowym poziomie dofinansowania). Kocioł z certyfikatem ekoprojektu, ale nie mający takich parametrów, pozwala na pozyskanie do 5600 złotych.

Wszystkie kotły pelletowe z oferty firmy Tekla Eco Technologie są kotłami o podwyższonym standardzie.


www.teklakotly.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły