Instalacje fotowoltaiczne dla Twojego domu - to się opłaca!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacje fotowoltaiczne dla Twojego domu - to się opłaca!

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu zdecydowanie rośnie w siłę. Obecnie analizując duże rynki energetyki prosumenckiej obserwujemy zdecydowany wzrost zarówno w sferze dużych instalacji PV jak i mikroinstalacji. Dlaczego tak się dzieje, jak wypada Polska na tle innych krajów, czy instalacja fotowoltaiczna naprawdę opłaca się dla Twojego domu? Na co zwrócić uwagę decydując się na domową instalację fotowoltaiczną? Czym kierować się przy wyborze firmy wykonawczej?

aktualizacja: 2021-03-17 13:45:09

Przez ostatnią dekadę możemy zaobserwować wyraźny spadek kosztów wykonania domowej fotowoltaiki. Zarówno na rynku amerykańskim, europejskim ceny instalacji z każdym rokiem spadają, dzięki czemu konsumenci chętniej decydują się na ten typ pozyskiwania energii. Opierając się na dostępnych źródłach energii odnawialnej to właśnie panele słoneczne są najtańszą i zarówno najbardziej ekologiczną opcją. W zależności od potrzeb oraz wykorzystanych komponentów fotowoltaika może zasilić częściowo lub w całości gospodarstwo domowe, dzięki czemu konsument ma szansę zaoszczędzić sporą kwotę na opłatach za prąd.

W Polsce inwestycje w domowe instalacje nabrały ogromnego tempa już w 2018 roku. Obecnie nasz kraj jest w czołówce Państw europejskich biorąc pod uwagę wskaźnik rozwoju rynku małych instalacji fotowoltaicznych. Na wzrost składa się kilka decydujących czynników: spadek cen wykonania, wzrost kosztów energii dla odbiorów końcowych oraz liczne dofinansowania.

W minionym roku dla decydujących się na domową fotowoltaikę oprócz krajowych i europejskich programów dofinansowań pojawił się rządowy, priorytetowy o nazwie "Twój Prąd". Skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających prąd elektryczny z energii słonecznej na własne potrzeby i ma charakter dofinansowania w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, a kwota alokacji dla bezzwrotnych form dofinansowania przewidziano na kwotę do 1 100 000 zł. Obecnie nabór wniosków został zakończony, z pewnością wkrótce pojawi się następny. Ponad to konsument skorzystać może z ulgi podatkowej oraz licznych ofert z sektora bankowego, który w odpowiedzi na rozwój małych instalacji fotowoltaicznych wprowadził atrakcyjne oferty finansujące. Tak więc idąc w to rozwiązanie możemy obniżyć swoje wydatki na energie elektryczną nawet o 80%.

Instalacja fotowoltaiczna Eko Prime

Na co zwrócić uwagę przy decyzji realizacji projektu domowej instalacji fotowoltaicznej?

Przydomowa fotowoltaika może być umiejscowiona za pomocą konstrukcji naziemnej oraz dachowej. Podstawą do jej prawidłowego działania jest odpowiednio wykonany projekt. To jeden z najważniejszych etapów inwestycji. Prawidłowo wykonany pozwoli uzyskać maksymalną efektywność i zapewni użytkownikowi możliwie największy zwrot inwestycji. Dlatego też warto zdecydować się na wykonawcę, który w swoim zespole posiada osobę z uprawnieniami budowlanymi do projektowania instalacji, sieci elektroenergetycznych.

Na etapie projektu należy uwzględnić następujące czynniki:

 • kąt nachylenia dachu oraz ekspozycja - panele zlokalizowane po stronie południowej o kącie nachylenia między 30 a 40° osiągną najniższe straty,
 • analiza wytrzymałości, pokrycia dachu, aby móc dobrać odpowiednią konstrukcję pod panele,
 • rozplanowanie układu elektrycznego,
 • analiza zacienienia dachu,
 • dobór odpowiednich modułów, są one odpowiedzialne za przetwarzanie energii słonecznej w prąd elektryczny
 • dobór ogniw - ogniwa polikrystaliczne o jasno niebieskiej barwie, wykonane z krzemu, mniej skomplikowane, tańsze w zakupie niż monokrystaliczne o ciemno niebieskiej lub czarnej barwie, które kosztują nieco więcej ale mają lepszą wydajność,
 • zapewnienie ochrony odgromowej - sama instalacja fotowoltaiczna nie zwiększa ryzyka uderzania piorunu w dom, natomiast jeżeli dojdzie do takiej sytuacji panele mogą ułatwić przedostanie się energii pioruna do wnętrza domu, dlatego też jest to bardzo ważny element dbający o bezpieczeństwo mieszkańców,
 • komponenty tj. falownik, optymalizatory mocy, system przeciwprzepięciowy.

W przypadku, gdy rozpoczynamy budowę swojego domu jednorodzinnego i mamy w planie instalację fotowoltaiczną warto już na etapie projektowym budynku uwzględnić taki projekt. Realizując budowę dachu, można go zoptymalizować pod przyszłą fotowoltaikę, dzięki czemu konsument będzie miał pewność, że osiągnie możliwie maksymalne zyski przy niskim współczynniku strat.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu, fot. Eko Prime
Instalacja fotowoltaiczna na dachu, fot. Eko Prime
Instalacja fotowoltaiczna, fot. Eko Prime

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna od Eko Prime

Tak więc aby mieć pewność, że nasza przydomowa instalacja fotowoltaiczna będzie przynosiła nam maksymalne zyski należy wybrać właściwego wykonawcę, który będzie w stanie zająć się zarówno sprawami formalnymi, dotacyjnymi, projektowymi oraz wykonawczymi. Z całą pewnością jednym z liderów w branży jest firma Eko Prime, zlokalizowana w centralnej Polsce w woj. Łódzkim.

To rodzinne przedsiębiorstwo, których właściciele wywodzą się z jednej największych firm branży OZE w Europie.

Eko Prime gwarantuje kompleksową usługę realizacji inwestycji, w skład której wchodzi zaprojektowanie, dostarczenie i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej. W rzeczywistości oznacza to, że firma zajmuje się wszystkim i robi to z powodzeniem od ponad 9 lat, a w portfolio jest już 4500 zamontowanych instalacji.

Co otrzyma konsument, jeśli zdecyduje się właśnie na Eko Prime?

 • profesjonalną popartą wieloletnim doświadczeniem obsługę na każdym etapie inwestycji,
 • analizę, doradztwo oraz pomoc w doborze najlepszego finansowania,
 • wykonanie projektu oparte na doborze najlepszych komponentów dostępnych na rynku,
 • trafną analizę możliwości wykonawczych zapewniającą najwyższe zyski z inwestycji,
 • realizację instalacji fotowoltaicznej, gwarancję i serwis 7 dni w tygodniu, 24h/dobę,
 • przygotowanie wniosku oraz przyłączenie fotowoltaiki do sieci energetycznej,
 • panele premium wymienione na światowej top liście TIER 1,
 • wysokiej jakości inwertery, produkcji austriackiej,
 • firmę wykonawczą, której ubezpieczenie OC wynosi aż 40 mln. zł.
 • dla transparentności wydajności instalacji, do systemu PV monitoring pracy całej elektrowni.

Jeśli zastanawiacie się Państwo nad realizacją projektu przydomowej instalacji fotowoltaicznej, z całą pewnością warto skontaktować się z przedstawicielem Eko Prime, który w łatwy i przejrzysty sposób wyjaśni cały proces inwestycyjny i odpowie szczegółowo na każde nurtujące pytanie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje