Falownik i akumulator, czyli współpraca, która się opłaca

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Falownik i akumulator, czyli współpraca, która się opłaca

Masz instalację fotowoltaiczną, a w przypadku awarii sieci, nie możesz z niej skorzystać? Teraz to już przeszłość, ponieważ z pomocą przychodzi hybrydowy falownik GEN24 Plus z funkcją zasilania rezerwowego.

Większość osób kojarzy instalację fotowoltaiczną wyłącznie z modułami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu budynku, a jej kluczowym elementem jest falownik. Jego zadaniem jest przekształcenie wygenerowanego przez moduły prądu stałego w prąd przemienny, a więc taki, który jest w naszych gniazdkach i zasila wszystkie urządzenia elektryczne w domu.

Falownik hybrydowy daje możliwość współpracy z akumulatorem, a dzięki temu może magazynować nadwyżkę energii wytworzonej z modułów fotowoltaicznych. Dzięki temu energia zostaje w domu i nie jest oddawana do sieci. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania lub braku produkcji energii z modułów użytkownik może wykorzystać zgromadzoną energię z akumulatora. Dodatkową funkcją falownika hybrydowego firmy Fronius jest funkcja pełnego zasilania awaryjnego (praca off-grid).

Schemat połączeń instalacji fotowoltaicznej
Schemat połączeń instalacji fotowoltaicznej

Awaria sieci, a zasilanie w gniazdku nadal jest

Na rynku dostępnych jest wiele hybrydowych falowników. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest Fronius GEN24 Plus, który ma wbudowaną podstawową funkcję zasilania rezerwowego - PV Point. W przypadku awarii sieci aktywuje się ona automatycznie i przez gniazdko (wyjście jedno fazowe) wyprowadzone z falownika zasila odbiorniki do mocy 3 kW. W tym miejscu warto podkreślić, że wspomniana funkcjonalność PV Point zdobyła nagrodę - Medal Targów Kielce w 2022.

- To, że w takim przypadku nie potrzebujemy dodatkowego akumulatora jest dużą zaletą. Warto jednak podkreślić, że z tego rozwiązania skorzystamy w słoneczny dzień - podkreśla Maciej Piliński, Dyrektor Handlowy jednostki biznesowej Solar Energy w firmie Fronius Polska.

Pełne zasilanie rezerwowe

Jeżeli do falownika GEN24 Plus podłączymy akumulator, zyskamy dodatkowo opcję pełnego zasilania rezerwowego. W przypadku przerw w dostawie energii, całe gospodarstwo domowe, czyli zarówno odbiorniki jedno- jak i trzyfazowe (np. pompy ciepła), mogą być ciągle zasilane.

Zastosowana w falowniku technologia Multi Flow umożliwia nie tylko jednoczesny przepływ energii we wszystkich kierunkach, ale także magazynowanie energii ze strony AC, ze strony DC oraz jednocześnie ze strony AC i DC. Wpływa to na zwiększenie stopnia zużycia energii na potrzeby własne oraz elastyczność systemu.

- Po podłączeniu akumulatora do falownika możemy korzystać z zasilania awaryjnego również w sytuacjach, kiedy nie świeci słońce, czy też w środku nocy i - co najważniejsze - będzie to zasilanie trójfazowe - zaznacza Maciej Piliński z Fronius Polska. - To jest unikatowa cecha tego urządzenia, wymaga jednak wyposażenia w zestaw styczników i rozłączników, które pojawią się w rozdzielnicy i zapewnią nam separację, czyli odłączą budynek od sieci elektroenergetycznej, gwarantując bezpieczeństwo użytkowników - dodaje.

Warto dodać, że falownik GEN24 Plus ma otwarte interfejsy, co umożliwia łatwą integrację rozwiązań innych firm, takich jak systemy automatyki domowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.fronius.pl/solar/gen24plus

Połączenie z akumulatorem

Falowniki firmy Fronius, w tym GEN24 Plus współpracują z akumulatorami wiodących producentów. Opisywane urządzenie jest kompatybilne m.in. z BYD Battery Box Premium HVS/HVM, tworząc ekonomiczne rozwiązanie do przechowywania energii dla użytkowników, którzy zwracają uwagę na jakość i opłacalność użytkowania instalacji fotowoltaicznej.

Hybrydowy falownik GEN24 Plus w połączeniu z BYD to doskonałe rozwiązanie do akumulowanie energii, zarówno na rynku systemów jedno- i trójfazowych
Hybrydowy falownik GEN24 Plus w połączeniu z BYD to doskonałe rozwiązanie do akumulowanie energii, zarówno na rynku systemów jedno- i trójfazowych

Połączenie falownika z akumulatorem pozwoli nie tylko na efektywne wykorzystanie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, ale także przyczyni się do większej niezależności energetycznej.Jeżeli więc zastanawiamy się nad inwestycją w fotowoltaikę, to już na etapie planowania warto pomyśleć o „dozbrojeniu” instalacji w akumulator.

- Sama fotowoltaika zwraca się dość szybko, w sześć-siedem lat, ale okazuje się, że po dołożeniu do niej akumulatora ten okres wcale znacząco się nie wydłuża, i wynosi 10-11 lat. Tak więc już teraz warto zastanowić się nad taką inwestycją, gdyż po pierwsze podnosi ona samo konsumpcję, a po drugie zapewnia nam funkcję zasilania awaryjnego nawet w sytuacji, kiedy nie świeci słońce- podsumowuje Maciej Piliński.

Obejrzyj film na temat instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii

Falownik i akumulator, czyli współpraca, która się opłaca

Hybrydowe rozwiązanie firmy Fronius zdobyło wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, które niewątpliwie świadczą o jego wysokiej jakości, funkcjonalności oraz wydajności:

  1. Najwyższe oceny GEN24 Plus i akumulatora BYD w rankingu Przeglądu Akumulatorów 2020 & 2021 stworzonego przez renomowaną uczelnię HTW Berlin. Nagroda dla firmy Fronius potwierdza wysoką sprawność połączenia falownika z systemami magazynowania energii.
  2. Nagroda Intersolar Award 2021. Firma Fronius zdobyła tę najważniejsza nagrodą w branży fotowoltaicznej za nowatorski falownik Symo GEN24 Plus. Eksperci byli pod wrażeniem maksymalnej wydajność połączenia magazynem energii BYD z nowatorskim urządzeniem Symo GEN24 Plus.
  3. Medal Targów Kielce 2022 za podstawowe zasilanie rezerwowe w falowniku GEN24 Plus - funkcjonalność PV Point, która bez akumulatora w systemie zasila odbiorniki do mocy 3 kW w przypadku awarii sieci
  4. Certyfikat Instytutu Fraunhofera. Firma Fronius wraz z zewnętrznym ekspertem w zakresie zrównoważonego rozwoju przez rok badała cykl życia falowników GEN24 Plus. Wszystkie etapy, od zakupu, produkcji, eksploatacji po utylizację po zakończeniu cyklu życia produktu, otrzymały najlepsze oceny. Urządzenie Fronius GEN24 Plus otrzymało tym samym pierwszą na świecie potwierdzoną przez niezależny instytut środowiskową ocenę cyklu życia.
Zapisz się do biuletynu Fronius dla zainteresowanych fotowoltaiką
Zapisz się do biuletynu Fronius dla zainteresowanych fotowoltaiką

Maciej Piliński

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Debo

25 Mar 2022, 22:07

Taka prawda.

time image

Gość Mivo

25 Mar 2022, 07:35

Zestaw dla hobbystów. Lepiej już samemu off grida sobie zrobić obok on grida. Taniej wyjdzie bo firma nie potrzebna żadnych projektów i zgloszen

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje