Inteligentny dom kontrolowany na odległość

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Inteligentny dom kontrolowany na odległość

Innowacyjny system Legrand Netatmo daje możliwość łatwej automatyzacji domu. Dzięki niemu za pomocą smartfona bądź tabletu można sterować ogrzewaniem, wideodomofonem, dzwonkiem do drzwi, kamerami, roletami, oświetleniem czy różnego rodzaju czujnikami, zarówno będąc w budynku jak i poza nim.

aktualizacja: 2022-07-07 09:03:49

Każdy z nas marzy o spokojnym, wygodnym i bezpiecznym domu. Z systemem Smart Home Legrand Netatmo te marzenia mogą łatwo się spełnić. Największą zaletą Netatmo jest to, że wieloma instalacjami możemy sterować zarówno radiowo (lokalnie), nie ruszając się z fotela, jak i na odległość za pomocą zainstalowanej w telefonie aplikacji Home+ Control.

Dosłownie jednym kliknięciem lub wydając polecenie głosowe można wyłączyć wszystkie źródła światła, opuścić rolety, zmniejszyć ogrzewanie czy otworzyć bramę wjazdową. Można też programować własne scenariusze, dostosowane do naszych upodobań i stylu życia jak sekwencyjne zapalanie się świateł czy ich przyciemnianie w wybranych pomieszczeniach, ale także symulować obecność w budynku domowników. Te wszystkie zabiegi sprzyjają sporym oszczędnościom istotnym zwłaszcza w dobie galopujących cen energii, ale mają też aspekt ekologiczny.

Bezprzewodowe elementy systemu automatyki domowej Legrand
Bezprzewodowe elementy systemu automatyki domowej Legrand

Smart Home w najlepszym wydaniu

System inteligentnych czujników połączonych w zaawansowany układ sterowania zapewnia pełną kontrolę nad domem i jego najbliższym otoczeniem. W tym momencie nie ma większego znaczenia czy akurat przebywamy w budynku mieszkalnym czy poza nim, bo korzystając z mobilnej aplikacji, do domu można "zajrzeć" tak naprawdę z dowolnego miejsca na świecie. Co ciekawe dostępne na telefony i przenośne urządzenia aplikacje współpracują zarówno z systemem Apple'a, umożliwiając sterowanie głosowe za pomocą asystenta Siri, jak i asystentami Google'a i Amazona.

Docelowo system inteligentnego sterowania może być bardzo rozbudowany, jednak nie trzeba montować wszystkich urządzeń od razu. Można zacząć od zestawu bazowego, czyli gniazda elektrycznego Control sterowanego za pomocą aplikacji lub asystenta głosowego, a potem stopniowo dodawać kolejne elementy, zarówno przewodowe, które można połączyć z istniejącą instalacją elektryczną (komunikują się za pomocą internetu), jak i bezprzewodowe (można zamontować je w dowolnym miejscu bez konieczności doprowadzania okablowania).

Do elementów przewodowych możemy zaliczyć łącznik oświetlenia z funkcją ściemniania, mikromoduły oświetleniowe sterujące lampami czy kinkietami, łączniki rolet, gniazda wtykowe. Elementy bezprzewodowe to łączniki umożliwiające uruchamianie zaprogramowanych wcześniej scenariuszy, ale też umożliwiające sterowanie roletami czy oświetleniem.

Poznaj możliwości systemu Smart Home Legrand Netatmo

Zdrowie przede wszystkim

Inteligentny termostat zapewni w każdym pokoju odpowiednią, optymalną dla naszego zdrowia i samopoczucia temperaturę. Można zmieniać ją zarówno będąc w budynku, jak i poza nim.

Inteligentne głowice termostatyczne
Inteligentne głowice termostatyczne

Termostat może również stworzyć specjalny, optymalny dla domowników program grzewczy, uwzględniający ich przyzwyczajenia i styl życia (wcześniej muszą odpowiedzieć poprzez aplikację na pięć pytań). Z kolei montowane na grzejnikach Inteligentne głowice termostatyczne pozwalają każdym z nich sterować osobno. Dzięki temu każde pomieszczenie może być ogrzewane w zależności od rzeczywistych potrzeb.

Dom na podglądzie

W ramach systemu Netatmo dostępnych jest również kilka urządzeń umożliwiających stały pogląd domu. Najbardziej popularny jest Inteligentny wideodzwonek. Zamontowana przy furtce kamera pozwala, także poprzez smartfona, na stały podgląd osób, chcących dostać się na naszą posesję. Z osobami takimi, korzystając z aplikacji, można prowadzić również konwersację na odległość, a rozmowy te rejestrować.

Inteligentny wideodzwonek
Inteligentny wideodzwonek

Inną fajną opcją jest Inteligentna kamera zewnętrzna Full HD, umożliwiająca pogląd naszej posesji. Również ona jest sterowana poprzez dedykowaną aplikację. Urządzenie ma wiele przydatnych funkcji: identyfikuje osoby, zwierzęta i auta, a jeśli rozpozna intruza, niezwłocznie dzieli się tą informacją z domownikami. Rozpoznaje ruch w odległości do 20 m, jest wyposażona w 8-krotny cyfrowy zoom i funkcję noktowizji sięgającą 15 m (możliwość nagrywania w nocy).

Inteligentna kamera zewnętrzna Full HD może służyć też jako dodatkowe źródło światła
Inteligentna kamera zewnętrzna Full HD może służyć też jako dodatkowe źródło światła

Co ciekawe, może służyć też jako dodatkowe źródło światła. Uzupełnieniem systemu kamer jest Inteligentna kamera domowa. Widzi ona osoby wchodzące do domu i przekazuje te informacje na wskazany telefon. Może informować zarówno o powrocie dzieci ze szkoły, jak i lokalizacji zwierząt domowych. Potrafi też oczywiście rozpoznać twarze domowników. Kamera ta ma także bardzo dobry "słuch". Wykrywa sygnały dźwiękowe towarzyszące włączeniu się alarmu czy czujnika czadu, przekazując niezwłocznie te informacje na smartfona.

Inteligentna kamera domowa
Inteligentna kamera domowa

Inżynierowie projektujący system Legrand Netatmo szczególną uwagę zwrócili na ochronę prywatności domowników. W kamerach monitorujących budynek i jego najbliższe otoczenie można wyłączyć nagrywanie i powiadamianie o wykryciu znanych twarzy. Wówczas wskazane wcześniej osoby będą przez system pomijane.

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Legrand ma w swojej ofercie także Alarm domowy. Jest on niejako uzupełnieniem inteligentnych kamer, bo włącza się, gdy wykryją one twarz intruza. Jego głównym zadaniem jest wystraszenie włamywacza. Co ciekawe, oprócz syreny o głośności 110 decybeli Inteligentny Alarm Domowy Netatmo oferuje również wybór odgłosów, imitujących obecność w budynku domowników, włącznie ze szczekaniem psa, krzykiem dzieci czy szumem odkurzacza. Innym zabezpieczeniem przed włamywaczami są umieszczane na framugach Inteligentne czujniki otwarcia drzwi i okien. Rozpoznają one ruch i drżenie skrzydła, przekazując te informacje na smartfona.

Ochronę przed pożarem zapewnia natomiast Inteligentny czujnik dymu, który po wykryciu zadymienia niezwłocznie powiadamia o tym osobę obsługującą aplikację.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania