Chłodna głowa zamiast gorącego powietrza

Chłodna głowa zamiast gorącego powietrza

Aby osiągnąć cele klimatyczne, musi zostać obniżony ślad węglowy budynków, ponieważ są one odpowiedzialne za 36% emisji i 40% zużycia energii w UE. Do głównych odbiorców należą przede wszystkim klimatyzatory.

HMS Networks dostrzega duży potencjał wzrostu w zakresie automatyki budynkowej, ponieważ może ona wnieść trwały wkład w poprawę ogólnej efektywności energetycznej budynków, zgodnie z wymogami zmienionej dyrektywy UE EPBD.

Intesis - nowa marka produktów HMS Networks dla automatyki budynkowej

Rozszerzenie portfolio produktów o rozwiązania komunikacyjne dla automatyki budynkowej sięga przejęcia hiszpańskiej firmy Intesis w 2016 roku, która od tego czasu należy do grupy HMS. Od tego roku HMS Networks sprzedaje produkty Intesis poprzez światowe kanały sprzedaży HMS. W ten sposób firma kończy integrację Intesis jako Business Unit dla automatyki budynkowej i od 1 stycznia posiada czwartą markę produktów z Intesis - obok Anybus, Ewon i Ixxat.

Rozwiązania komunikacyjne Intesis dla automatyki budykowej doskonale uzupełniają nasze dotychczasowe portfolio produktów. Sprzedając poprzez nasze ogólnoświatowe kanały sprzedaży, możemy znacznie zwiększyć naszą obecność na różnych rynkach zbytu. Wzrastająca potrzeba np. w klimatyzowanych budynkach biurowych ze względu na globalne ocieplenie w Europie Środkowej i Północnej z jednej strony i zredukowanie zużycia energii z drugiej strony wymagają inteligentnych i sieciowych systemów. Dlatego w kolejnych latach spodziewamy się rosnącego popytu na rozwiązania Intesis dla regionu D/A/CH w ciągu najbliższych kilku lat - wyjaśnia Thilo Döring, dyrektor zarządzający HMS Industrial Networks GmbH.

Komfort w górę, koszty w dół

Automatyka budynkowa oznacza w skrócie wszelkie urządzenia do automatycznego sterowania, regulacji, monitorowania i optymalizacji w budynkach. W tym celu wszystkie czujniki, elementy wykonawcze, elementy obsługi, odbiorniki i inne jednostki techniczne w budynku są ze sobą połączone w sieć. System zarządzania budynkiem (BMS) realizuje wówczas automatycznie określone funkcjonowanie automatyki domowej zgodnie z określonymi wartościami nastawczymi.

Często złożone techniczne wyposażenie budynku jest poprzez to zarządzane wydajnie i centralnie. Wartość dodana tych integracji dla klientów lub użytkowników końcowych polega na podniesieniu komfortu i obniżeniu kosztów energii. Celem jest zawsze energooszczędna, ekonomiczna i bezpieczna eksploatacja budynku, jak również maksymalny komfort dla użytkowników lub mieszkańców.

Zazwyczaj do łączenia w sieć różnych systemów w budynku używane są bramki, ponieważ kilka technologii komunikacyjnych w tym samym budynku jest często używanych do różnych zastosowań.

Konwerter protokołów Intesis z dopuszczeniem BMS
Konwerter protokołów Intesis z dopuszczeniem BMS

Integracja różnych urządzeń w systemie zarządzania budynkiem

Za pomocą konwerterów protokołów różne urządzenia obiektowe w budynku są integrowane z systemem BMS. Konwertery protokołów mogą łączyć dwie różne sieci, dzięki temu, że przeprowadzają konwersję protokołów. W przypadku bramek Intesis możliwe są dowolne kombinacje KNX, Modbus, BACnet, DALI, M-Bus, LON i ASCII.

Szczególną uwagę zwrócono na łatwość obsługi i możliwie jak najszybsze oddanie do eksploatacji. W tym celu w darmowym oprogramowaniu konfiguracyjnym MAPS zaimplementowano kilka funkcji: Na przykład automatyczne skanowanie sieci, szablony urządzeń i projektów oraz narzędzia diagnostyczne. Istniejące projekty automatyki mogą zostać zaimportowane przez Excel lub, w przypadku KNX, z ETS.

Dzięki dopuszczeniu rodziny BACnet do BMS, gwarantowana jest płynna współpraca między urządzeniami podrzędnymi BACnet i BMS jako BACnet-Master. Dzięki funkcjonalności bramki BACnet Explorer, wszystkie podłączone urządzenia BACnet będą automatycznie identyfikowane z ich obiektami. Alternatywnie można importować pliki EDE BACnet-Slaves. Przyspiesza to znacznie oddanie do eksploatacji, ponieważ nie jest konieczna ręczna konfiguracja urządzeń obiektowych.

Bramki M-Bus oferują również automatyczne skanowanie, aby szybko i łatwo znaleźć podłączone liczniki energii elektrycznej, wody lub gazu. W rodzinie M-Bus znajduje się również przetwornik poziomu do 120 liczników. W oparciu o standard DALI 2.0 dostępna jest również funkcja skanowania służąca do sterowania oświetleniem. Ponadto bramki te obsługują czujniki DALI i aplikacje typu multi-master.

HMS Networks: Intesis AC Interfaces
HMS Networks: Intesis AC Interfaces

Integracja technologii ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji

Integracja urządzeń HVAC (tj. systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji) z systemem zarządzania budynkami w odniesieniu do budynków komercyjnych od 290 KW (np. biurowce, centra handlowe czy hotele) będzie obowiązywała w UE od 2025. Zastrzeżone interfejsy wielu systemów klimatyzacji stanowią ogromną przeszkodę w spełnieniu tej dyrektywy UE.

W ciągu ostatnich 10 lat firma Intesis dostarczyła na całym świecie ponad 700 000 interfejsów AC - bramek do systemów klimatyzacji, które przyczyniły się do szacunkowej oszczędności energii na poziomie ok. 1371 GWh i do redukcji emisji CO2 o ok. 121 290 ton. Odpowiada to w przybliżeniu rocznemu zużyciu energii w mieście liczącym ok. 200 000 mieszkańców. Interfejsy te zostały opracowane w ścisłej współpracy z producentami systemów klimatyzacji, którzy przetestowali i zweryfikowali produkty.

Indywidualne interfejsy AC służą do integracji pojedynczej jednostki wewnętrznej urządzenia klimatyzującego z BMS. Sterowanie urządzeniem wewnętrznym jest wówczas możliwe z poziomu BMS poprzez komunikację dwukierunkową, a jednocześnie przy użyciu z pilota lub sterownika ściennego producenta. Portfolio produktów Intesis umożliwia integrację systemów klimatyzacji wszystkich odpowiednich marek z BMS poprzez KNX, Modbus, BACnet i/lub WLAN.

Z drugiej strony scentralizowane bramki są w stanie zintegrować kilka urządzeń wewnętrznych z jedną pojedynczą bramką w BMS. W tym celu szczególnie ważne jest znalezienie i zidentyfikowanie wszystkich podłączonych urządzeń wewnętrznych. Wbudowana funkcja skanowania w scentralizowanych interfejsach AC ułatwia oddanie do eksploatacji, ponieważ wszystkie urządzenia wewnętrzne i ich parametry są automatycznie wyszukiwane i przypisywane do odpowiednich obiektów BACnet, rejestrów Modbus lub sygnałów KNX.

Wnioski

Automatyka budynkowa w istotny sposób przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków i osiągnięcia celów klimatycznych. Szczególnie ważną rolę odgrywa sterowanie urządzeniami grzewczymi, wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi. Przy użyciu interfejsów AC marki Intesis systemy klimatyzacji mogą w prosty i płynny sposób zostać zintegrowane z systemem zarządzania budynkiem.

Na zdjęciu otwierającym: HMS Networks - Gebäudeautomation - Intesis, (Zdjęcie w tle: #69434912-© Scanrail - Fotolia.com)

Autor

David Garcés jest Deputy Director jednostki biznesowej Intesis w HMS Networks

 


Dalsze informacje: www.intesis.com
www.hms-networks.com
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz