Ciepło w domu - jak ogrzać dom i nie zbankrutować - uszczelnianie okien i tanie ogrzewanie

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ciepło w domu - jak ogrzać dom i nie zbankrutować - uszczelnianie okien i tanie ogrzewanie

Tanie ogrzewanie domu przez cały okres grzewczy to cel, jaki staramy się osiągnąć każdego roku - szczególnie wtedy, gdy temperatury na zewnątrz są naprawdę niskie. O tym, w jaki sposób zmniejszyć zużycie energii cieplnej w domu, warto jednak pomyśleć nie w chwili, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, a z odpowiednim wyprzedzeniem. Wbrew pozorom wydatki na ogrzewanie domu można bowiem w znacznym stopniu ograniczyć i to bez konieczności inwestowania dużych kwot. W jaki sposób to zrobić? Poniżej przedstawiamy 10 porad, jak oszczędzać na ogrzewaniu domu, które pomogą przetrwać finansowo nawet najzimniejszy sezon grzewczy.

aktualizacja: 2022-05-20 09:56:55

10 sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu

Wydatki na ogrzewanie można zmniejszyć na wiele różnych sposobów - od naprawdę prostych działań w rodzaju zmiany niektórych nawyków aż po takie, które wiążą się z koniecznością poniesienia sporych wydatków. W poniższym zestawieniu skupiamy się przede wszystkim na rozwiązaniach, które są łatwe do zastosowania i nie wymagają drogich inwestycji, a jednocześnie zauważalnie odciążają domowy budżet.

1. Uszczelnianie okien i drzwi

To jedna z najskuteczniejszych metod na obniżenie wydatków na ogrzewanie. Nieszczelne futryny okienne i drzwiowe potrafią przepuszczać duże ilości zimnego powietrza do wewnątrz, skutkując koniecznością dogrzewania pomieszczeń. Uszczelnienie okna czy drzwi nie jest na szczęście drogie ani trudne, a potencjalne oszczędności są naprawdę duże. O tym, jak uszczelnić okna, bardziej szczegółowo piszemy w dalszej części tekstu.

2. Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń

Właściwie wietrzone pomieszczenia także przekładają się na tanie ogrzewanie. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach prawidłowego wietrzenia:

  • zawsze należy zakręcać zawory kaloryferów na czas wietrzenia (dzięki temu termostaty na grzejnikach nie będą wskazywać niskiej temperatury w pomieszczeniu i powodować wzmożonej pracy pieca);
  • czas wietrzenia powinien być możliwie krótki: od kilku do kilkunastu minut, zależnie od temperatury panującej na zewnątrz (pozwala to uniknąć nadmiernego wychłodzenia elementów wyposażenia wietrzonego wnętrza: stropów, ścian i innych przedmiotów, które również gromadzą ciepło);
  • długotrwałe wietrzenie (tzn. pozostawienie uchylonego okna na kilka godzin) sprawdza się jedynie latem - w sezonie grzewczym jedynie generuje dodatkowe koszty.
Wietrzenie pokoju - uchylone okno
Zimą wietrzymy krótko i przy wyłączonych kaloryferach

 

3. Montaż ekranów zagrzejnikowych

Powierzchnia ściany, która znajduje się bezpośrednio za grzejnikiem, absorbuje generowane ciepło, prowadząc do strat. Aby temu zapobiec, wystarczy zamontować za kaloryferami specjalną folię izolacyjną, która odbija promieniowanie cieplne wytwarzane przez kaloryfer, kierując je do wnętrza pomieszczenia. Zakup takiej folii to niewielki wydatek, który w dłuższej perspektywie przekłada się na zauważalny wzrost efektywności działania grzejników.

4. Korzystanie z naturalnych źródeł ciepła

W słoneczne dni warto odsłonić te okna, które są wyeksponowane na promienie słoneczne - dzięki temu dodatkowo dogrzewamy pomieszczenia, zapewniając sobie tanie grzanie - a właściwie zupełnie za darmo!

W nocy z kolei należy okna zasłaniać, zmniejszając w ten sposób ilość ciepła, która "ucieka" z pomieszczeń przez chłodne szyby.

Termostat – urządzenie utrzymujące stałą zadaną temperaturę w pomieszczeniach
Termostat - jeden z prostych sposobów na oszczędne ogrzewanie

5. Optymalna aranżacja wnętrza

Grzejniki, które są zasłonięte meblami, firankami lub zasłonami, będą działać ze zmniejszoną efektywnością. Niezależnie od tego, jak małe jest dane pomieszczenie, koniecznie należy zadbać o to, by meble ustawione były co najmniej 10 cm od grzejników, a firanki kończyły się nad górną częścią kaloryferów.

6. Montaż głowic termostatycznych

W zależności od liczby grzejników w domu zakup głowic termostatycznych może okazać się nieco większą inwestycją, jednak szybko się zwraca. Dobrej klasy głowice termostatyczne ułatwiają kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu, dzięki czemu koszty ogrzewania maleją.

7. Optymalizacja temperatury w pomieszczeniach

Duże domy to duże kubatury do ogrzania. Warto jednak podejść do tej kwestii rozsądnie i w tych pomieszczeniach, które są nieużywane lub używane sporadycznie, ustawić temperaturę na grzejnikach na wartości minimalne. Także w sypialni warto utrzymać niższą temperaturę, niż w pozostałej części domu - najlepiej śpimy, gdy we wnętrzu jest około 17-18 stopni. Warto również zrezygnować z chodzenia po domu w koszulce z krótkim rękawkiem i zamiast tego ubrać się zwyczajnie. Pozwoli to uzyskać kolejne oszczędności na ogrzewaniu.

8. Przykręcanie grzejników przed wyjściem z domu

Jeśli wiemy, że opuszczamy dom na dłużej (np. wychodząc do pracy), to również warto trochę przykręcić termostaty na grzejnikach. Dzięki temu w domu będzie utrzymywać się nieco niższa temperatura, rachunki za ogrzewanie się zmniejszą, a po powrocie szybko będzie można uzyskać optymalny poziom ciepła.

9. Odpowietrzenie grzejników

Wiele osób zapomina, że zapowietrzone grzejniki działają z ułamkiem swej nominalnej efektywności. Odpowietrzanie grzejników nie jest na szczęście czynnością trudną - z pomocą przychodzą poradniki dostępne online. Odpowietrzenie kaloryferów na początku sezonu grzewczego to kolejne wymierne oszczędności w domowym budżecie.

10. Wybór systemu grzewczego

Na koniec rada, która będzie przydatna przede wszystkim dla osób, które dopiero budują własny dom lub zamierzają przeprowadzić jego generalny remont. W przypadku nowej inwestycji zawsze warto dobrze zastanowić się, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze nie tylko pod względem zakupu, ale również eksploatacji - to właśnie od tego zależeć będzie wysokość rachunków za ogrzewanie w przyszłości. Jeśli chodzi o to, czym ogrzewać dom, wybór obejmuje przede wszystkim: energię elektryczną, gaz ziemny, węgiel (ekogroszek), rzadziej ogrzewanie olejowe lub drewno.

Uszczelnienie okien - niwelujemy mostki termiczne!

Warto pamiętać, że nawet najwyższej klasy okna i drzwi nigdy nie są w 100% szczelne, co wynika z właściwości fizycznych materiałów, z jakich zazwyczaj wykonuje się te elementy budynków. Zarówno drewno, jak tworzywa sztuczne charakteryzują się ograniczoną sprężystością, co sprawia, że rama okienna nie w każdym miejscu tak samo przylega do ościeżnicy. Jedynym sposobem na to, by zapewnić szczelność tych elementów stolarki budowlanej są odpowiednio dobrane uszczelki okienne.

Mostek termiczny - co to jest?

Mostki termiczne, określane również jako mostki cieplne, to takie miejsca w konstrukcji budynku (zazwyczaj ścianie), gdzie ciągłość izolacji termicznej została zaburzona i jest znacznie niższa, niż w innych częściach danej ściany. W efekcie przez mostek termiczny na zewnątrz budynku wydostaje się duża ilość ciepła, co oznacza straty energii i wyższe rachunki za ogrzewanie. Mostki termiczne mogą także stanowić przyczynę zawilgoceń i zagrzybień występujących w ścianach, dlatego warto zadbać o ich eliminację, o ile istnieje taka możliwość.

Nieszczelne okna - słaby punkt termoizolacji

Przez nieszczelne okna może się wydostawać na zewnątrz budynku nawet do 40% ciepła z wnętrza budynku, co oznacza wyższe koszty ogrzewania i spory dyskomfort w korzystaniu z pomieszczenia z nieszczelnymi oknami. W przypadku starych budynków zasadniczym źródłem nieszczelności zwykle jest zużycie materiału, z jakiego zostały wykonane okna, natomiast w nowym budownictwie nieszczelności wynikają najczęściej z błędów w montażu, rzadziej z nieodpowiedniego wyregulowania elementów okna. Niezależnie od przyczyny, tego rodzaju nieszczelności należy bezwzględnie wyeliminować.

Jak samodzielnie uszczelnić okna?

Samodzielne wykonanie prac uszczelnieniowych nie jest trudne ani nie wymaga specjalistycznych materiałów - w zupełności wystarczy dobrej klasy uszczelka do okna. Aby mieć pewność, że efekt będzie zadowalający, uszczelka okienna powinna być właściwie dobrana. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku, z którego dowiesz się między innymi, jak uszczelnić okna plastikowe przy użyciu podstawowych materiałów dostępnych w marketach budowlanych.

Czym ogrzewać dom? Najtańsze ogrzewanie domu - ranking

Dla tych, którzy dysponują odpowiednim kapitałem, modernizacja termoizolacji domu (zwłaszcza, jeśli to starszy budynek, wykonany w przestarzałych technologiach budowlanych) będzie bez wątpienia opłacalnym rozwiązaniem. Zwykle przekłada się to na duże oszczędności, jednak wiąże się także ze sporymi wydatkami na wykonanie niezbędnych prac. Również wymiana starego pieca na nowy jest sporą inwestycją, ale w dłuższej perspektywie czasowej będzie opłacalna ze względu na wyższą efektywność energetyczną nowego pieca. Jakie jest zatem najlepsze ogrzewanie domu? Poniżej krótkie zestawienie najpopularniejszych rozwiązań.

Według dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego największy odsetek Polaków, bo około 40%, korzysta z ogrzewania sieciowego. Drugim pod względem popularności rozwiązaniem jest ogrzewanie węglem kamiennym (33%), na trzecim miejscu znajdują się zaś instalacje grzewcze opalane gazem ziemnym. Ogrzewanie elektryczne i ogrzewanie olejowe plasują się na dalszych lokatach.

Najtańsze ogrzewanie to na chwilę obecną systemy grzewcze opalane gazem ziemnym, ale należy brać pod uwagę, że ceny gazu ulegają zmianom i w ostatnim czasie zauważalnie wzrosły. W tym samym czasie jednak znaczne podwyżki objęły energię elektryczną, przekładając się na ogromny spadek opłacalności ogrzewania elektrycznego.

Węgiel kamienny bywa często uznawany za tańszą alternatywę gazu ziemnego, ale trzeba mieć na uwadze, że piece gazowe drastycznie różnią się efektywnością od pieców zasypowych. W przypadku pieców gazowych sprawność wynosi przynajmniej 95%, piece kondensacyjne osiągają minimum 109% sprawności, podczas gdy piece zasypowe na węgiel kamienny cechują się sprawnością rzędu 30%. W praktyce oznacza to, że 1 kWh energii produkowanej z węgla kamiennego kosztuje obecnie około 0,37 zł, natomiast 1 kWh energii cieplnej z gazu ziemnego kosztuje około 0,29 zł. W przypadku pieców opalanych węglem trzeba także pamiętać, że na całkowite koszty mają wpływ również wydatki związane z utrzymaniem instalacji kominowej - np. jej czyszczenie.

Tanie ogrzewanie jest możliwe!

Decydując się na konkretne rozwiązanie, zawsze należy wziąć pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw" - zwłaszcza gdy dopiero stawiamy dom naszych marzeń. Tanie ogrzewanie to jednak wypadkowa wielu czynników i warto pamiętać, że istotne znaczenie dla wysokości rachunków mają także nasze przyzwyczajenia. I to właśnie od ich zmiany dobrze jest zacząć zmniejszanie rachunków za ogrzewanie.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?