Kampania Lepiej Bez Smogu nagrodzona w konkursie Złote Spinacze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kampania Lepiej Bez Smogu nagrodzona w konkursie Złote Spinacze

Kampania społeczna ISOVER, wspierająca rządowe programy na rzecz termomodernizacji i edukująca na temat jej roli w walce ze smogiem, została nagrodzona w XVIII edycji konkursu Złote Spinacze, w kategorii "Nieruchomości, budownictwo, dom i wnętrze". ISOVER jest jedynym producentem z branży budowlanej nagrodzonym w konkursie. Przypomnijmy, że kapituła oceniła aż 394 projekty. 

aktualizacja: 2021-02-09 13:15:52

Inicjatywa Lepiej Bez Smogu wystartowała w 2019 roku i była kontynuowana w 2020 roku. Marka ISOVER, producent materiałów izolacyjnych z wełny szklanej i skalnej, zaprosiła do współpracy ambasadorów: Kamila Stocha, Ankę Dziedzic, Antonio Lindbacka i Beatę Sadowską. Kampania opierała się na jasnym przekazie podkreślonym przez niestandardową formę działań. 

Od graffiti po kalkulator 

Już na samym początku kampanii ambasadorowie zachęcali w viralowych filmach do wspólnej walki o czyste powietrze. Z kolei na ulicach miast clean ads, czyli napisy graffiti wykonane wodą na brudnych murach, z hasłem Lepiej bez Smogu uświadamiały przechodniom w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach jak zanieczyszczone jest otaczające ich powietrze. Akcję uzupełniała platforma edukacyjna www.lepiejbezsmogu.pl, raport "Polska Ocieplona" oraz wiele innych przydatnych narzędzi, jak np. kalkulatory spalania czy e-book "Termoizolacja - zysk dla Ciebie i środowiska". Na potrzeby kampanii powstały profile na Facebooku i Instagramie, które pomogły zaangażować w akcję społeczność internetową.

- W Polsce ok. 4 mln domów z 5,5 mln wymaga poprawy efektywności energetycznej. Tymczasem w debacie publicznej smog i jego negatywne konsekwencje często zamyka się jedynie w narracji zagrożeń. Nieustannie słyszeliśmy ostrzeżenia przed wychodzeniem z domu albo nakazy wymiany pieca. Brakowało komunikacji pozytywnej, opisującej wielaspektowe korzyści z termomodernizacji dla naszego zdrowia, otoczenia i portfela.

- Akcji wskazującej co konkretnie powinniśmy zrobić, podnosząc standard energetyczny domu:  jakiej kolejności należy zaplanować prace, które etapy modernizacji są kluczowe, z czyją pomocą działać, a kiedy wykonać pracę samodzielnie. W kampanii Lepiej Bez Smogu skupiliśmy się na pokazaniu podejścia proaktywnego oraz rozwiązań, które realnie wpływają na poprawę jakości powietrza. Udało nam się w krótkim czasie zwrócić uwagę na istotę ocieplenia budynków w kontekście walki ze smogiem i uczynić z niej ważny wątek publicznej debaty. Będziemy kontynuować działania komunikacyjne w tym zakresie, aby coraz więcej właścicieli domów, przyszłych inwestorów oraz deweloperów zwracało uwagę na kwestię komfortu termicznego, ochrony środowiska, ale także aspektu ekonomicznego związanego z ociepleniem domu.

- W przypadku Lepiej Bez Smogu komunikaty kierujemy szeroko, do wszystkich osób, które dotyczy problem smogu. Nie jest łatwo przekonać odbiorców, że zwykle niewidoczny dla oka materiał ociepleniowy może odegrać tak dużą rolę w procesie oczyszczania powietrza. Mamy jednak nadzieję, że nasz działania przyczynią się do popularyzacji programów na rzecz termomodernizacji i budownictwa energooszczędnego  - mówi Anna Kozera, Koordynator Marki ISOVER, odpowiedzialna za realizacje nagrodzonej kampanii.

W projekt zaangażowała się Beata Sadowska, dziennikarka i prezenterka, promotorka eko lifestylu’u

Ciąg dalszy nastąpił

Pod koniec 2020 roku ruszyła druga edycja kampanii Lepiej Bez Smogu. W projekt zaangażowała się Beata Sadowska, dziennikarka i prezenterka, promotorka eko lifestylu’u. W #Studio Lepiej Bez Smogu przeprowadza wywiady z ekspertami ISOVER na temat udziału budownictwa mieszkaniowego w produkcji smogu i dostępnych sposobów rozwiązania tego problemu. Przechodząc od małych do wielkich kroków, goście #Studia Lepiej Bez Smogu pokazują kompletną strategię walki ze smogiem, w której zastosowanie znajdują rządowe programy, takie jak "Czyste Powietrze 2.0". Filmy przygotowane z ekspertami firmy ISOVER można obejrzeć na kanale YouTube.

Konkurs Złote Spinacze wyznacza standardy w branży public relations i jej pokrewnych dziedzinach. Co roku kapituła nagradza kampanie i projekty komunikacyjne wyróżniające się kreatywnością, efektywnością, doskonałą egzekucją i profesjonalizmem. W 2021 roku spośród rekordowej liczby 394 zgłoszeń, jury wyłoniło i przyznało 21 Złotych, 32 Srebrne i 26 Brązowych Spinaczy, łącznie w 33 kategoriach.

Firma powiązana:
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!