Choinka w doniczce to popularna alternatywa dla tradycyjnej choinki ciętej. Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie z myślą o ochronie środowiska i długim okresie cieszenia się świątecznym drzewkiem. Jakie gatunki choinek nadają się do hodowania w doniczce w domu oraz jakie czynniki wpływają na ich trwałość?
Nie każdy gatunek choinki nadaje się do hodowli w doniczce w domu. Odpowiednie do tego będą m.in. świerk pospolity, jodła pospolita, czy też sosna zwyczajna.
Wybierając choinkę, zwróć uwagę na jej rozmiar, aby bez problemu dało się ja przetransportować do domu (drzewko w donicy z ziemią sporo waży), oraz na jej wygląd, który ma wpływ na to, jak efektownie będzie prezentować się we wnętrzu.
Trwałość choinki w doniczce
Ile choinka wytrzyma w doniczce? Trwałość zależy od wielu czynników - największe znaczenie ma wielkość i stan bryły korzeniowej, jaka jest w doniczce. Gdy korzenie zostały przycięte niemal do zera, choinka w doniczce może przetrwać od 3 do 6 tygodni.
Gdy natomiast bryła częściowo przetrwała i znajdują się w niej korzenie przybyszowe, dzięki którym roślina może nadal pobierać z gleby substancje odżywcze, istnieje spora szansa, że drzewko przyjmie się po przesadzeniu do gruntu.
Czynniki wpływające na jej trwałość to przede wszystkim:
Rodzaj gleby - wybierz choinkę w jak największej donicy, zawierającej dobrze przepuszczalną glebę. Choinka potrzebuje dobrej jakości podłoża, wtedy ma szansę dłużej przetrwać w doniczce.
Częstotliwość podlewania - nie pozwól na przesuszenie doniczki ani na przelanie. Regularne podlewanie, utrzymujące wilgotność, jest kluczem do dłuższej trwałości choinki.
Ekspozycja na światło - unikaj umieszczania choinki w miejscu, gdzie jest zbyt gorąco lub zbyt zimno. Odpowiednia temperatura oraz umiarkowane oświetlenie pomogą zachować jej świeży wygląd.
Wielkość i stan bryły korzeniowej - patrz opis powyżej.
Zakup sadzonki w sklepie ogrodniczym
Zamiast kupować choinkę w doniczce od sezonowych handlarzy, oferujących drzewka przed Świętami Bożego Narodzenia, można udać się do sklepu ogrodniczego. Tam znajdziemy profesjonalnie hodowane, ukorzenione choinki przygotowane do posadzenia w gruncie.
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu lub działki, polecamy właśnie taką ekologiczną formę zakupu drzewka. Choinkę po Świętach należy jak najszybciej przesadzić do gruntu, co przy obecnie łagodnych zimach jest jak najbardziej wykonalne.
Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się drzewkiem przez kolejne lata. Z biegiem czasu, po każdych Świętach nasz ogród będzie bogatszy o kolejną roślinę, a po kilku latach staniemy się właścicielami małego, prywatnego lasu.
Sadzonkę kupioną w sklepie ogrodniczym jak najszybciej przesadzamy do gruntu. Aby to wykonać, na dworze musi panować dodatnia temperatura. Roślina przyjmie się i będzie zdobiła nasz ogród przez wiele lat. (for. Adobe Stock)
Porównanie trwałości choinek
Warto porównać trwałość choinki w doniczce do tradycyjnej choinki ciętej. Choinka w doniczce ma zdecydowanie przewagę, gdyż cięta choinka traci świeżość i igły znacznie szybciej. Wybierając choinkę w doniczce, możesz cieszyć się jej pięknem przez cały okres świąteczny, a nawet dłużej.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji choinki w doniczce
Aby choinka w doniczce przeżyła jak najdłużej w dobrej kondycji, warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach:
Regularnie podlewaj choinkę, utrzymując wilgotność gleby na umiarkowanym poziomie.
Unikaj nadmiernego ciepła i bezpośredniego światła słonecznego.
Nawóź choinkę specjalnymi nawozami dostosowanymi do jej potrzeb.
Usuwaj opadłe igły i dbaj o czystość doniczki.
Sadzonkę choinki jak najszybciej przesadź do gruntu.
Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.