Kosmiczna technologia, która zatrzyma ciepło w Twoim domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kosmiczna technologia, która zatrzyma ciepło w Twoim domu

16 listopada 2022 roku z przylądka Canaveral w stanie Floryda wystartowała bezzałogowa misja kosmiczna Artemis 1, która dotarła na orbitę księżyca. Aby mogło dojść do startu rakiety trzeba było zbudować olbrzymi zbiornik do przechowywania ciekłego wodoru, a ten, jak zapewne doskonale pamiętacie z lekcji chemii, zachowuje płynną postać poniżej minus 240,18°C. Zaraz, zaraz, ale co podbój kosmosu, poza kolejnymi opóźnieniami, ma wspólnego z budową domu? Odpowiedź na to pytanie brzmi - mikrosfery szklane. To ich kosmiczna, nomen omen, ilość pozwoliła na izolowanie kontenerów wodoru i to one są składnikiem farby termoizolacyjnej - bohaterki naszego dzisiejszego artykułu.

aktualizacja: 2024-04-17 08:11:53

Termofarba - historia

Same mikrosfery szklane to produkt, który ujrzał światło dzienne ponad 70 lat temu. Przez wiele lat znane były ich właściwości - wyjątkowa wytrzymałość, super lekkość, wysokie zdolności do powstrzymywania strat ciepła oraz odbijanie promieniowania słonecznego. Używano ich do stworzenia lżejszych, a co za tym idzie bardziej ekonomicznych samolotów oraz mocniejszych łodzi podwodnych. Jednak dopiero pod koniec lat 90 XX wieku ktoś wpadł na pomysł, aby dodać je do farby i w ten sposób poprawić izolację cieplną budynków nią pomalowanych. Technologia ta do dzisiaj jest rozwijana. Produkowane są jej różne odmiany, w tym gęsta masa termoizolacyjna, którą można nakładać szpachlą. W Polsce również mamy fabrykę takich powłok. W Czechowicach-Dziedzicach znajduje się firma FCOM, która wytwarza farbę marki GoTherm®.

Farba termoizolacyjna - charakterystyka

Powłoka z mikrosferami w składzie, przede wszystkim zwiększa opór ciepła. Inaczej mówiąc sprawia, że wolnej wydostaje się ono na zewnątrz budynku. Właśnie dlatego nadaje się ona do stosowania, jako dodatkowa warstwa izolacji domu. Badania nad farbą GoTherm® wykazały, że w zależności od sposobu oraz warunków pomiaru, powłoka o grubości 1 mm odpowiada od 2,5 do 10 cm styropianu. Sprawdzi się również, jako podstawowy materiał docieplający w budowlach historycznych, nad którymi pieczę sprawuje konserwator zabytków.

Pomalowanie ścian powłoką termoizolacyjną pomaga także zapobiegać skraplaniu się wody na ścianie. Można ją również zastosować, aby powstrzymać rozwój pleśni i grzyba. Co więcej, z jej pomocą zabezpieczysz gorące powierzchnie i ochronisz się przed oparzeniem.

Ponadto, farba termoizolacyjna odbija 90% promieniowania słonecznego, dzięki czemu latem ściany nagrzewają się wolniej, a my możemy cieszyć się niższą temperaturą lub mniejszym rachunkiem za prąd zużyty przez klimatyzację.

Prosty sposób na termoizolację

Chociaż technologię wykorzystują do swoich projektów agencje kosmiczne, to dla przeciętnego Kowalskiego jej użycie nie stanowi problemu. Do nakładania można użyć w zasadzie dowolnego narzędzia malarskiego - pędzla, wałka, agregatu. Można ją aplikować od zewnątrz, ale i od wewnątrz i w tym wypadku nie jest to błąd w sztuce budowlanej! Nie trzeba się też martwić o powierzchnię, którą malujemy. Farby te można stosować na beton, tynki, metal, drewno oraz tworzywa sztuczne. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to należy unikać używania jej jedynie na polietylen, ale z niego wytwarza się torby, opakowania i niektóre pojemniki, kanistry i zabawki, czyli rzeczy, które nieczęsto musimy potraktować farbą.

GoTherm® - farba termoizolacyjne od polskiego producenta FCOM
GoTherm® - farba termoizolacyjne od polskiego producenta FCOM

A gdzie kupić taką farbę?

FCOM, producent farby GoTherm®, ma firmowy sklep internetowy oferujący powłoki i masy termoizolacyjne. W e-markecie dostępny jest też zestaw startowy, dzięki któremu za rozsądną cenę, przetestujesz działanie produktu. Robiąc zakupy zastanów się, czy nie potrzebujesz przed malowaniem zagruntować ścian. Jeśli tak, to postaw na produkt tej samej marki. Dzięki temu będziesz miał(a) pewność, że jest on wysokiej jakości i sprawdzony w działaniu z farbą.

Jeśli nie wiesz, ile powłoki należy kupić, możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora, umieszczonego na stronie producenta www.fcom.pro.

Farba termoizolacyjna GoTherm® to wszechstronny, nowoczesny, ekologiczny i bezpieczny produkt. I chociaż wykorzystuje kosmiczną technologię, to jego cena nie jest astronomiczna.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!