Automatyka do bram wjazdowych - na co zwrócić uwagę?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Automatyka do bram wjazdowych - na co zwrócić uwagę?

Osiedla, zakłady produkcyjne, prywatne posesje - w każdym z tych miejsc zastosowanie znajdują automatyczne bramy wjazdowe. Niegdyś nowinka technologiczna, dziś stała się wygodnym i często stosowanym rozwiązaniem. Wyjaśniamy, na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając automatykę do bram wjazdowym?

aktualizacja: 2021-07-16 12:26:04
Ditex Sp. z o.o.

Na co zwracać uwagę podczas doboru automatyki do bram wjazdowych?

Przede wszystkim, jaką bramę chcemy zautomatyzować, przesuwną czy skrzydłową. Następnie należy wziąć pod uwagę przeznaczenie bramy, czyli to, czy będzie pracować np. w firmie, czy na prywatnej posesji oraz częstotliwość jej użytkowana (ilość dobowych cykli otwarcia i zamknięcia), bowiem pod tym kątem należy wybrać m.in. siłownik o odpowiednich parametrach, w tym o właściwej mocy.

Wybór mocy będzie także uzależniony od ciężaru bramy, a zatem materiału, z jakiego została wykonana. Należy przy tym pamiętać, że warto zachować kilkudziesięcioprocentowy zapas mocy, względem tej, która zawarta jest w specyfikacji urządzenia. Dlaczego? Możemy sobie wyobrazić, że bramy wjazdowe pracują w różnych warunkach atmosferycznych.

W przypadku bramy przesuwnej, w zależności od panującej temperatury zmieniają się struktura metalu, a tym samym właściwości bramy. Natomiast w przypadku bramy skrzydłowej należy zwrócić uwagę na to czy brama nie znajduje się w obszarze narażonym na częste podmuchy wiatru, szczególnie bramy o pełnej konstrukcji skrzydła oraz na to jaka jest szerokość słupków.

W zależności od powyższych parametrów do bram przesuwnych na posesje prywatne o ciężarze 500-600 kg firma Ditex poleca głównie automaty bezszczotkowe BM30/403 oraz BH30/604/HS od Roger Technology. Ten ostatni doskonale sprawdzi się na wspólnotach mieszkaniowych. W ofercie znajduje się również wiele napędów do bram cięższych o zastosowaniu przemysłowym.

Oferta automatyki do bram skrzydłowych jest bardzo szeroka, począwszy od automatów do bram o standardowych słupkach polecane są automaty bezszczotkowe Roger Technology serii BE20 w wersjach do 3 m szerokości skrzydła, High Speed lub do 4 m szerokości skrzydła, poprzez automaty bezszczotkowe AYRON do szerokich słupków, po bezszczotkową automatykę podziemną BR21 w wersji standard oraz High Speed.

Działanie automatu bezszczotkowego AYRON do szerokich słupków

Jakie są najważniejsze parametry napędów do bram?

Oczywiście to, jakie parametry będą najbardziej istotne dla poprawności działania napędów do bram, zależy m.in. od ich przeznaczenia. Należy zwrócić uwagę na to:

  • jaka jest oferowana ilość cykli otwarcia i zamknięcia w ciągu doby - na posesjach prywatnych wystarczające jest do 50 cykli otwierania i zamykania w ciągu dnia (automaty z silnikiem bezszczotkowym Brushless 24V, to minimum 800 cykli dziennie!);
  • czy automat ma osobną i w pełni regulowaną prędkość otwarcia oraz zamknięcia;
  • jaki jest czas otwierania - bez wątpienia rekordzistą jest tu stosowany w bramach skrzydłowych o szerokich słupkach AYRON/255, który do otwarcia bramy do kąta 90° potrzebuje zaledwie 9 sekund, a w bramach przesuwnych BH30/604/HS o prędkości otwierania 24m/min;
  • czy ma funkcję łagodnego startu oraz zwalniania przed położeniem krańcowym;
  • czy jest przystosowany do pracy z zewnętrznym zasilaniem awaryjnym, czyli akumulatorami zapewniającymi prace w przypadku przerw w zasilaniu;
  • czy ma łatwe wysprzęglenie kluczykowe;
  • czy ma funkcję furtki;
  • czy ma dodatkowe akcesoria.
Lampa ostrzegawcza LED FIFTHY24
Lampa ostrzegawcza LED FIFTHY24

Jednym z najbardziej istotnych kryteriów jest rodzaj silnika, jaki został zastosowany w automacie. Rzecz jasna, musi być niezawodny i ekonomiczny. W nowoczesnych napędach stosowane są silniki 24V, które mają regulację prędkości, łagodny start i płynne, wolne domknięcie bramy. Drugim typem są silniki na 230V, które również spełnią swoją funkcję, ale nie są już tak ciche i nowoczesne oraz nie są przystosowane do intensywnej eksploatacji.

BH23/282 - napęd z silnikiem brushless 24V, do bram skrzydłowych o max długości skrzydła 3 m
BH23/282 - napęd z silnikiem brushless 24V, do bram skrzydłowych o max długości skrzydła 3 m

Oferta firmy Ditex, wyłącznego dystrybutora automatyki Roger Technology na Polskę, zawiera oba te produkty, jednak stawiamy na nowoczesne rozwiązania, jakimi są bezszczotkowe silniki Brushless 24V-36V. Roger Technology jako pierwszy wdrożył i przystosował technologię bezszczotkową w automatyce bramowej i szlabanach automatycznych.

Zalety użycia silnika bezszczotkowego Brushless od Roger Technology

Wyprodukowany przez Roger Technology trójfazowy silnik nowej generacji zasilany jest napięciem sinusoidalnym z aktywnym enkoderem. To właśnie on pozwala na intensywne korzystanie z napędu, przy bardzo niskim zużyciu energii.

Silnik nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji osiąga co najwyżej temperaturę otocznia i jest bardzo cichy, zapewniając bezpieczeństwo, płynność i kulturę pracy niespotykaną w napędach z silnikiem 230 V, a nawet zwykłych 24 V. Dzięki funkcji wykrywania przeszkód oraz zmiany kierunku ruchu, silnik ten zachowuje wszystkie standardy bezpieczeństwa. Należy również podkreślić, że do wszystkich napędów silnikiem Brushless można zastosować zasilanie akumulatorowe pozwalające na otwieranie bramy w przypadku przerw w zasilaniu elektrycznym.

BE20/200 - napęd z silnikiem brushless 24V, do bram skrzydłowych o max długości skrzydła 2,8 m
BE20/200 - napęd z silnikiem brushless 24V, do bram skrzydłowych o max długości skrzydła 2,8 m

Napęd z silnikiem Brushless od Roger Technology, jest bardzo trwałym urządzeniem. Jego przekładnie i inne podzespoły wykonane zostały ze stopów stali, żeliwa i brązu, a obudowa jest odlewem ciśnieniowym z aluminium i tytanu. Co więcej, wszystkie przekładnie montowane są na wysokiej jakości łożyskach, dzięki czemu cały mechanizm działa niezawodnie. Wszystkie podzespoły składające się na automat, są produkowane i montowane przez jedną firmę Roger Technology.

Warto nadmienić, że firma wykazuje się ekologią i odpowiedzialnością społeczną w swojej działalności, m.in. poprzez ograniczenie użycia plastiku, teflonu i nylonu w procesie produkcji.


BR21/351 - napęd z silnikiem brushless 36V, do montażu podziemnego, to ciche i dyskretne rozwiązanie nie ingerujące w wygląd bramy

Firma Ditex jest zaangażowana społecznie

Na koniec mała ciekawostka. Firma Ditex w tym roku wprowadziła do sprzedaży piloty z serii ZOOLOCK. Co to takiego? To dwuprzyciskowe piloty do bram i szlabanów z wizerunkiem zwierzęcym (podobnie jak silnik zastosowany w automatach, opracowane zostały przez firmę Roger Technology). Dochód z ich sprzedaży wspiera schronisko dla zwierząt "Przytul Pyska" w Boguszycach koło Oleśnicy.

O akcji promocyjno-charytatywnej dowiesz się z: https://www.ditex.com.pl/produkty/sterowanie-radiowe-zoolock 

Firma Ditex jest zaangażowana społecznie

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje