Automatyka do bram wjazdowych - na co zwrócić uwagę?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Automatyka do bram wjazdowych - na co zwrócić uwagę?

Osiedla, zakłady produkcyjne, prywatne posesje - w każdym z tych miejsc zastosowanie znajdują automatyczne bramy wjazdowe. Niegdyś nowinka technologiczna, dziś powszechne, wygodne i często stosowane rozwiązanie, które wpływa na komfort i bezpieczeństwo naszego codziennego życia. Wyjaśniamy, na co należy zwracać uwagę, wybierając automatykę do bram wjazdowych?

aktualizacja: 2023-08-25 10:23:06
Ditex Sp. z o.o.
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Na co zwracać uwagę podczas doboru automatyki do bram wjazdowych?
 • Jakie są najważniejsze parametry napędów do bram?
 • Jakie są zalety użycia napędów marki Roger Technology® z silnikami bezszczotkowymi?

Na co zwracać uwagę podczas doboru automatyki do bram wjazdowych?

Przede wszystkim, jaką bramę chcemy zautomatyzować, przesuwną czy rozwierną. Od tego aspektu zależy bowiem rodzaj napędu, który będziemy musieli zastosować. Następnie należy wziąć pod uwagę przeznaczenie bramy (czyli to, czy brama będzie pracować np. na wjeździe do firmy, czy na prywatną posesję) oraz częstotliwość jej użytkowana (ilość dobowych cykli otwarcia i zamknięcia). Są to jedne z najbardziej podstawowych czynników, pod których kątem należy wybrać napęd o odpowiednich parametrach technicznych.

Ponadto moc urządzenia będzie także uzależniona od ciężaru bramy, a co za tym idzie materiału, z jakiego została wykonana. Należy przy tym pamiętać, że warto zachować kilkudziesięcioprocentowy zapas mocy urządzenia, względem ciężaru bramy. Dlaczego? Chociażby z tego powodu, że bramy wjazdowe pracują w zmiennych warunkach atmosferycznych.

W przypadku bram rozwiernych należy zwrócić przede wszystkim uwagę na takie czynniki jak szerokość i wypełnienie skrzydła (szczególnie, gdy brama znajduje się w obszarze narażonym na częste podmuchy wiatru) oraz na to, jaka jest szerokość słupków.

W zależności od powyższych parametrów do bram przesuwnych na posesje prywatne o ciężarze do maks. 400-600 kg firma Ditex poleca głównie napędy z silnikami bezszczotkowymi, takie jak BM30/304/HS, BM30/403 oraz BH30/604/HS, produkowane przez włoską firmę Roger Technology.

Ten ostatni doskonale sprawdzi się na wspólnotach mieszkaniowych. W ofercie firmy znajduje się również wiele napędów do bram cięższych, o zastosowaniu przemysłowym, jak na przykład seria BH30/804 dla bram o ciężarze skrzydła do maks. 1000 kg, czy też BG30/2204 dla bram o ciężarze skrzydła do maks. 2200 kg.

Oferta automatyki z silnikami bezszczotkowymi do bram rozwiernych, jest równie szeroka. Począwszy od siłowników serii BE20 w wersjach do maks. 2,8 m szerokości skrzydła, High Speed lub do 4,0 m szerokości skrzydła, poprzez napędy AYRON dedykowane do instalacji na szerokich słupkach, po podziemne modele serii BR21 w wersji standardowej oraz High Speed.

Działanie automatu bezszczotkowego AYRON do szerokich słupków

Jakie są najważniejsze parametry napędów do bram?

Oczywiście to, jakie parametry będą najbardziej istotne dla poprawności działania napędów do bram, zależy m.in. od ich przeznaczenia. Należy zwrócić uwagę na to:

 • jaka jest oferowana ilość cykli otwarcia i zamknięcia w ciągu doby - na posesjach prywatnych wystarczające jest do 50 cykli w ciągu dnia (automaty marki Roger Technology z cyfrowym silnikiem bezszczotkowym 24 V, to minimum 500 cykli dziennie!);
 • czy urządzenie posiada osobno i w pełni regulowaną prędkość otwierania oraz zamykania;
 • jaki jest czas otwierania - bez wątpienia rekordzistą jest tu stosowany w bramach rozwiernych o szerokich słupkach AYRON/255, który do otwarcia bramy do kąta 90° potrzebuje zaledwie 9 sekund, a w bramach przesuwnych BH30/604/HS o prędkości otwierania do 26 m/min;
 • czy jest wyposażone w funkcję łagodnego startu oraz spowalniania przed położeniem krańcowym;
 • czy jest przystosowane do pracy z zewnętrznym zasilaniem awaryjnym, czyli akumulatorami zapewniającymi pracę w przypadku przerw w dostawach lub awarii zasilania sieciowego;
 • czy ma łatwe rozblokowanie zabezpieczone kluczem spersonalizowanym;
 • czy jest wyposażone w funkcję furtki;
 • czy są dostępne dodatkowe akcesoria.
Lampa ostrzegawcza LED FIFTHY24
Lampa ostrzegawcza LED FIFTHY24

Jednym z najbardziej istotnych kryteriów jest rodzaj silnika, jaki został zastosowany w automacie. Rzecz jasna, musi być niezawodny i ekonomiczny. W nowoczesnych napędach stosowane są silniki 24 V, które mają regulację prędkości, łagodny start i płynne, wolne domknięcie bramy. Drugim typem są silniki na 230 V, które również spełnią swoją funkcję, ale nie są już tak ciche i nowoczesne oraz nie są przystosowane do intensywnej eksploatacji.

BH23/282 - napęd z silnikiem brushless 24V, do bram skrzydłowych o max długości skrzydła 3 m
BH23/282 - napęd z silnikiem brushless 24V, do bram skrzydłowych o max długości skrzydła 3 m

Oferta firmy Ditex, wyłącznego dystrybutora automatyki Roger Technology na Polskę, zawiera oba te produkty, jednak głównie stawiamy na nowoczesne rozwiązania, jakimi są bezszczotkowe silniki cyfrowe zasilane napięciem 24 V lub 36 V. Firma Roger Technology jako pierwsza wdrożyła i przystosowała technologię bezszczotkową w automatyce bramowej i szlabanach automatycznych.

Jakie są zalety użycia napędów marki Roger Technology® z silnikami bezszczotkowymi?

Wyprodukowany przez Roger Technology trójfazowy silnik bezszczotkowy nowej generacji, zasilany jest napięciem o przebiegu sinusoidalnym. To właśnie on pozwala na intensywne korzystanie z napędu, przy bardzo niskim zużyciu energii.

Silnik nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji osiąga co najwyżej temperaturę otocznia i jest bardzo cichy, zapewniając bezpieczeństwo, płynność i kulturę pracy niespotykaną w napędach z silnikiem 230 V, a nawet zwykłych 24 V. Dzięki funkcji wykrywania przeszkód oraz zmiany kierunku ruchu, silnik ten spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa. Należy również podkreślić, że do wszystkich napędów silnikami ROGER BRUSHLESS można zastosować zasilanie akumulatorowe pozwalające na otwieranie bramy w przypadku przerw w zasilaniu elektrycznym.

BE20/200 - napęd z silnikiem brushless 24V, do bram skrzydłowych o max długości skrzydła 2,8 m
BE20/200 - napęd z silnikiem brushless 24V, do bram skrzydłowych o max długości skrzydła 2,8 m

Napędy z silnikami bezszczotkowymi od Roger Technology, są bardzo trwałymi urządzeniami. Ich przekładnie i inne podzespoły wykonane zostały wyłącznie z metalowych komponentów produkowanych ze stopów stali, żeliwa mosiądzu i brązu, a obudowa jest odlewem ciśnieniowym z aluminium domieszkowanego tytanem. Co więcej, wszystkie przekładnie montowane są na wysokiej jakości łożyskach, dzięki czemu cały mechanizm działa niezawodnie. Wszystkie elementy składające się na automat, są produkowane i montowane przez jedną firmę – Roger Technology.

Warto nadmienić, że firma wykazuje się ekologią i odpowiedzialnością społeczną w swojej działalności, m.in. poprzez ograniczenie użycia plastiku, teflonu i nylonu w procesie produkcji.BR21/351 - napęd z silnikiem brushless 36V, do montażu podziemnego, to ciche i dyskretne rozwiązanie nie ingerujące w wygląd bramy

Firma Ditex jest zaangażowana społecznie

Na koniec mała ciekawostka. Firma Ditex wprowadziła do sprzedaży piloty z serii ZOOLOCK. Co to takiego? To dwuprzyciskowe (dwukanałowe) piloty do bram i szlabanów o oryginalnym kształcie imitującym głowy zwierząt (podobnie jak silnik zastosowany w automatach, opracowane zostały przez firmę Roger Technology). Dochód z ich sprzedaży wspiera schronisko dla zwierząt "Przytul Pyska" w Boguszycach koło Oleśnicy.

O akcji promocyjno-charytatywnej dowiesz się z: https://www.ditex.com.pl/produkty/sterowanie-radiowe-zoolock 

Firma Ditex jest zaangażowana społecznie

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły