Budowanie z betonu komórkowego - oszczędnie, energooszczędnie i ekologicznie

Budowanie z betonu komórkowego - oszczędnie, energooszczędnie i ekologicznie

Podczas budowy aspekt ekonomiczny ma duży wpływ na dobór materiałów. Wiadomo, każdemu inwestorowi zależy na tym, by w miarę możliwości wybudować się oszczędnie. Oszczędności dla inwestora to nie tylko koszty związane z realizacją inwestycji, ale również te związane z późniejszą eksploatacją budynku. Dotyczy to energooszczędności w trakcie budowy i przede wszystkim w trakcie użytkowania budynku. Jest jeszcze jeden ważny od jakiegoś czasu aspekt, który jest mocno powiązany z branżą budowlaną. Chodzi o budowanie ekologiczne. W kontekście istotnych dla inwestorów kwestii budowanie ekologiczne nie zawsze jest dla nich ważne. Jest zazwyczaj związane z ich poglądem na ten temat i często jest powiązane z kosztami, będącymi priorytetem. Taka jest niestety brutalna prawda. Jednak budowanie oszczędne i energooszczędne może być również ekologiczne.

Budowanie oszczędne

W kwestii oszczędnego budowania inwestorom zależy przede wszystkim, by budynki były jak najmniejsze oraz ich eksploatacja generowała jak najmniejsze koszty związane z ich użytkowaniem oraz jednoczesnym zachowaniem ich trwałości. Wszystkie te kwestie są oczywiste i są realnie powiązane z kosztami. Oszczędne budowanie to nie tylko korzystne cenowo materiały budowlane, niski koszt ich transportu, ale również łatwe budowanie. Czyli materiały łatwe do transportowania oraz łatwe w budowaniu są rozwiązaniami najbardziej optymalnymi.

Co oznacza, że materiał jest łatwy w transporcie?

Jest wiele aspektów związanych z łatwości transportu materiałów budowlanych.

Do nich należą następujące kwestie, które mają wpływ na koszty transportu:

  • dostępność materiału w możliwie niewielkiej odległości od miejsca budowy,
  • niewielki ciężar materiału oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej,
  • brak potrzeby stosowania specjalistycznego sprzętu do przewozu materiałów.

 

Co oznacza, że materiał jest łatwy w budowie?

W kwestii łatwości budowania ważnymi kwestiami są:

  • ciężar materiału - im lżejszy, tym lepiej,
  • łatwość obróbki materiału,
  • formaty materiału (z większych elementów najczęściej buduje się szybciej),
  • czy materiał wymaga zużycia większej ilości energii by go wbudować,
  • czy materiał wymaga specjalnych dodatkowych środków ochrony podczas budowy,
  • czy technologia budowania wymaga zastosowania prostych, czy skomplikowanych narzędzi,
  • czy materiał wymaga zastosowania ciężkiego / specjalistycznego sprzętu,
  • czy technologia budowania wymaga zastosowania wielu dodatkowych elementów / produktów, w kontekście konfekcjonowania wyrobów, czy nie,
  • czy technologia budowania wymaga specjalnych umiejętności od wykonawców, czy nie,
  • czy technologia jest prosta, by posiąść szybko umiejętności budowania,
  • czy materiał jest powszechnie stosowany na danym terenie, czy jest to może np. materiał egzotyczny, sprowadzony i czy jest on dostosowany do warunków użytkowania.

Jak widać jest wiele rożnych czynników, które decydują o tym, czy dana technologia sprzyja oszczędnemu budowaniu, czy nie. Do powyższej listy można jeszcze dopisać istotną kwestią związaną z łatwością użytkowania budynku, o której najczęściej nie myślimy przed zamieszkaniem w domu. Chodzi o to, czy wybudowany budynek w trakcie jego użytkowania będzie prosty w użytkowaniu, czy będzie wymagał specjalnych zabiegów (na przykład zabezpieczania całej elewacji co kilka lat - jak to jest w przypadku budynków drewnianych z wyeksponowanym drewnem). Też takim elementem związanym z użytkowaniem budynku jest np., wykonanie wszelkiego rodzaju wyposażenia i wykończenia budynku, a więc elementów, które należy w budynku zainstalować. Im łatwiejsze to będzie i im mniej będzie ingerować z struktury budynku tym jest lepiej.

Kwestie oszczędności na przykładzie wykonywania murów z betonu komórkowego

W kontekście powyższego dobrym przykładem jest budowanie ścian w systemie SOLBET. Już na etapie transportu widać zalety zastosowania betonu komórkowego. Beton komórkowy jest lekki (to najlżejszy materiał konstrukcyjny), a więc jest łatwy do przetransportowania. Wielkość transportu wynika z jego objętości, a nie z masy, przestrzeń ładunkowa jest praktycznie całkowicie wykorzystana. Jest ogólnodostępny, a więc osiągalny w wielu składach budowlanych w całej Polsce.

W kwestii łatwego budowania. Ściany z betonu komórkowego buduje się bardzo łatwo i szybko. Niewielkie nakłady pracy powodują, że w ten sposób buduje się też taniej niż w innych technologiach. Do budowy stosuje się proste i tanie narzędzia. Nie jest potrzebny specjalny sprzęt. Budowanie nie wymaga specjalnych umiejętności od wykonawcy. Wystarczy, że będzie postępował zgodnie z instrukcją i używał do tego odpowiednich narzędzi, a mury będą precyzyjnie wybudowane.

Ściany z betonu komórkowego buduje się bardzo łatwo i szybko (fot. SOLBET)

Jeśli chodzi o użytkowanie budynków, to również w tym względzie beton komórkowy stwarza wiele udogodnień. Mocowanie w betonie komórkowym jest bardzo proste. Trzeba do tego celu zastosować tylko odpowiednie kotwy. Do wywiercenia otworu wystarczy użyć wkrętarkę i wiertło do drewna, więc bez nakładu pracy można precyzyjnie i czysto wykonać prace przygotowawcze do montażu dowolnych elementów na i w ścianach z betonu komórkowego.

Narzędzia potrzebne do wznoszenia ścian z betonu komórkowego
Narzędzia potrzebne do wznoszenia ścian z betonu komórkowego (fot. SOLBET)

Podsumowanie

Powyższe kwestie, związane z transportem, łatwością budowania oraz użytkowania są niewątpliwie związane z ekologią budowania. Na przykład wśród wielu elementów oceny wpływu materiałów budowlanych na środowisko jest bilans czynników wpływających na obciążenie środowiska - tzw. ślad węglowy (ang.: carbon footprint). Dlatego w kolejnych artykułach opiszemy kwestie energooszczędności oraz ekologii na przykładzie betonu komórkowego.

Więcej na temat czynników wpływających na oszczędności budowania

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz