Nowoczesne drzwi tarasowe

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nowoczesne drzwi tarasowe

Kiedyś na taras czy balkon wiodły wąskie drzwi uchylne. Dziś takie drzwi oczywiście także są dostępne, jednak oprócz nich mamy do wyboru szereg innych rozwiązań. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują systemy przesuwne, pozwalające maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, zlikwidować bariery i ograniczenia komunikacyjne oraz optymalnie wykorzystać powierzchnię wewnątrz domu czy mieszkania.

aktualizacja: 2021-05-10 07:25:05

Duże, wychodzące na taras czy balkon przeszklenia nie tylko zwiększają dopływ naturalnego światła do pomieszczeń, ale także zapewniają panoramiczny widok na najbliższą okolicę domu. Kiedyś tego typu rozwiązania były niezwykle kosztowne i mogli pozwolić sobie na nie tylko nieliczni inwestorzy. Jedną z przeszkód był także brak odpowiednich systemów drzwiowych.

Dziś w tej dziedzinie dokonała się prawdziwa rewolucja. Z powodzeniem można montować w domu szklane "ściany" o szerokości nawet do 6,5 m, przez które na dodatek można swobodnie przechodzić, korzystając z zaawansowanych, komfortowych i niezwykle precyzyjnych systemów drzwi przesuwnych.

Oczywiście rozwierane drzwi balkonowe cały czas są dostępne, jednak dziś stosuje się je na nieco mniejszą skalę i raczej w mniejszych pomieszczeniach. Mają one tę wadę, że otwierają się do środka, zabierając nam cenne miejsce, a często też utrudniając komunikację. Z kolei drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie w dużych, często połączonych z kuchnią salonach, z których wychodzi się bezpośrednio na otwartą przestrzeń ogrodu.

Drzwi bez barier

System drzwi unoszono-przesuwnych HST 85
System drzwi unoszono-przesuwnych HST 85

Jednym z wiodących producentów tego typu rozwiązań jest firma Aluplast, która stworzyła innowacyjny system drzwi unoszono-przesuwnych HST. Skrzydła w tych drzwiach mogą występować w kilku wersjach i mieć bardzo różny układ (2- lub 4-kwaterowe), w zależności od indywidualnych preferencji użytkownika. Optymalnie ich rozpiętość może wynosić ponad 6 m (jedno skrzydło może mieć nawet do 3,2 m szerokości)! Każda wersja modelu HST bazuje na niezwykle zaawansowanym mechanizmie umożliwiającym swobodne otwieranie drzwi przy użyciu niewielkiej siły. Jak to działa?

Przekręcenie klamki w dół z pozycji zamknięcia powoduje kilkumilimetrowe uniesienie się ciężkiego skrzydła, zwolnienie docisku uszczelek i umożliwia tym samym jego swobodne przesunięcie. Dzięki systemowi uszczelek przylgowych drzwi są bardzo szczelne, a zaawansowane okucia przekładają się na duży komfort pracy. Mimo swoich ogromnych rozmiarów drzwi HST pozostają więc skuteczną barierą przed ucieczką ciepła. Modułowy charakter konstrukcji umożliwia trzy dowolne konfiguracje produktu, w zależności od oczekiwanych parametrów cieplnych.

Ogromną zaletą konstrukcji jest brak barier architektonicznych. Zlicowany z podłogą próg zapewnia komfortowe przejście przez drzwi osobom starszym, niepełnosprawnym czy dzieciom. Z kolei większej ilości naturalnego światła w pomieszczeniach sprzyja system wąskich ram fixframe. Drzwi HST dostępne są w szerokiej gamie kolorów i okładzin, imitujących szlachetne materiały.

Jakie wybrać drzwi balkonowe lub tarasowe? Najpopularniejszy system drzwi przesuwnych - HST 85

Bądź smart w skandynawskim stylu

Drzwi przesuwne smart-slide
Drzwi przesuwne smart-slide

Nieco bardziej kompaktową, minimalistyczną, tańszą, ale nie mniej wygodną w obsłudze wersją drzwi tarasowych są drzwi przesuwne smart-slide. Świetnie sprawdzą się one zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i obiektach użyteczności publicznej. Zostały wyposażone w zaawansowany system uszczelek obwodowych, chroniących przed stratami ciepła, zimnym wiatrem oraz wodą opadową. Przekręcenie klamki powoduje, że uszczelki te są dociskane poprzecznie do ościeżnicy. Na dużą szczelność tych drzwi wpływa także to, że punkty ryglowania znajdują się w obszarze słupka.

Czym jeszcze charakteryzują się drzwi smart-slide? Na pewno innowacyjnym mechanizmem otwierania, który sprawia że skrzydło po odblokowaniu swobodnie, cicho, lekko i bez najmniejszego oporu przesuwa się na stabilnych, ukrytych wózkach, równolegle do nieotwieranej części konstrukcji. Drzwi mogą występować w różnych konfiguracjach. Ich maksymalna szerokość to 5,85 m, zaś wysokość - 2,4 m. Podział skrzydła może być symetryczny lub asymetryczny. Drzwi przesuwne smart-slide, dzięki systemowi otwierania na bok, pozwalają optymalnie wykorzystać wolną przestrzeń wewnątrz pomieszczenia. Ich nieotwierana część bazuje na bardzo wąskich profilach, co nie tylko nowocześnie wygląda, ale także zapewnia lepszy dopływ naturalnego światła.

Drzwi oferowane są w różnych wariantach kolorystycznych. Na życzenie klienta profile mogą zostać pokryte specjalnymi foliami dekoracyjnymi lub nakładkami wykonanymi z aluminium.

Przesuwne okna balkonowe i tarasowe aluplast SMART-SLIDE nagrodzone Złotym Medalem MTP Budma 2020

Inne ciekawe rozwiązania

Drzwi balkonowe / tarasowe
Drzwi balkonowe / tarasowe

W szerokiej ofercie firmy Aluplast znajdują się także systemy do konstrukcji drzwi balkonowych i tarasowych otwieranych w bardziej tradycyjny sposób. Model drzwi uchylno-przesuwnych PSK/Patio charakteryzuje się tym, że wykonany jest ze standardowych profili okiennych. Po przekręceniu klamki skrzydło wysuwa się w głąb pomieszczenia, a następnie wędruje na bok. Konstrukcja, której wymiary mogą wynosić 1600x2100mm lub 1400x2300mm dysponuje także funkcją uchyłu skrzydła. Zaletami drzwi są duża szczelność i rozsądna cena, wadami - wysoki próg oraz konieczność precyzyjnego operowania skrzydłem.

Ciekawym rozwiązaniem są także uchylno-rozwierane drzwi balkonowe, mogące występować w wersji jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej ze stałym słupkiem. Są one niezwykle popularne w budynkach wielorodzinnych, bo mają dobre właściwości użytkowe i bardzo rozsądną cenę. Mankamentem jest niewielki rozmiar tych drzwi oraz wysoki próg.

Inną wersją drzwi dwuskrzydłowych jest wariant ze słupkiem ruchomym. Pozwala on uzyskać większą przestronność po ich otwarciu. Dzięki temu możemy wynosić przez nie większe przedmioty, np. meble. W ofercie Aluplast są także systemy drzwi balkonowych składanych w harmonijkę. Jest to rozwiązanie stosowane często w zabudowach ogrodów zimowych, gdyż umożliwia eleganckie połączenie pomieszczenia z otaczającą go naturą. We wszystkich wymienionych wyżej typach drzwi istnieje możliwość wyeliminowania wysokiego progu, stanowiącego barierę komunikacyjną. Niski próg będzie miał wtedy wysokość zaledwie 20 mm, jednak należy liczyć się z tym, że obniży on nieco szczelność drzwi.


www.aluplast.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje