Zakup drzwi tarasowych do domu to z reguły inwestycja na długie lata. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę nie tylko zalety związane z estetyką i komfortem, ale także cechy techniczne wybieranej stolarki.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2024-07-02
Data aktualizacji: 2024-07-02
Od kilku lat w Polsce dominuje trend dużych przeszkleń, dzięki którym pomieszczenia są jaśniejsze i sprawiają wrażenie większych. Wielkogabarytowe konstrukcje dają także więcej możliwości i mają pozytywny wpływ na komfort życia. Inwestorzy decydują się dziś zarówno na duże witryny z wąskimi ramami, jak również na drzwi tarasowe będące wyjściem na taras, balkon czy do ogrodu. Drzwi tarasowych do wyboru mamy kilka rodzajów w zależności od sposobu ich otwierania, czy ujmując bardziej precyzyjnie: przesuwania.
Drzwi V-MOTION 82 to idealne rozwiązanie dla prywatnych domów
HST, PSK..., a może SLIDE?
Rynek systemów tarasowych jest bardzo bogaty. Drzwi zaprojektować można zarówno na rozwiązaniach z profili PVC, jak również aluminiowych. W obu wariantach konstrukcje dostępne są w bogatej kolorystyce - oklein (w przypadku PVC) i lakierów (ALU).
Bez względu na wybrany rodzaj surowca, z jakiego drzwi zostaną wykonane, możemy je podzielić na kilka grup charakteryzujących się sposobem otwierania konstrukcji. Wygodnym rozwiązaniem, często stosowanym na balkonach, są drzwi przesuwne (SLIDE). Mogą mieć zarówno jedno, jak i dwa skrzydła przesuwne. Świetnie sprawdzają się też jako podłużne okna przesuwne często stosowane w kuchniach czy jadalniach.
Kolejnym wariantem do wyboru są konstrukcje PSK, czyli systemy uchylno-przesuwne. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj drzwi otwiera się poprzez przesunięcie skrzydła, które dodatkowo można uchylić. Dzięki temu możemy na przykład przewietrzyć pomieszczenie za pomocą funkcji uchyłu bez potrzeby otwierania konstrukcji, co zwiększa nasze bezpieczeństwo. Drzwi PSK z reguły są też droższe od tradycyjnych "przesuwek".
Najpopularniejszym rozwiązaniem są drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne (HST). Wyposażone są w specjalny rodzaj okuć, które w momencie otwierania (poprzez przesunięcie klamki z góry do dołu) unoszą nieznacznie skrzydło umożliwiają jego swobodne przesunięcie. Drzwi HST mogą mieć nawet do 6,5 m długości i 2,7 m wysokości, a zastosowany w nich system okuć pozwala korzystać ze wszystkich walorów tego rozwiązania bez użycia jakiejkolwiek siły.
Drzwi tarasowe V-MOTION 82 z progiem bez barier wyposażonym w odwodnienie liniowe
Zainwestuj w przyszłość
Komfort użytkowania, estetyka wykonania i dodatkowe możliwości dzięki szerokim przejściom na zewnątrz to tylko jedna strona medalu. Decydując się na zakup drzwi tarasowych nie powinniśmy też zapominać o ważnych cechach technicznych takich konstrukcji. Drzwi powinny być zarówno energooszczędne i spełniać obecnie obowiązujące warunki techniczne, jak również być odporne na warunki pogodowe - wiatr i wodę.
Godnym polecenia rozwiązaniem są drzwi tarasowe V-MOTION 82. To konstrukcje typu HST projektowane z profili PVC klasy A dostarczanych przez markę VEKA i wyposażonych w okucia renomowanej firmy Gretsch-Unitas. Drzwi te są łatwe w użytkowaniu i spełniają obecnie obowiązujące wymogi odnośnie izolacyjności termicznej - współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi w nich 0,78 W/m²K, gdzie maksymalny dopuszczalny dla tego typu konstrukcji to 0,9 W/m²K. Właściwości użytkowe V-MOTION 82 w przypadku wodoszczelności i odporności na obciążenia wiatrem to odpowiednio klasa 9A oraz C2/B3 zgodnie z normą PN-EN 14351-1+A2:2016-10. Drzwi V-MOTION 82 dostępne są także na kilku rodzajach progów: bez barier, z odwodnieniem liniowym, z nakładką wyrównującą czy również w wariancie z progiem płaskim 24 mm dedykowanym dla rynków zagranicznych.
Konstrukcje typu SLIDE idealnie sprawdzają się jako podłużne okna stosowane w kuchniach czy jadalniach
Na zdjęciu otwierającym: Zainwestuj w przyszłość decydując się na drzwi tarasowe V-MOTION 82