PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Farby, emalie, systemy dekoracyjne

Powłokowa izolacja cienkowarstwowa - wystarczy zaledwie 1 mm

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Kilkucentymetrowa warstwa izolacji termicznej w postaci wełny mineralnej, maty kauczukowej lub pianki PUR bardzo często w znaczący sposób zmniejsza przestrzeń, nie zawsze jest też łatwa do położenia. Wciąż jednak pokutuje przeświadczenie, że aby izolacja była skuteczna, musi być gruba. Tymczasem pojawiły się nowe technologie, które opierają się na stworzeniu bariery dla fal elektromagnetycznych, a zatem energii do 95%, pozwalając na osiągnięcie fenomenalnego współczynnika przenikania ciepła na poziomie 0,000049 W/m2·K!

System Bauter - pułapka dla energii cieplnej

Taką rewelacyjną technologią jest system BAUTER. To cienka powłoka, na którą składają się precyzyjnie dobrane mikrosfery, będące pułapkami dla długości fal, odpowiadającej promieniowaniu podczerwonemu, a zatem tej, która niesie ze sobą najwięcej energii cieplnej.

Powłoka termorefleksyjna Bauter Inside
Powłoka termorefleksyjna Bauter Inside

Osiągnięty w ten sposób zostaje bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, na poziomie 0,000049 W/m2·K. Dlatego właśnie wystarczy grubość zaledwie 0,5 mm, aby izolacja była skuteczna. W liczbach przedstawia się to nader obiecująco - dom jest 2 x cieplejszy, uzyskuje się oszczędności na ogrzewaniu aż do 40% i do 70% mniejsze rachunki za energię.

Walorem powłoki BAUTER jest także to, że przepuszcza parę wodną (a zatem nie dopuszcza do zawilgocenia ścian), a jednocześnie całkowicie izoluję powierzchnię, na której się znajduje (jest hydroizolatorem). Pełne właściwości termoizolacyjne BAUTER uzyskuje po 10-14 dniach (w zależności od rodzaju) od aplikacji. Położona na powierzchnię powłoka schnie od 2 do 6 godzin.

Powłoki BAUTER - nie tylko do ścian domów

Gdy mówimy o izolacji termicznej, przede wszystkim myślimy o ścianach, sufitach i podłogach budynków. Oczywiście to najczęstsze zastosowanie, a na dowód tego przytoczyć można takie realizacje, jak Osiedle Zaczarowane Ołówki na warszawskiej Białołęce czy Restaurację Zacisze pod Sosnami.

Powłoka termorefleksyjna Bauter Outside
Powłoka termorefleksyjna Bauter Outside

W obu przypadkach użyta została kompleksowa technologia SYSTEM BAUTER, na którą składa się BAUTER FLOOR - 1 mm warstwa na podłogę, BAUTER OUTSIDE - 0,5 mm warstwa na elewację oraz BAUTER INSIDE - kolorowe powłoki do wykończenia wnętrz o grubości 0,5 mm. Właściciele obiektów uzyskali oczekiwaną izolację i spore oszczędności, które potwierdziły skuteczność systemu, ale na tym nie koniec.

Samochód dostawczy Bauter bez mostków termicznych

Firma BAUTER postanowiła zaizolować tym sposobem bardzo nieoczekiwany obiekt - własny samochód dostawczy. Pojazd został pokryty wewnątrz SYSTEMEM BAUTER składającym się z masy BAUTER MASS (1 mm), a następnie powłoką BAUTER ROOF (0,5 mm). Zdjęcia wykonane w podczerwieni nie pozostawiają wątpliwości - system zadziałał, zlikwidowane zostały wszystkie mostki termiczne.

Samochód dostawczy bez mostków termicznych - dzięki powłokom BAUTER
Samochód dostawczy bez mostków termicznych - dzięki powłokom BAUTER

Ucieszy to z pewnością miłośników kamperów i campervanów, którzy dotąd stosowali albo piankę PUR, albo maty kauczukowe, albo połączenie tych technik. Tak wykonana izolacja była bardzo pracochłonna, a do tego pozostawiała niebezpieczeństwo powstania mostków termicznych. A zatem - to może być najlepsza izolacja termiczna do kamperów i campervanów!

Firma rozszerza katalog możliwych zastosowań do takich branż, jak przemysł, chłodnictwo, ciepłownictwo i rolnictwo.

Potwierdzona skuteczność termoizolacyjna powłok BAUTER - na przykładzie kontenerów morskich

Wprowadzenie produktu na rynek potwierdzone zostało szeregiem testów. Jeden z nich pozwolił na czytelne zobrazowanie działania systemu BAUTER. Na stacji poligonowej w Elblągu umieszczone zostały dwa kontenery morskie. Obiekty te wybrane zostały nieprzypadkowo - zbudowane są z blachy, która jest doskonałym przewodnikiem.

Aby kąt padania promieni słonecznych w obu przypadkach był taki sam, ustawione zostały wzdłuż siebie, a pomiędzy nimi zachowana została czterometrowa odległość. Jeden z kontenerów pokryto 2 warstwami powłoki BAUTER ROOF (łączna grubość warstwy wynosiła 0,5 mm), a drugi pomalowano zwykłą farbą nawierzchniową przeznaczoną do blach konstrukcyjnych.

Zdjęcie z kamery termowizyjnej Kontener pokryty systemem BAUTER odbija 95% promieniowania a absorbuje zaledwie 5%
Zdjęcie z kamery termowizyjnej Kontener pokryty systemem BAUTER odbija 95% promieniowania a absorbuje zaledwie 5%

Jak pokazała kamera termowizyjna, kontener pokryty systemem BAUTER odbija 95% promieniowania a absorbuje zaledwie 5%. Natomiast barwa drugiego kontenera nie pozostawia wątpliwości co do tego, że przyjął on pełną dawkę promieniowania.

Współcześnie wszyscy powinniśmy być zainteresowani tym, aby stosowane przez nas produkty były jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Tych, którym na sercu leży problem zanieczyszczeń, zainteresuje fakt, że system BAUTER jest przyjazny środowisku, powoduje oszczędność energii cieplnej zużywanej do ogrzania pomieszczeń, a do tego redukuje emisję CO2 do atmosfery. Jest też całkowicie obojętny dla człowieka, a do tego biodegradowalny.

Opisane właściwości izolacji cienkowarstwowej BAUTER, która jest produktem całkowicie polskim, potwierdzone są badaniami i certyfikatami. SYSTEM BAUTER dostępny jest wyłącznie u autoryzowanych dystrybutorów i partnerów, których znaleźć można na stronie producenta.

źródło i zdjęcia: Bauter