Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Jak zapewnić optymalną temperaturę w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Temperatura otoczenia w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie, a także wydajną pracę i prawidłowy sen. Odpowiedni bilans cieplny domów i mieszkań wspiera zdrowie układu oddechowego, układu krążenia, a także warunkuje energię życiową człowieka.

Dlaczego odpowiednia temperatura jest ważna?

Ponieważ dom to najbliższe człowiekowi środowisko, miejsce „ładowania akumulatorów”. W ostatnim czasie w domu bardzo często również pracujemy – a więc od panujących w nim warunków zależy nasze funkcjonowanie w wymiarze społecznym i psychologicznym. Chodzi już nie tylko o komfort cieplny, ale o komfort codziennego życia. Gdy temperatura pomieszczeń jest dostosowane do ich funkcji – odpowiednia w pokoju dziennym, łazience, sypialni itd. – lepiej się czujemy i efektywniej korzystamy z przestrzeni domowej. Jaką temperaturę ustawimy w pokojach, zależy od naszych potrzeb.

Niesprzyjający mikroklimat panujący w budynkach obniża nie tylko samopoczucie dorosłych, ale i kondycję psychofizyczną dzieci, które częściej chorują, a także gorzej przyswajają wiedzę. Do tego dochodzi zmiana naszego stylu życia w ostatnich latach – coraz mniej czasu spędzamy na powietrzu, coraz więcej w budynkach, w których relaksujemy się, prowadzimy życie towarzyskie i zawodowe. Trudna sytuacja epidemiologiczna na świecie, z którą mierzymy się od półtora roku, dodatkowo podkreśla wagę argumentów mówiących o zmianie stylu życia ludzi w stosunku chociażby do ubiegłego stulecia. Faktem jest, że spędzamy w pomieszczeniach zdecydowanie więcej czasu niż dawniej. Temperatura wnętrz siłą rzeczy musi na nas wpływać w podobnym stopniu, w jakim wpływa pogoda czy warunki atmosferyczne; wspomaga lub utrudnia naturalną aktywność. Przebywając w domach przez długie godzinny, przez całe dnie, powinniśmy zadbać o to, aby ich mikroklimat był dla nas jak najbardziej korzystny.

Jaka dopasować odpowiednią temperaturę do poszczególnych pomieszczeń?

Trzeba zacząć od tego, że temperatura w domowych wnętrzach powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Aczkolwiek pewne zasady dotyczą wszystkich. 

Komfort cieplny wnętrz rządzi się swoimi prawami i jest ściśle związany z fizjologią ludzkiego organizmu. Warto znać złoty środek. Z jednej strony długotrwale panujące niskie temperatury (uważa się, że poniżej 18°C) powodują wychłodzenie organizmu, spadek efektywności oraz wyższą podatność na infekcje. Z drugiej strony temperatura pomieszczeń użytkowych powyżej 21℃ sprawia, że zaczynają nam wysychać błony śluzowe dróg oddechowych i spojówki, co również obniża odporność na infekcje i stwarza warunki do rozwoju alergii, astmy. Przegrzanie sprzyja także zaburzeniom koncentracji, wzmożonemu poceniu się (czyli utracie elektrolitów), a nawet problemom kardiologicznym.

Optymalna temperatura w kuchni
Optymalna temperatura w kuchni to ok. 19-20°C fot. SALUS Controls

Jaka temperatura jest optymalna?

 • W pokoju dziennym/biurze to ok. 20°C. Przy takich parametrach grzewczych z reguły czujemy się najlepiej, jesteśmy najbardziej skupieni, pełni wigoru, a co za tym idzie, produktywni.
 • Temperatura powyżej 21°C (do 25°C) sprawdzi się co najwyżej w łaziance podczas kąpieli.
 • W kuchni z zasady temperatura powinna być niższa niż w pokoju dziennym (pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy), gdyż systematycznie ją dogrzewamy gotując posiłki. Wydaje się więc, że 19°C to tutaj temperatura optymalna.

Nasze zadowolenie z pewnością zwiększa także świadomość, że budynek jest neutralny dla środowiska naturalnego oraz energooszczędny. Lubimy wiedzieć, że nasz dom nie zanieczyszcza przyrody, cenimy fakt, że jest ekonomiczny, że przynosi oszczędności w domowym budżecie. Te czynniki podnoszą też prestiż i poprawiają społeczną ocenę gospodarstw domowych.

Jak temperatura wpływa na sen?

Sen to podstawowa fizjologiczna potrzeba organizmu, bez której człowiek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego temperatura pomieszczenia, w którym śpimy to kolejny ważny aspekt tematu. Regenerujący sen jest na wagę złota – przywraca energię, pomaga uniknąć chorób – ale, wbrew pozorom, jego higiena wymaga spełnienia odpowiednich warunków.

Przyjmuje się, że temperatura idealna do snu to 17-19°C, czyli niższa niż dla aktywności, które podejmujemy w ciągu dnia. W sypialni powinno być odczuwalnie chłodniej niż w salonie. Warto o tym pamiętać, ponieważ przegrzewając pomieszczenie, w którym śpimy, zmuszamy organizm do uruchamiania mechanizmu termoregulacji. Wzrasta krążenie krwi, a ciało się oblewa potem. Koncentrując się na ciągłym schładzaniu, nasz organizm nie wypoczywa tak, jak powinien. Śpimy płytko, niespokojnie. Rano budzimy się mokrzy, osłabieni, z obniżonym refleksem i nikłą chęcią do działania. Ale nie tylko „cieplarniane” warunki obniżają jakość snu. Niekorzystne skutki pojawiają się także w przeciwnej sytuacji. Gdy w sypialni jest zbyt zimno, budzimy się zmarznięci, z katarem i bólem gardła.

Skutki spania w złej temperaturze
Spanie w pomieszczeniu zbyt zimnym lub zbyt ciepłym negatywnie wpływa na nasz organizm fot. SALUS Controls

Czy dozwolone są odstępstwa od podanych wcześniej wartości?

Pomimo że wskazane wartości temperatury dla poszczególnych pomieszczeń w domu wydają się uniwersalne i dobrze uśrednione, optymalna temperatura do pracy, kąpieli, snu dla każdego może być inna. Odczuwanie ciepła jest kwestią bardzo indywidualną. Na odczuwanie temperatury może wpływać wszystko:

 • wiek,
 • płeć,
 • stan zdrowia,
 • emocje,
 • nasze samopoczucie danego dnia.

Z tego względu, żeby dopasowywać do siebie pracę ogrzewania, warto wyposażyć dom w nowoczesne systemy sterujące.

Pokojowe regulatory temperatury, listwy sterujące, siłowniki, inteligentne głowice grzejnikowe – oto urządzenia zapewniające największą kontrolę nad parametrami grzewczymi. Przypilnują, jaka temperatura zapanuje w domu. Przypomnijmy, spośród warunków mieszkaniowych wpływających na zdrowie i samopoczucie człowieka, najistotniejsze są: jakość powietrza, temperatura i wilgotność. Na wszystkie te czynniki możemy pozytywnie wpłynąć inwestując w nowoczesne technologie skierowane do branży budowlanej i instalacyjnej.

SALUS Smart Home - system sterowania temperaturą w domu

W skład inteligentnego systemu wchodzą urządzenia, które umożliwiają kontrolę i regulację temperatury indywidualnie w każdym pomieszczeniu z dowolnego miejsca na świcie (przez internet). Pozwalają też na sterowanie pracą kotła, pompy CO, CWU lub innego urządzenia grzewczego/chłodzącego. Obok zasilanych napięciowo lub bateryjnie regulatorów temperatury seria obejmuje:

 • bramkę internetową UGE600 (wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami można sterować poprzez aplikację mobilną)
 • listwy KL08RF i KL10RF do sterowania ogrzewaniem/chłodzeniem płaszczyznowym
 • bezprzewodowe głowice termostatyczne TRV
 • moduły sterujące
 • Smart Plugi (pozwalające na sterowanie urządzeniami o mocy do 3600W)
 • czujniki: otwarcia okna/drzwi, zalania, dymu, ruchu

Konfiguracja, proces parowania oraz wiązanie ze sobą urządzeń w aplikacji internetowej jest łatwe i intuicyjne. SALUS Smart Home to jeden z najprostszych w obsłudze, najsprawniej działających systemów dostępnych na rynku.

Inteligentny system sterowania temperaturą SALUS Smart Home
Inteligentny system sterowania temperaturą SALUS Smart Home fot. SALUS Controls

Dlaczego nowoczesny i energooszczędny dom powinien być wyposażony w sterowanie ogrzewaniem?

Tylko dzięki inteligentnemu sterowaniu instalacją grzewczą zyskujemy:

 • zmniejszenie kosztów ogrzewania
 • dopasowanie temperatury do funkcji pokoi oraz bieżących potrzeb użytkownika
 • wygodną regulację urządzeń za pomocą prostych w obsłudze sterowników, aplikacji internetowych
 • możliwość automatycznego zarządzania pracą kotłów, pomp
 • uruchamianie i zarządzanie instalacją ogrzewania także poza domem (przez internet)
 • mniejszą emisję szkodliwych składników do atmosfery

Reasumując, inteligentne systemy sterowania ogrzewaniem przynoszą domownikom same korzyści. Rozkład temperatur dostosowany nie tylko do stylu życia, ale i potrzeb organizmu jest dla nas zbawienny w każdym wymiarze: zdrowotnym, psychologicznym, społecznym i zawodowym.

źródło i zdjęcia: SALUS Controls

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA