Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Meble i akcesoria kuchenne

Projektowanie własnej garderoby krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Można powiedzieć, że garderoba jest niczym ubranie - najwygodniejsza będzie dopiero w momencie, gdy zaprojektuje się ją z myślą o konkretnym użytkowniku. Jak więc wyposażyć szafę bądź garderobę, aby przechowywanie ubrań i innych domowych drobiazgów było jak najbardziej komfortowe?

Szafy i garderoby często stanowią swego rodzaju odzwierciedlenie charakteru i temperamentu ich właściciela. Czy oznacza to, że niektórzy skazani są na nieporządek? Absolutnie nie.

Niezależnie od tego czy w naszej szafie ład panuje zawsze, czy rzadko w niej gości – są sposoby na to, by korzystanie z niej było zwyczajnie łatwiejsze i przyjemniejsze. Wystarczy ją odpowiednio zaprojektować i zamontować w niej sprawdzone rozwiązania i akcesoria.

Projektowanie szafy na ubrania

Kluczem do komfortu jest już sam projekt garderoby. Zacznijmy od analizy jakich ubrań mamy najwięcej i jakie zazwyczaj nosimy - wbrew pozorom mogą to być dwie, zupełnie odrębne grupy.

Następnie zastanówmy się w jaki sposób chcemy przechowywać konkretne rzeczy. Dobrym przykładem są wspomniane koszule i spodnie - jeśli lubimy je składać i układać na półkach, to zadbajmy o to, by było ich w szafie jak najwięcej. Jeśli zaś lubimy je wieszać – wybierzmy odpowiednie drążki i wieszaki.

Do wyboru jest więcej rozwiązań niż można by się spodziewać. Wieszaki mogą być wykonane z drewna, drutu lub tworzywa. Mogą być szerokie lub wąskie. Wytrzymałe, tak że nawet ciężki płaszcz ich nie wygnie, lub miękkie i wyginające się nawet pod lekką tkaniną. Warto je więc wybierać z myślą o konkretnym rodzaju ubrań.

Wieszaki na ubrania
Wieszaki na ubrania fot. REJS

Spodnie i spódnice wygodniej jest wieszać na odpowiednio wyprofilowanych, otwartych z jednej strony plastikowych wieszakach marki REJS. Pozwalają one zaczepić spodnie za szlufki, dzięki czemu nie gną się tak, jakby były złożone w pół. A antypoślizgowa powierzchnia zapobiega zsuwaniu się tkaniny. Poza tym na wieszakach tych można również powiesić akcesoria np. paski. Dostępne są w zestawach pakowanych po 5 sztuk. To nowość w naszej ofercie - wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu marki REJS.

Inną kwestią są same drążki. Nie wszyscy wiedzą, że oprócz tych tradycyjnych – montowanych na stałe, zdecydować się możemy również na drążki opuszczane – czyli pantografy marki REJS. Dzięki specjalnym podnośnikom pantografy możemy bez wysiłku obniżyć, tak by dostęp do powieszonych na nich rzeczy był łatwiejszy. Dostępne są w dwóch kolorach – białym i czarnym, więc możemy bez trudu dopasować je do kolorystyki zabudowy i charakteru aranżacji.

Szafa wyposażona w pantografy
Szafa wyposażona w pantografy fot. REJS

Szuflady na małe przedmioty

Uwagę warto zwrócić również na przechowywanie biżuterii, dodatków i mniejszych elementów jak np. skarpetki. To wśród nich zazwyczaj nieporządek wkrada się najszybciej. Niewielkie rzeczy najlepiej jest przechowywać w odrębnych szufladach. 

Szuflady Slim Box marki REJS dostępne są w trzech głębokościach, więc można je dopasować do rodzaju ubrań, jakie zamierzamy w nich trzymać. W tych najpłytszych możemy ułożyć biżuterię czy paski, w tych głębszych - bieliznę, zaś w najgłębszych – nawet wełniane swetry i puchate koce. Dzięki pełnemu wysuwowi szuflad zapewnimy sobie bezproblemowy dostęp do drobiazgów. Przeszklone fronty ułatwią nam zaś znalezienie potrzebnej w danej chwili rzeczy. - wyjaśnia Damian Rybak.

Szuflada Slim Box na małe przedmioty
Szuflada Slim Box na małe przedmioty fot. REJS

Co ważne, większość opisanych wyżej rozwiązań zamontować można nie tylko w dopiero powstającej garderobie, ale również w tych już istniejących. dotyczy to nie tylko wieszaków.

Zarówno pantografy, jak i szuflady Slim Box dostępne są w kilku rozmiarach, dzięki czemu na ogół bez trudu dopasujemy je do zabudowy, którą już posiadamy i w ten sposób podniesiemy jej funkcjonalność. Można je zakupić zarówno w hurtowniach, jak i w sklepie internetowym REJS.

źródło i zdjęcia: REJS Sp. z o.o.

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum