Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Siłownik THB - Twój sposób na wydajne ogrzewanie podłogowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Dobrze wyregulowana hydraulicznie instalacja grzewcza zapewnia idealną temperaturę w pomieszczeniach domowych. Gwarantuje poczucie komfortu, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, a także generuje oszczędności. Narzędziem oferującym właściwe ustawienie pracy podłogówki jest siłownik samoregulujący THB marki SALUS Controls.

Czym jest i jak działa siłownik samoregulujący THB?

SiłownikTHB23030/THB2430 to nowoczesne urządzenie samoregulujące - montowane na rozdzielaczu - które znajduje zastosowanie w systemach ogrzewania płaszczyznowego. Jego precyzja nie ma sobie równych: poprzez ciągłe pomiary na początku i końcu pętli grzewczej, urządzenie utrzymuje optymalną różnicę temperatury i dostosowuje przepływ wody do potrzeb budynku.

Siłownik samoregulujący THB
Siłownik samoregulujący THB

W jaki sposób?

Na zasilaniu i powrocie odpowiedniej pętli ogrzewania podłogowego THB posiada przylgowe czujniki, które mierzą temperaturę i automatycznie ustawiają pracę siłownika tak, aby utrzymać prawidłową różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem (ΔT).

Dlaczego to ważne?

Szacuje się, że około 90% instalacji CO jest niewyregulowanych hydraulicznie. Oznacza to, że rozdział strumienia cieczy grzewczej jest w nich niewłaściwy – dom jest nierównomiernie, nieefektywnie ogrzewany (przegrzanie/niedogrzanie także w ramach jednej strefy). Powoduje to straty energetyczne, wyższe rachunki oraz nieodpowiedni mikroklimat wnętrza, który z kolei wywołuje gorsze samopoczucie domowników.

Dlaczego tak się dzieje?

Powody są różne (więcej na ten temat poniżej), ale jednym z najczęstszych jest zaniedbanie na etapie instalacji. Z uwagi na dużą liczbę zleceń i szybkie tempo pracy, przy którym brakuje czasu na precyzję, niektórzy instalatorzy nie przywiązują właściwej wagi do wyregulowania ogrzewania podłogowego, które zakładają.

Skutkuje to późniejszą niską efektywnością układu grzewczego. Samoregulujący siłownik THB stanowi rozwiązanie tego problemu. Stosując go,zyskujesz idealny komfort cieplny przy minimalnym zużyciu energii.

Zrównoważenie hydrauliczne (kalibracja hydrauliczna)

Zrównoważenie hydraulicznie systemu grzewczego pozwala uzyskać równomierny, zgodny z projektem budynku rozdział nośnika ciepła (cieczy grzewczej). Eliminuje to niepożądane nad przepływy oraz pod przepływy, obniżając koszty ogrzewania o kilka, a nawet kilkanaście procent w skali roku.

Zrównoważony hydraulicznie system opiera się na rzeczywistych przepływach cieczy. Nawet najdłuższe pętle ogrzewania podłogowego mają zapewnione odpowiednie natężenie jej przepływu– nie następuje wychłodzenia pomieszczenia. Z kolei najkrótsze pętle nie są narażone na jej przesadne natężenie - nie dochodzi do przegrzania. Wszystkie pętle mają właściwy poziom natężenia przepływu czynnika grzewczego, dzięki czemu układ cechuje komfort użytkowania i efektywne wykorzystanie energii.

Kalibracja hydrauliczna jest bardzo istotna w budynkach poddawanych termomodernizacji oraz w instalacjach niskoparametrowych, zasilanych przez pompy ciepła lub kotły kondensacyjne.

Czynniki zakłócające wyrównoważenie hydrauliczne instalacji CO

Dlaczego większość instalacji jest źle zrównoważona hydraulicznie? Wpływ na to ma wiele czynników, które nie zawsze zależą od Ciebie. Najczęstsze to:

  • brak pomiarów określających zapotrzebowanie systemu na moc
  • pętle o różnej długości i zagęszczeniu (nierówna temperatura w strefie grzewczej)
  • jakość i wykonanie wszystkich warstw ogrzewania podłogowego: instalacja składa się z wielu elementów (rurki, beton, folia, styropian, piasek)
  • rodzaj podłogi (płytki ceramiczne/kamienne, panele, drewno, wykładziny, dywany – w zależności od użytego materiału, ciepło będzie inaczej oddawane i odczuwane)
  • aranżacja wnętrza, rozkład mebli – zwłaszcza wielkogabarytowych, które zajmują dużą powierzchnię, tj. łóżka, szafy – może zaburzać oddawanie ciepła przez podłogę
  • nieuniknione zużycie przepływomierzy: w miarę ich eksploatacji pierwotne ustawienia przestają być skuteczne
  • radykalne zmiany pogody: jeśli po wyregulowaniu (dostrojeniu) nastąpi duża zmiana warunków atmosferycznych,ustawione przepływy mogą być niewystarczające, żeby odpowiednio szybko zagrzać pomieszczenie.
Z siłownikiem THB ogrzewanie podłogowe pracuje bardziej wydajnie

Twoje korzyści z zakupu siłownika THB

Szybka instalacja (3 kroki) - wystarczy zainstalować siłownik na rozdzielaczu, podpiąć czujniki i podłączyć zasilanie.

Wygoda i oszczędność czasu - nie ma potrzeby regularnego sprawdzania i dostrajania systemu – siłownik robi to za Ciebie.

Łatwe dopasowanie - THB użyjesz zarówno na rozdzielaczach z przepływomierzami (rotametrami), jak i bez nich. Pasują do najpopularniejszego rozmiaru gwintów M30x1,5. Co istotne, decydując się na rozdzielacz z przepływomierzami trzeba się liczyć z wyższą ceną urządzenia, jednak bez gwarancji na to, że system będzie zawsze pracował niezawodnie.

Rotametry bywają problematyczne; po pewnym czasie użytkowania zużywają się i przestają prawidłowo pełnić swoje zadanie. Stosując siłowniki THB to ryzyko znika, ponieważ w ogóle nie potrzeba już przepływomierzy. Można kupić tańszy rozdzielacz i zapewnić sobie dobrze wyregulowany układ grzewczy.

Efektywnie pracujące ogrzewanie - "Podłogówka" pracuje wydajnie przy różnych długościach pętli, a nawet przy zmieniającym się wystroju wnętrza, dając równą temperaturę w całej strefie.

Pozostałe zalety siłownika THB

  • Szybki czas otwarcia i zamknięcia (około 30 sekund)
  • Niski pobór mocy (mniej niż 0,5 W)
  • Długa żywotność

Innowacyjna regulacja z siłownikiem THB

Skuteczność działania urządzenia została potwierdzona badaniami technicznymi. Instytut iTG Dresden stwierdził, że siłownik samoregulujący THB prawidłowo równoważy hydraulicznie instalację ogrzewania podłogowego. We współpracy z iTG Dresden został on przetestowany i udoskonalony.

PAMIĘTAJ: Zmniejszenie zużycia energii po zrównoważeniu hydraulicznym to rocznie około 10–20 kWh/m2, co oznacza oszczędności rzędu1000 PLN dla domu o powierzchni 100m2.Korzyści z zakupu siłownika są więc wymierne, a nie hipotetyczne.

źródło i zdjęcia: SALUS Controls

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA