Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym po termomodernizacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Koszty ogrzewania budynku zależą przede wszystkim od tego izolacyjności termicznej jego przegród zewnętrznych, czyli ścian, okien, dachu, podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewanymi piwnicami. W drugiej kolejności wpływ ma rodzaj zastosowanej w domu wentylacji, chociaż zapewnienie komfortu cieplnego mieszkańcom polega właśnie na ogrzewaniu powietrza w pomieszczeniach.

Dlaczego decydujemy się na termomodernizację domu?

Jeśli chcemy ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem domu, który został wybudowany kilkadziesiąt lat temu, powinniśmy zacząć od jego termomodernizacji. By pieniądze na nią były wydane w sposób racjonalny oraz przyniosły pożądany efekt, dobrze jest najpierw wykonać audyt energetyczny domu. Wykaże on, które elementy domu wymagają zwiększenia izolacyjności termicznej, by remontowany budynek spełniał współczesne standardy.

Głównym celem termomodernizacji jest zmniejszenie kosztów eksploatacji związanych z ogrzewaniem budynku. Czyli zmniejszenie zapotrzebowania na moc cieplną budynku oraz wymiana źródła ciepła na bardziej efektywne.

Po wykonaniu modernizacji domu pod względem energetycznym uwzględniającym ograniczenie strat ciepła, należy pomyśleć o wymianie instalacji grzewczej. Z wielu względów korzystnie będzie, jeśli zdecydujemy się na zamontowanie powietrznej pompy ciepła, wykorzystującej odnawialne źródła energii, np. pompę powietrze-woda. Dobierając pompę ciepła należy analizować wartość która uzyskamy już po wykonaniu termomodernizacji. Pompy ciepła wykorzystują energię zmagazynowaną w powietrzu do stworzenia komfortowych warunków w domu: ciepła w zimie, przyjemnego chłodu latem i ciepłej wody przez cały rok.

Pompa ciepła ogrzewając budynek wykorzystuje energię pobraną z tzw. dolnego źródła. Jest to energia cieplna odbierana od gruntu, powietrza lub wody, nawet w bardzo niskiej temperaturze. Poprzez proces termodynamiczny zachodzący w pompie ciepła energia ta jest następnie oddawana do budynku przy wyższej temperaturze. Odwracając ten proces możemy w okresie letnim odbierać ciepło od budynku i oddawać je do dolnego źródła. Dzięki temu urządzenia te mogą służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Siłą napędową procesu transportu tej energii jest sprężarka pompy ciepła, która jest zasilana energią elektryczną.

Jak działa pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła będzie nie tylko ekonomicznie i skutecznie ogrzewać dom oraz zapewniać mieszkańcom ciepłą wodę, ale też w razie potrzeby - w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym lub klimakonwektorami - ochłodzi pomieszczenia latem.

W sytuacji gdy pompa ciepła ma również chłodzić budynek, wtedy należy wziąć pod uwagę wymaganą moc do chłodzenia pomieszczeń, która często jest wyższa niż w przypadku ogrzewania. Jednak na ogół chłodzenie nie jest wymagane we wszystkich pomieszczeniach, często nie ma konieczności stosowania jednostki wyższej mocy. Z powodzeniem można stosować w budynku jedynie instalację klimakonwektorów, działającą cały rok. Najczęściej stosowanym jednak rozwiązaniem jest łączenie systemu ogrzewania podłogowego wraz z klimakonwektorami. To rozwiązanie zapewnia wydajny i oszczędny system.

Klimakonwektor
Klimakonwektory stanowią uzupełnienie dla oferty pompy ciepła

Planując termomodernizację domu warto rozważyć również zastąpienie tradycyjnej wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) systemem wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. To rozwiązanie obniży dodatkowo koszty ogrzewania budynku oraz będzie działać przez cały rok w sposób dostosowany do potrzeb mieszkańców.

Rekuperacja Vaillant dba o zdrowe powietrze w Twoim domu
Rekuperacja Vaillant dba o zdrowe powietrze w Twoim domu

Zmiana rodzaju wentylacji jest ważna przede wszystkim dlatego, że stała wymiana powietrza w domu ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Także dlatego, że centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry, na których wychwytywane są zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego.

System wentylacji pomieszczeń mieszkalnych recoVAIR VAR zapobiega przedostawaniu się kurzu i pyłków do domu, jednocześnie odprowadzając dwutlenek węgla i wilgoć na zewnątrz. Wywiewane powietrze przepływa przez wymiennik, w którym ciepło w nim zawarte jest przenoszone do napływającego, zewnętrznego powietrza, przy czym oba strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. Zewnętrzne powietrze podgrzane w ten sposób napływa do pokojów dziennych i sypialni.

Termomodernizując dom i wymieniając w nim instalacje grzewczą i wentylacyjną, nie tylko obniżamy koszty jego eksploatacji ale również podnosimy komfort mieszkania w nim, codziennego przebywania dla nas i naszych bliskich.

Powietrzne pompy ciepła marki Vaillant

Marka Vaillant, czołowy producent systemów grzewczych i wentylacyjnych, oferuje wiele modeli powietrznych pomp ciepła o różnej mocy. Urządzania te pobierają energię zgromadzoną w powietrzu dzięki jednostce zewnętrznej montowanej przy naszym budynku. Pompy te różnią się wielkością jednostki zewnętrznej, mocą, wyglądam oraz bardzo ważnym parametrem jakim jest poziom mocy akustycznej. Jednostka zewnętrzna wyposażona w wentylator, który podczas swojej pracy może być głośny a przez to uciążliwy.

Vaillant oferuje pompy ciepłą charakteryzujące się poziomem hałasu rzędu 28dB(A) w odległości 3 metrów co można porównać do głośności tykania zegarka! Pompy ciepła Vaillant są jedyni z najcichszych pomp ciepła na rynku.

aroTHERM plus - nowe ekologiczne pompy ciepła

Pompa ciepła Vaillant - jednostka zewnętrzna

Pompy powietrzne dzielimy na pompy typu monoblok oraz split

Różnica pomiędzy pompą ciepła Monoblok i Split

Zasadniczą różnica jest budowa jednostki zewnętrznej. W pompach typu monoblok wszystkie elementy układu chłodniczego znajdują się w jednostce zewnętrznej która jest hermetycznie zamknięta w fabryce producenta i nie wymaga ingerencji instalatora. Są to urządzenia szybkie w montażu. Najnowsze pompy ciepłą monoblok mogą również pracować z wyższym parametrem zasilania co może mieć znaczenie w przypadku modernizacji.

Pompy ciepła – oferta produktowa

Powietrzne pompy ciepła aroTHERM split o zróżnicowanej mocy od 3,6 do prawie 12 kW bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych domach. Są bardzo efektywne nawet wtedy, gdy temperatura powietrza obniży się do -20°C.

aroTHERM split składa się z dwóch jednostek połączonych ze sobą. Jednostka zewnętrzna może zostać zainstalowana przy ścianie domu lub na ziemi w pobliżu domu.Dzięki jednostce wewnętrznej (centrali grzewczej) - uniTOWER, która zajmuje tylko tyle miejsca co lodówka, oszczędzimy miejsce i cenną przestrzeń życiową. uniTOWER to zintegrowany zasobnik c.w.u do przechowywania ciepłej wody, która wystarczy na codzienne potrzeby czteroosobowej rodziny.

Zarówno pompy aroTHERM split jak i aroTHERM plus są jednymi z najcichszych urządzeń na rynku, więc podczas pracy są prawie niesłyszalne dla mieszkańców.

Mężczyzna wypoczywający obok zewnętrznej jednostki pompy ciepła Vaillant

aroTHERM plus, monoblokowa pompa typu powietrze/woda jest wyjątkowo ekologiczna, cicha i jednocześnie efektywna energetycznie. Naturalny czynnik chłodniczy w pompie o nazwie R290, jest neutralny dla środowiska, zarazem doskonale pozwala utrzymywać moc i sprawność nawet przy bardzo niskich temperaturach. W połączeniu z centralą grzewczą uniTOWER plus, pompa ciepła aroTHERM plus zapewnia olbrzymią wygodę w użytkowaniu cwu - długie prysznice i korzystanie z deszczownicy.

Sprawność na poziomie 5,4 oraz klasa wydajności energetycznej A+++, ogranicza zużycie energii przez jednostkę zewnętrzną nawet o ponad 10% w porównaniu do innych rozwiązań. Zarówno jednostka wewnętrzna jak i zewnętrzna ma wyjątkowo niewielkie wymiary - szczególnie w porównaniu z kotłem olejowym ze zbiornikiem paliwa. Jednostka wewnętrzna ma rozmiary chłodziarki i zajmuje niewiele cennej powierzchni.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła aroTERM plus

aroTERM plus to idealny wybór w projektach modernizacji. Wysoka temperatura zasilania pozwala zastąpić pompą ciepła aroTHERM plus gazowe i olejowe systemy grzewcze. Ponadto pompa ciepła ma wbudowaną funkcję chłodzenia, przez co dodatkowa instalacja klimatyzacyjna jest zbędna.

Pompa ciepła aroTERM plus to idealny wybór w projektach modernizacji

Pompy ciepła Vaillant - dlaczego warto je wybrać?

Pompy ciepła marki Vaillant należą do najcichszych na rynku. System Sound Safe chroni użytkownika i jego sąsiadów przed hałasem. W odległości 3 metrów odgłos pracy jednostki zewnętrznej jest porównywalny z szelestem liści, więc można ją montować nawet w gęstej zabudowie szeregowej.

Zastąpienie starego kotła na paliwa stałe nowoczesną powietrzną pompą ciepła marki Vaillant, oznacza dla mieszkańców nie tylko mniejsze wydatki na utrzymanie w domu komfortowej temperatury przez cały rok i przygotowanie w nim odpowiedniej ilości ciepłej wody. Pompa ta jest też praktycznie bezobsługowa, a jej pracą steruje nowoczesny systemowy regulator pogodowy, którego ustawienia można zmieniać także wtedy, gdy jesteśmy poza domem.

Jeszcze większe oszczędności przynosi produkcja własnej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Montaż instalacji zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga znacznego nakładu pracy - Vaillant oferuje w swoim portfolio nowoczesny system fotowoltaicznego auroPOWER. Zasilając własnym prądem pompę ciepła oraz inne domowe urządzenia możemy w znacznym stopniu obniżyć rachunki za zużywaną przez nie energię elektryczną.

Pompy ciepła Vaillant we współpracy z instalacją fotowoltaiczną - schemat

Więcej informacji o pompach ciepła Vaillant znajdziesz na stronie: www.vaillant.pl

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum