Wykorzystanie kotła elektrycznego to jeden z najprostszych sposobów na to aby zapewnić ogrzewanie pomieszczeń. Nie wymaga przecież obecności komina, przyłącza gazu, określonego rodzaju wentylacji. Sam kocioł jest bardzo mały i absolutnie bezobsługowy. Ponadto prąd jest medium dostępnym w każdym domu i mieszkaniu. Pojawia się jednak wówczas pytanie, jak zapewnić c.w.u., czyli ciepłą wodę do mycia?
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2025-05-08
Data aktualizacji: 2025-05-08
Oczywiście, mając elektryczny kocioł, można też zainstalować elektryczny ogrzewacz pojemnościowy lub przepływowy. Jednak w takim wariancie częściowo tracimy atuty wynikające z niewielkich rozmiarów oraz łatwości instalacji. Trzeba jakoś zaplanować rozmieszczenie tych urządzeń. Jeżeli zaś zdecydujemy się na ogrzewacz przepływowy, to pracując równocześnie z kotłem nie może on zbytnio obciążać instalacji elektrycznej. Natomiast pojemnościowy jest zwykle dość dużym zbiornikiem w kształcie walca, który trudno sensownie wkomponować w zabudowę łazienki lub kuchni.
Rozwiązaniem tych problemów jest wykorzystanie kompaktowych kotłów z oferty Elterm, w których w jednej obudowie razem z kotłem umieszczono podgrzewacz przepływowy lub niezbyt duży (45 litrów) zasobnik c.w.u.
W mniejszych domach i mieszkaniach
Kiedy niewielkie wymiary kotła oraz łatwość jego instalacji są najważniejsze? Przede wszystkim w niezbyt dużych domach oraz mieszkaniach. Jeżeli chodzi o domy, to w szczególności dotyczy to budynków w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Z jednej strony ważne jest aby nie zająć zbyt dużo miejsca wewnątrz, bo zwykle nie ma tam wydzielonej kotłowni, zaś przestrzeń gospodarcza jest niewielka (o ile w ogóle jest). Na działce - zwykle bardzo małej - nie ma z kolei miejsca na pompę ciepła albo zbiornik z gazem płynnym (propanem).
Jeżeli dostępna moc jest ograniczona to świetnie sprawdzi się kocioł Podporucznik lub Podchorąży, z zabudowanym zasobnikiem c.w.u.
Kocioł Elterm Porucznik lub Chorąży, z zabudowanym podgrzewaczem przepływowym ma wymiary zaledwie 49 × 67 × 22 cm (szerokość × wysokość × głębokość). To mniej niż naprawdę niewielka szafka kuchenna lub łazienkowa, zaś w takiej szafce można go nawet bez trudu schować (nie jest potrzebne, ani doprowadzenie powietrza, ani przyłącze do komina).
Kotły połączone w zestaw z wbudowanym podgrzewaczem pojemnościowym, czyli Podporucznik lub Podchorąży, są nieco większe, bo mają 77 × 93 × 30 cm. To nadal bardzo mało i bez trudu można je ukryć w zabudowie.
Moc według potrzeb
Niewielkie wymiary nie oznaczają, że kotłom brakuje mocy. Ta na c.o. (do ogrzewania pomieszczeń) może wynosić 4, 6, 9 lub 12 kW. To dość, aby skutecznie ogrzać nawet standardowy dom (10-15 cm ocieplenia) o powierzchni 150 m2. Dzięki dużej rozpiętości dostępnych mocy możemy zaś idealnie dopasować ją do rzeczywistych potrzeb oraz dostępnej mocy przyłącza elektrycznego. Właściwy dobór mocy jest bardzo ważny, jeżeli woda ma być podgrzewana przepływowo (modele Porucznik, Chorąży). Tu mamy dwie główne możliwości:
wariant I - 11/13 kW;
wariant II - 18/21/24 kW.
W ramach każdego z tych wariantów moc możemy przełączać pomiędzy podanymi wartościami, tak aby najlepiej dopasować ją do parametrów instalacji elektrycznej. Co ważne, kocioł chwilowo automatycznie się wyłącza, gdy pobieramy ciepłą wodę. Mamy tu więc priorytet c.w.u., aby jak najlepiej i w sposób bezpieczny wykorzystać dostępną moc przyłącza.
Kocioł elektryczny wraz z podgrzewaczem przepływowym w jednej obudowie zajmuje wyjątkowo mało miejsca i bardzo łatwo go zainstalować. Zapewnia zaś komfortowe ogrzewanie budynku i przygotowywanie c.w.u.
Co zaś zrobić, jeżeli parametry naszej instalacji elektrycznej nie pozwalają na działanie w trybie przepływowym, a więc z wysokim chwilowym poborem mocy? W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się kotły Podporucznik i Podchorąży z zabudowanym zasobnikiem c.w.u. Możemy więc korzystać z zapasu ciepłej wody, nie obciążając przy tym zbytnio instalacji. W nich grzałki działają z mocą 1,5 lub 3 kW, co pozwala w razie potrzeby i tak szybko nagrzać wodę w zbiorniku 45 l. Każdy znajdzie więc rozwiązanie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.