PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Inteligentna głowica termostatyczna - Twój sposób na wydajne ogrzewanie grzejnikowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Głowice termostatyczne służą do kontrolowania ogrzewania grzejnikowego. Umożliwiają indywidualne sterowanie temperaturą we wnętrzach oraz pomagają w utrzymaniu jej na odpowiadającym domownikom poziomie. Najprościej mówiąc, zadaniem głowic jest zarządzanie przepływem; dopuszczanie i odcinanie czynnika grzewczego (gorącej wody) do grzejników pokojowych. Montuje się je na wkładce zaworowej.

Tradycyjna głowica a głowica inteligentna

Tradycyjna głowica manualna - a więc taka, na której ręcznie ustawia się poziomy grzania, zwykle oznaczone cyframi od 0 (⁕) do 5 – reguluje ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia (do kaloryfera w pomieszczeniu) w sposób orientacyjny.

Schemat jest zazwyczaj następujący: gdy wychodzimy z domu i chcemy zaoszczędzić na poborze, ustawiamy na głowicy stopień 0. Gdy trzeba zagrzać wychłodzony pokój, na krótki czas ustawiamy 5. Podczas codziennego użytkowania z reguły wybieramy 3, w zimniejsze dni 4. Kiedy chcemy szybko schłodzić mocno nagrzany pokój, skręcamy głowicę np. do poziomu 2.

Nie pozwala to oczywiście na precyzję sterowania, nie zapewnia także pełnego komfortu, ani wysokich oszczędności. Stany przegrzania i wychłodzenia są tu zjawiskiem, z którym należy się pogodzić.

Znacznie bardziej precyzyjnym i oszczędnym rozwiązaniem jest nowoczesna, INTELIGENTNA GŁOWICA ELEKTRONICZNA, która reguluje ilość dostarczanego ciepła tak, aby nie przegrzewać i nie wychładzać pomieszczeń. Pozwala to uniknąć kosztownych strat ciepła oraz utrzymać w domu temperaturę komfortową.

Swoją dokładność elektroniczna głowica zawdzięcza pracy na zasadzie modulacji. Oznacza to, że zawór może być stopniowo przymykany lub otwierany, w zależności od relacji pomiędzy aktualną temperaturą pomieszczenia stale mierzoną przez regulator, a temperaturą zadaną przez domowników.

Inteligentne głowice termostatyczne marki SALUS Controls

Firma SALUS Controls posiada w ofercie głowice elektroniczne o dwóch rozmiarach gwintu:

a także model:

  • TRV10RAM z mocowaniem przy użyciu klucza imbusowego (montaż na zaworze Danfoss RA)

Urządzenia są kompatybilne z większością zaworów termostatycznych dostępnych na rynku, jednak przed montażem trzeba sprawdzić, czy zawór nadaje się do użytku z wybraną głowicą TRV. Wybierając produkt do grzejnika wyposażonego już w zawór zawsze należy sprawdzić wymiary gwintu.

Jeśli występują rozbieżności w wymiarach zachęcamy do kontaktu z nami lub swoim instalatorem, aby omówić możliwość wymiany zaworów na współpracujące z głowicą.

Wielką zaletą inteligentnych głowic marki SALUS Controls jest parowanie ich z regulatorami pokojowymi. Pozwala to na ustawienie harmonogramów grzania dopasowujących temperaturę do pory dnia oraz rytmu życia mieszkańców. Dodatkowo obsługa urządzenia jest tutaj dużo łatwiejsza - nie trzeba ręcznie ustawiać trybów pracy na niewielkiej gabarytowo głowicy.

Inteligentne głowice termostatyczne są więc świetnymi zamiennikami ręcznych urządzeń - automatyzują sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym i optymalizują pracę instalacji.

Trzeba jednak pamiętać, że do ich prawidłowego działania konieczna jest poprawna synchronizacja z bezprzewodowym regulatorem temperatury za pomocą jednostki koordynującej CO10RF albo bramki internetowej UGE600 (produkty sprzedawane oddzielnie).

Głowica TRV sparowana z regulatorami temperatury z serii SALUS Smart Home zapewnia poczucie ciepła w obrębie całego pomieszczenia, nie tylko przy grzejniku.

Co ważne, z jednym regulatorem można sparować aż 6 głowic w tej samej strefie grzewczej (czyli w jednym pomieszczeniu), co pozwala na idealne ogrzanie naprawdę dużej powierzchni (np. salonu połączonego z kuchnią).

W systemie SALUS Smart Home głowica TRV może pracować w trybie:

  • Online – połączona z Internetem za pomocą bramki internetowej UGE600
  • Offline – z możliwością podłączenia Internetu za pomocą bramki UGE600
  • Offline – bez możliwości podłączenia Internetu przy użyciu koordynatora CO10RF

Należy się zdecydować tylko na jeden koordynator sieci ZigBee (albo CO10RF, albo UGE600).

W systemie SALUS Smart Home głowica TRV może pracować w różnych trybach
W systemie SALUS Smart Home głowica TRV może pracować w różnych trybach

Dodatkowe funkcje głowicy TRV

Ochrona przeciwzamrożeniowa

Tryb przeciwzamrożeniowy jest zazwyczaj używany podczas długich nieobecności w domu (wyjazdy). Wartość temperatury ochrony przeciwzamrożeniowej ustawia się bezpośrednio na regulatorze.

Funkcja aktywuje się, kiedy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej wartości ustawionej na regulatorze. Przypomnijmy: urządzenie utrzymuje zadaną wartość temperatury pod warunkiem, że komunikuje się z regulatorem.

Funkcja otwartego okna

Głowica sprawdza tempo spadku temperatury w pomieszczeniu, w którym jest zamontowana. Jeżeli spadek jest szybki, urządzenie zakłada, że zostało otwarte okno i przymyka się, odcinając dopływ czynnika grzewczego, podczas gdy zwykła głowica termostatyczna otwierałaby się, aby doprowadzić do nagrzania kaloryfera.

Funkcja ta jest aktywna pod warunkiem, że głowica poprawnie komunikuje się z regulatorem, znajduje się w trybie automatycznym, a baterie nie są rozładowane.

Ochrona przed osadzaniem się kamienia

Nie należy zostawiać zaworu bezczynnego przez dłuższy czas, ponieważ może to powodować gromadzenie się na nim kamienia kotłowego. Głowice TRV marki SALUS Controls posiadają funkcję ochrony przed osadem kamienia.

Uruchamiają się automatycznie raz na 14 dni - jeżeli w tym czasie nie zostanie wykryty ruch zaworu. Ochrona działa, jeśli głowica znajduje się w trybie automatycznym lub ręcznym.

Twoje korzyści z zakupu głowic termostatycznych SALUS Controls

  • oszczędność pieniędzy (np. poprzez automatyczne obniżanie temperatury w danych porach na wybranych grzejnikach)
  • łatwość montażu: głowica automatycznie dopasowuje się do wkładki zaworu
  • bezpieczeństwo użytkowania: produkt posiada blokadę przycisków
  • wygoda: brak konieczności ręcznego regulowania temperatury
  • komfort cieplny w domu

WSKAZÓWKA: aby w systemie z głowicami TRV mieć najlepszą kontrolę nad współpracą regulatora z urządzeniem grzewczym, zalecamy również użycie modułu sterującego RX10RF, który wymusza uruchomienie źródła ciepła w zależności od sygnału zapotrzebowania na ciepło wysyłanego przez regulator.

źródło i zdjęcia: SALUS Controls

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum