Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

CB500 i CB500X - listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-11-24

Odpowiednio sterowane ogrzewanie podłogowe gwarantuje komfort wszystkim domownikom. Istotnym jest, by mieć nad nim pełną kontrolę o każdej porze dnia, zaś sam system powinien być niezawodny. Wszystkie te wymagania spełniają listwy CB500 i CB500X. Ich łatwy montaż docenią zarówno użytkownicy, jak i instalatorzy.

Zalety listew sterujących CB500 i CB500X

Nowe listwy sterujące są przystępne cenowo, a jednocześnie rozwiązują wiele problemów instalacyjnych. Przede wszystkim są to urządzenia kompaktowe i smukłe, dzięki czemu można je zamontować praktycznie w każdej szafce rozdzielacza. Znika problem nieustawności modułów dodatkowych, ponieważ łączenie listew można poprowadzić własnym przewodem, co pozwala na dowolność ułożenia. Zdejmowanie i zakładanie pokrywy jest bezproblemowe, dzięki wygodnym zaczepom. Nie ma mowy, aby przy tej czynności wypadały i gubiły się śrubki. Instalacja przewodów jest łatwa – nie wymagają wcześniejszego przygotowania (np. cynowania), a ich układ w listwie jest dostosowany do grubości.

Cieńsze przewody siłowników układa się na górze, grubsze przewody regulatorów – na dole. Taki rozkład wprowadza porządek i eliminuje plątanie. Nie trzeba demontować żadnej części listwy, żeby poukładać przewody. Po zdjęciu pokrywy wszystko jest widoczne, do każdego elementu jest dostęp. Dzięki poręcznym zaciskom łączącym, montaż okablowania nie wymaga specjalnego śrubokrętu. Nowy typ zacisków sprawia, że można to robić dowolnym narzędziem. Przewody termostatów, bez względu na ich grubość, można od razu zabezpieczyć przed wyrwaniem – umieszczając je w specjalnej listewce. Nawet wpinanie jest praktyczne. Instalator może położyć listwę na stole lub podłodze, ułożyć przewody i zamontować urządzenie w szafce (dobry dostęp do otworów montażowych).

Listwa sterująca z modułem 5 stref CB 500
Listwa sterująca z modułem 5 stref CB 500 fot. SALUS Controls

Najważniejsze funkcje listew CB500 i CB500X

  1. Sterują 5 niezależnymi strefami grzewczymi (do jednej listwy można podłączyć 5 regulatorów). Jest to standardowa liczba na rozdzielacz. Listwy mogą być łączone do 15 stref (współpraca CB500 z CB500X w kombinacji: 1 x CB500 + 2 x CB500X). Kolorowy nadruk ułatwia podłączenie przewodów.
  2. Posiadają 20 wyjść do podłączenia siłowników. Co istotne, zastosowano tu inny niż w poprzednikach podział sterowania siłownikami. We wcześniejszych modelach jeden termostat sterował 4 siłownikami. W CB500 i CB500X podział jest bardziej dostosowany do potrzeb budynku, np. jeden termostat może obsłużyć 6 siłowników (większe pomieszczenie), drugi – 2 siłowniki (mniejsze pomieszczenie), a pozostałe termostaty – 4 siłowniki.
  3. Urządzenia mają wbudowany bezpiecznik. A więc CB500X (listwa bez modułu) również jest samodzielnie działającym urządzeniem – a nie tylko rozbudową listwy głównej. Pracując jako rozbudowa, CB500X nie potrzebuje dodatkowego zasilania – należy ją podłączyć bezpośrednio do CB500.
  4. Listwy można montować na szynę DIN
Sprawdź szczegółowe parametry techniczne listwy CB500 i CB500X

Możliwości modułu sterującego w listwie CB500

  1. Wejście na kocioł umożliwia włączenie urządzenia grzewczego, gdy dowolny regulator wyśle sygnał zapotrzebowania na ciepło lub wyłącza kocioł, gdy wszystkie regulatory przestaną zgłaszać takie zapotrzebowanie. Posiada funkcję trzyminutowego opóźnienia włączania kotła, która daje instalacji czas na przygotowanie się do pracy (np. siłowniki zdążą się otworzyć). Można także wybrać czas opóźnienia wyłączenia kotła (od 0 do 15 minut). Jest to przydatne, gdy termostaty nie kończą grzania w tym samym momencie. Podobne funkcje posiada dodatkowe wyjście na źródło ogrzewania lub chłodzenia.
  2. Przekaźnik do kotła ma styki beznapięciowe. Dodatkowe sterowanie pompą ciepła lub urządzeniem chłodzącym również następuje przez przekaźnik beznapięciowy.
  3. Zmiana trybu grzanie/chłodzenie odbywa się z poziomu listwy i na każdym regulatorze. Listwa posiada wejście na podłączenie czujnika punktu rosy.
  4. Wyjście sterujące pompą jest napięciowe (230V), co ułatwia instalację. Pompę można podłączyć bezpośrednio do listwy sterującej, bez dodatkowych mostków.
  5. Pompa włącza się i wyłącza z trzyminutowym opóźnieniem, aby dać instalacji czas na przygotowanie się do pracy.
Listwa sterująca CB500X
Listwa sterująca CB500X fot. SALUS Controls

CB500 czy CB500X - którą listwę wybrać?

Mówiąc najprościej: listwy sterujące wybiera użytkownik, który w swoim domu chce sterować strefowo, czyli w każdym pomieszczeniu utrzymywać temperaturę dopasowaną do jego funkcji lub pory dnia. Jeżeli nie zachodzi potrzeba sterowania pompą ciepła lub kotłem, a jedynie siłownikami własnego obwodu grzewczego (np. przy ogrzewaniu miejskim), wtedy wystarczy CB500X. Jeśli jednak w budynku jest potrzeba sterowania dodatkowym źródłem ciepła, wtedy należy wybrać listwę CB500.

źródło i zdjęcia: SALUS Constrols

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum