Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Gruntowanie elementów styropianowych utwardzonych Styroliną

Gruntowanie elementów styropianowych utwardzonych Styroliną można wykonywać na dwa sposoby, akrylową emulsją gruntującą (nie koncentratem) lub rozcieńczoną farbą docelową fasadową. 

Gruntowanie elementów styropianowych utwardzonych Styroliną
PPHU STYRO Jacek Przetakiewicz Styropianowe detale architektoniczne
styro.pl
PPHU STYRO Jacek Przetakiewicz Styropianowe detale architektoniczne
Dane kontaktowe:
510 050 069
Wschodnia 84a, Ksawerów 95-054

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Gruntowanie elementów styropianowych krok po kroku 

Ważne, aby pamiętać, że gruntowanie należy zawsze wykonywać cienkowarstwowo przez rozcieranie.

Ekspert Styro radzi:

  • Kolejne malowanie powłoki po upływie 12 godzin, aby zapewnić prawidłowe schnięcie.
  • Styrolina jest elastyczną masą akrylową, dlatego nie jest wskazane malowanie jej farbami sztywnymi, np. silikatowymi.
  • Zalecane jest malowanie dobrymi farbami elewacyjnymi akrylowymi lub akrylowo-silikonowymi (akryl daje przyczepność, silikon elastyczność). Dobrej jakości farby akrylowe mają bardzo kurczliwą dyspersję, dlatego zawsze należy malować cienkościennie rozcierając farbę. Wiatr wysusza farbę powierzchniowo, dlatego malowanie grubowarstwowo powoduje powstawanie „pajęczynki pęknięć”. Malować należy wyłącznie, gdy powierzchnia listew i gzymsów jest wysuszona. Wysoka wilgotność powietrza związana z falą opadów deszczu powoduje, że powierzchnia listew i gzymsów jest nasiąknięta. Malowanie takich listew również może zakończyć się powstawaniem mikropęknięć powierzchniowych na warstwie świeżej farby, nawet malowanej cienkowarstwowo.
  • Farby silikonowe bez domieszki akrylu są trudnym produktem, położone grubą warstwą również dostają „pajęczynkę pęknięć”, muszą być nakładane bardzo cienko, a odstęp czasowy każdej z tych cienkich powłok nie krótszy niż co 12 godzin.
  • Tanie farby akrylowe kruszeją pod wpływem promieniowania słonecznego, kruszeją również pod wpływem chemii zawartej w powietrzu i spływającej po ścianach wraz z deszczem, dlatego zalecane jest stosowanie odpowiednich farb, aby nie pojawiały się później nieprzewidziane i niechciane problemy. Pozostawienie „pajęczynki pęknięć” samej sobie na zmiany warunków atmosferycznych, w tym okres przymrozków i zimy, może spowodować nieodwracalne szkody. W pęknięciach farby gromadząca się woda z deszczu zamarza i tym samym naraża warstwę Styroliny również na spękanie. Taki stan rzeczy jest trudny w naprawie i nie podlega reklamacjom.
  • Należy pamiętać, że chemiczne wyziewy z zakładów przemysłowych są różne dla danego terytorium, a ich wpływ ma związek z trwałością powłok na ścianie malowanego obiektu.

Źródło i zdjęcia: Styro