Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co się kryje w szybie? - ważna rola przeszkleń okiennych

Szyby odgrywają w oknach znacznie ważniejszą rolę niż się wydaje. Zależy od nich nie tylko w jakim stopniu doświetlone będą wnętrza, ale także – ile energii cieplnej do nich trafi. Mają też wpływ na to, jaką izolacyjnością cieplną i akustyczną będzie się charakteryzowało całe okno. Jakie możliwości oferuje szyba i na co zwrócić uwagę podczas jej wybierania?

Co się kryje w szybie? - ważna rola przeszkleń okiennych
MS więcej niż OKNA Okna z PVC
www.ms.pl
MS więcej niż OKNA Okna z PVC
Dane kontaktowe:
59 84 10 800
Portowa 16, 76-200 Słupsk

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Parametry pakietów szybowych

Podstawowym zadaniem całej stolarki, a więc i szyby, jest wpuszczenie do pomieszczenia światła, obserwacji otoczenia i ochronie przed ucieczką ciepła. O izolacji okna mówi współczynnik przenikania ciepła Ug.

I tu sprawa jest prosta - im jest niższy - tym lepiej. Dla przykładu szyba MS więcej niż OKNA SUPERtermo oferuje Ug=0,5 W/m2K, podczas gdy standardowe rozwiązania dostępne obecnie na rynku – Ug= 0,7 W/m2K.

Oprócz izolacyjności cieplnej, szyby pozwalają na dopływ światła słonecznego i energii, które te ono ze sobą niesie. Tu najwięcej powiedzą dwa parametry – g i L.

Współczynnik q mówi o tym, ile energii słonecznej, a współczynnik L – ile światła przepuszcza dana szyba. Ocena ich wysokości zależy od kilku czynników. Im wyższy jest g tym lepiej zimą (oznacza bowiem dodatkowe, darmowe ogrzewanie), lecz gorzej latem (przegrzanie pomieszczeń, wyższe koszty klimatyzacji). W przypadku współczynnika L teoretycznie lepiej jest, by był wysoki. Wówczas nasze wnętrza są doskonale doświetlone i wyglądają na bardziej przestronne. - wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli okna znajdują się od strony południowej, lub zajmują całą ścianę, może się okazać, że światła słonecznego jest za dużo i potrzebna będzie skuteczna ochrona przed nim.

W takim przypadku można wybrać szyby przeciwsłoneczne. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że ograniczają nasłonecznienie zarówno w gorące i słoneczne dni (i to akurat dobrze), jak też w zimne i pochmurne (nieco gorzej).

Wygodniejszym rozwiązaniem są regulowane osłony przeciwsłoneczne np. zewnętrzne rolety czy żaluzje.

Ochrona przed hałasem i ciekawskimi spojrzeniami

Pakiety szybowe odgrywają również dużą rolę w izolacji akustycznej całego okna.

Szyby chroniące przed nadmiernym hałasem są laminowane z użyciem specjalnych folii PVB, które pozwalają lepiej tłumić dźwięki. Jak udowadniają badania, izolacyjność akustyczną pakietów podwyższa też zestawianie w nich tafli o różnych grubościach. Dzięki temu możemy cieszyć się ciszą, nawet jeśli mieszkamy w głośnej okolicy. - wyjaśnia Artur Głuszcz.

A co z poczuciem intymności? Jeśli okna wychodzą na ulicę, warto rozważyć szyby ornamentowe. Są świetnym wyborem do łazienek i toalet, ponieważ mają specjalnie wytłoczone, nietransparentne wzory. Dzięki temu przepuszczają światło, ale też w różnym stopniu zniekształcają obraz.

Bezpieczne okna

Wybierając szybę, warto pamiętać, że ma ona też inne funkcje niż zapewnienie dostępu światła. Mowa tu o zabezpieczeniu zarówno przed włamywaczami, jak i przed przypadkowym stłuczeniem.

Na rynku (i w ofercie MS więcej niż OKNA) można znaleźć szyby bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. W pakietach antywłamaniowych, dwie 4-milimetrowe tafle sklejone są czterema warstwami specjalnej folii PVB, dzięki czemu w zasadzie nie da się ich zbić bez użycia narzędzi.

Do pokoju dziecięcego polecane są szyby bezpieczne, w których dwie 3-milimetrowe szyby sklejone są dwiema warstwami folii, po uszkodzeniu rozbiją się na wiele nieostrych kawałków pozostających na folii, co znacznie redukuje ryzyko skaleczenia.

źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA