PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Co się kryje w szybie? - ważna rola przeszkleń okiennych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-01-15

Szyby odgrywają w oknach znacznie ważniejszą rolę niż się wydaje. Zależy od nich nie tylko w jakim stopniu doświetlone będą wnętrza, ale także – ile energii cieplnej do nich trafi. Mają też wpływ na to, jaką izolacyjnością cieplną i akustyczną będzie się charakteryzowało całe okno. Jakie możliwości oferuje szyba i na co zwrócić uwagę podczas jej wybierania?

Parametry pakietów szybowych

Podstawowym zadaniem całej stolarki, a więc i szyby, jest wpuszczenie do pomieszczenia światła, obserwacji otoczenia i ochronie przed ucieczką ciepła. O izolacji okna mówi współczynnik przenikania ciepła Ug.

I tu sprawa jest prosta - im jest niższy - tym lepiej. Dla przykładu szyba MS więcej niż OKNA SUPERtermo oferuje Ug=0,5 W/m2K, podczas gdy standardowe rozwiązania dostępne obecnie na rynku – Ug= 0,7 W/m2K.

Oprócz izolacyjności cieplnej, szyby pozwalają na dopływ światła słonecznego i energii, które te ono ze sobą niesie. Tu najwięcej powiedzą dwa parametry – g i L.

Współczynnik q mówi o tym, ile energii słonecznej, a współczynnik L – ile światła przepuszcza dana szyba. Ocena ich wysokości zależy od kilku czynników. Im wyższy jest g tym lepiej zimą (oznacza bowiem dodatkowe, darmowe ogrzewanie), lecz gorzej latem (przegrzanie pomieszczeń, wyższe koszty klimatyzacji). W przypadku współczynnika L teoretycznie lepiej jest, by był wysoki. Wówczas nasze wnętrza są doskonale doświetlone i wyglądają na bardziej przestronne. - wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli okna znajdują się od strony południowej, lub zajmują całą ścianę, może się okazać, że światła słonecznego jest za dużo i potrzebna będzie skuteczna ochrona przed nim.

W takim przypadku można wybrać szyby przeciwsłoneczne. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że ograniczają nasłonecznienie zarówno w gorące i słoneczne dni (i to akurat dobrze), jak też w zimne i pochmurne (nieco gorzej).

Wygodniejszym rozwiązaniem są regulowane osłony przeciwsłoneczne np. zewnętrzne rolety czy żaluzje.

Ochrona przed hałasem i ciekawskimi spojrzeniami

Pakiety szybowe odgrywają również dużą rolę w izolacji akustycznej całego okna.

Szyby chroniące przed nadmiernym hałasem są laminowane z użyciem specjalnych folii PVB, które pozwalają lepiej tłumić dźwięki. Jak udowadniają badania, izolacyjność akustyczną pakietów podwyższa też zestawianie w nich tafli o różnych grubościach. Dzięki temu możemy cieszyć się ciszą, nawet jeśli mieszkamy w głośnej okolicy. - wyjaśnia Artur Głuszcz.

A co z poczuciem intymności? Jeśli okna wychodzą na ulicę, warto rozważyć szyby ornamentowe. Są świetnym wyborem do łazienek i toalet, ponieważ mają specjalnie wytłoczone, nietransparentne wzory. Dzięki temu przepuszczają światło, ale też w różnym stopniu zniekształcają obraz.

Bezpieczne okna

Wybierając szybę, warto pamiętać, że ma ona też inne funkcje niż zapewnienie dostępu światła. Mowa tu o zabezpieczeniu zarówno przed włamywaczami, jak i przed przypadkowym stłuczeniem.

Na rynku (i w ofercie MS więcej niż OKNA) można znaleźć szyby bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. W pakietach antywłamaniowych, dwie 4-milimetrowe tafle sklejone są czterema warstwami specjalnej folii PVB, dzięki czemu w zasadzie nie da się ich zbić bez użycia narzędzi.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Do pokoju dziecięcego polecane są szyby bezpieczne, w których dwie 3-milimetrowe szyby sklejone są dwiema warstwami folii, po uszkodzeniu rozbiją się na wiele nieostrych kawałków pozostających na folii, co znacznie redukuje ryzyko skaleczenia.

źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum