Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy elewacyjne

Dwa obiekty z Polski nominowane w konkursie Wienerberger Brick Award 2014 - już 8 maja rozstrzygnięcie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2014-04-16

Wśród nominacji w albumie Brick 14’ znajdą się dwa obiekty z Polski, które w zeszłym roku wygrały polską edycję konkursu Wienerberger Brick Award.

Budynek mieszkalny we Wrocławiu (ul. Grabiszyńska/Inżynierska), autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak przede wszystkim zachwyca elewacją wykonaną prawie wyłącznie z cegieł klinkierowych. Cegły o dwóch grubościach i kolorach, ułożone są na przemian wokół efektownych drewnianych okien i szklanych tarasów.

Natomiast Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, którego rewitalizację przeprowadziło biuro AiR Jurkowscy - Architekci to przykład znakomitego wydobycia dawnych walorów budynku z jednoczesnym zbudowaniem atmosfery, idealnie pasującej do problematyki prezentowanej w muzeum. Ze ścian precyzyjnie usunięto stary tynk, odsłaniając solidne, ceramiczne mury. Uzupełniono je efektownym szklanym pokryciem dziedzińca, a część wystawową urządzono w klimatycznych podziemiach budynku. Czy polskim realizacjom udało się znaleźć w gronie laureatów, dowiemy się 8 maja. Natomiast już dziś wiadomo, że dzięki prezentacji w albumie Brick’14, będą mogły być podziwiane przez czytelników z całego świata.

Za trzy tygodnie, bo 8 maja 2014 r. poznamy tegorocznych zwycięzców międzynarodowego konkursu dla architektów, Wienerberger Brick Award. Znakomite jury, w skład którego weszli m.in. Wang Shu, zdobywca Pritzker’a oraz prof. Ewa Kuryłowicz, należąca do grona najwybitniejszych polskich architektów, wybrało 5 najlepszych ceramicznych obiektów spośród 50 nominowanych. Wszystkie nominacje, w tym dwie realizacje z Polski można obejrzeć już teraz na www.brickaward.com

Wienerberger, największy producent cegieł ceramicznych na świecie i lider w sprzedaży dachówek ceramicznych w Europie, już po raz szósty przyznaje prestiżowe nagrody architektoniczne. 8 maja, podczas gali w Wiedniu zostaną ogłoszeni tegoroczni zdobywcy statuetek Wienerberger Brick Award, którymi nagradzane są obiekty, wyróżniające się m.in. oryginalną architekturą i funkcjonalnością oraz przy budowie których w sposób nieszablonowy zastosowano ceramikę budowlaną.

W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, nominowane obiekty z całego świata można obejrzeć na www.brickaward.com. Na stronie jest też dostępny quiz, w którym można wygrać albumy Brick’14. W publikacji zaprezentowanych zostanie 50 najlepszych realizacji, a z których 5 otrzymało nagrody w kategoriach: Dom jednorodzinny, Modernizacja budynku użyteczności publicznej, Budynek użyteczności publicznej, Budynek w zabudowie uzupełniającej, Specjalne zastosowanie cegły. Dwie realizacje wyróżniono nagrodą specjalną.

Te najlepsze ceramiczne obiekty wybudowane w latach 2011 - 2012, wybierało znakomite grono ekspertów. Do Jury zaproszono architektów o międzynarodowej renomie, a wśród nich laureata nagrody Pritzker’a Wang’a Shu, zwycięzcę Brick Award 2012, arch. Pavol’a Paňák’a oraz założycielkę jednej z najlepszych pracowni w Holandii, arch. Verę Yanovshtchinsky.

W tym roku, nominowane realizacje oceniała także prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz,. profesor Politechniki Warszawskiej oraz wiceprezes i generalny projektant pracowni Kuryłowicz & Associates. Podczas posiedzenia Jury w Wiedniu, tak skomentowała szóstą edycję konkursu Wienerberger Brick Award:

Cegły to ekonomicznie rozwiązanie, szczególnie, gdy są produkowane lokalnie, tak jak w Polsce. To również materiał bardzo ciepły, idealny do budowy domów energooszczędnych, ale także piękny. W skali całej budowli cegły są niewielkie, a pozwalają łatwo uzyskać tak różnorodne struktury i w tej edycji Brick Award mamy wiele przykładów, jak myśl twórcza, wizja architekta może się realizować, dzięki cegłom właśnie.

źródło i zdjęcie: Wienerberger

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum