Trendy i wyzwania na rynku ogrzewania w Polsce. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne?

Trendy i wyzwania na rynku ogrzewania w Polsce. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne?

Ostatnie dwa lata były wyjątkowo trudnym czasem dla całej branży grzewczej, a stagnacja dotknęła niemal wszystkich źródeł ciepła. Ograniczona dostępność i wysokie ceny paliw stałych, niepewność co do cen energii elektrycznej i gazu, trudności z uzyskaniem dotacji oraz liczne spekulacje na rynku sprawiły, że wielu potencjalnych klientów wstrzymało się z decyzją o zakupie systemu grzewczego. Nic dziwnego - w pewnych momentach można było odnieść wrażenie, że żadne z dostępnych rozwiązań nie gwarantuje wystarczającej opłacalności ani bezpieczeństwa energetycznego. Na ten moment na rynku da się zauważyć trend polegający na maksymalizacji bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii. Choć początkowa inwestycja w dywersyfikację systemów grzewczych może być wysoka, korzyści w postaci stabilności, komfortu cieplnego i niższych kosztów ogrzewania są znaczące. Na jakie urządzenia stawiają Polacy?

Czyste Powietrze należy do kotłów na biomasę

Obecnie obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania kotłami na biomasę, w szczególności kotłami na pelet. Od początku bieżącego roku urządzenia te z miesiąca na miesiąc rosną w siłę, niestety głównie kosztem pomp ciepła.

Wykres: Wnioskowanie źródła ciepła w programie Czyste Powietrze
Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Dane za ostatnie dwa przeanalizowane przez specjalistów zajmujących się Programem miesiące, czyli lipiec i sierpień pokazują, że w obu tych miesiącach kotły biomasowe utrzymały się na stałym - 53% poziomie. W ofercie SAS znajdują się dwa modele podajnikowych kotłów peletowych o emisji pyłów do PM ≤20 mg/m3, które wpisane zostały na Listę ZUM i kwalifikują się do dotacji. Posiadają one funkcjonalny sterownik z kolorowym dotykowym wyświetlaczem, obsługą czterech pomp obiegowych, dwóch zaworów mieszających, sterowaniem pogodowym, wbudowanym modułem Ethernet, algorytmem PID oraz możliwością podłączenia regulatora pokojowego.

Kocioł peletowy SAS BIO COMPACT PLUS
Kocioł peletowy SAS BIO COMPACT PLUS

W kategorii tej oprócz tradycyjnych kotłów na pelet znajdują się również się również kotły zgazowujące drewno oraz kotły na drewno z możliwością palenia peletem.

GREEN PLUS to nowość firmy SAS, która do oferty wejdzie w styczniu 2025 roku. Jest to zasypowy kocioł na drewno sezonowane, który zgazowuje paliwo i został zaprojektowany w podwyższonym standardzie, co umożliwia skorzystanie z dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze. Kocioł osiąga najwyższą, 5 klasę według normy PN-EN 303-5 + A1:2023-05 i posiada certyfikat EcoDesign, dostępny w dwóch wariantach mocy: 15 kW i 23 kW. Wyposażony w dużą komorę i szeroki otwór załadowczy, pozwala na spalanie polan drewna o długości do 50 cm. Uniwersalna konstrukcja umożliwia zmianę kierunku otwierania drzwiczek (prawe/lewe), a opcjonalnie istnieje możliwość zamontowania wentylatora wyciągowego bezpośrednio w górnej części korpusu kotła. Kocioł charakteryzuje się wysoką sprawnością na poziomie 90,5-90,6%.

Kocioł ten zakupić będzie można również w wersji dwupaliwowej - BIO GREEN PLUS. Uniwersalna konstrukcja kotła dwupaliwowego, który może pracować w oparciu o ręczny załadunek drewna oraz automatyczne podawanie peletu do komory paleniskowej, pozwala uniezależnić się od jednego rodzaju paliwa, co jest korzystne w przypadku jego braku, wahań cen, awarii lub przerw w dostawie prądu.

Innym często wybieranym rozwiązaniem z naszej oferty są kotły zasypowe zgazowujące drewno VARMO PLUS, które również są dotowane w Programie Czyste Powietrze. Dostępne są w mocach 10, 15, 20 oraz 25 kW. Do współpracy z kotłami zasypowymi polecamy nasze zbiorniki buforowe SAS BST dostępne w pojemnościach od 100 do 1000 l i wielu konfiguracjach, zarówno średnic dennic jak i rozstawu muf przyłączeniowych.

Kotły zasypowe zgazowujące drewno VARMO PLUS
Kotły zasypowe zgazowujące drewno VARMO PLUS

Pompy ciepła - czas na wyciągnięcie wniosków

Po rekordach sprzedaży jakie pompy ciepła odnotowywały w roku 2022 nastąpił drastyczny spadek. Wielu beneficjentów, zwłaszcza tych o najniższych dochodach, padło ofiarą firm, które oferowały importowane pompy ciepła po zawyżonych cenach, a same urządzenia często były niskiej jakości i nieefektywne energetycznie. Nieuczciwe firmy, korzystając z dofinansowań, realizowały inwestycje przy maksymalizacji swoich zysków, instalując urządzenia, które nie przeszły odpowiednich testów laboratoryjnych. W rezultacie beneficjenci stali się właścicielami instalacji, które generują wysokie koszty eksploatacyjne, co w konsekwencji prowadzi do dalszego pogorszenia ich sytuacji finansowej.

Rozwiązaniem tego problemu miało być "uszczelnienie" listy ZUM, czyli pozostawienie na niej wyłącznie urządzeń posiadających raporty z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z terenu EU lub EFTA. Nieoczekiwanie wprowadzony został "okres przejściowy", w którym to na liście pozostały również urządzenia z certyfikatami EHPA-Q, HP KEYMARK lub EUROVENT, co nadal niestety pozostawiało przestrzeń dla urządzeń o wątpliwych parametrach i wprowadziło dodatkowy chaos na rynku.

Nasze pompy ciepła VESTA zostały przebadane w Centralnym Ośrodku Chłodnictwa COCH w Krakowie, co zapewnia weryfikację deklarowanych parametrów technicznych i potwierdza wysoką efektywność oraz bezpieczeństwo urządzenia. Dzięki obecności na Liście ZUM nasza pompa kwalifikuje się do programów dotacyjnych, a jej status na tej liście zostanie utrzymany również po zakończeniu okresu przejściowego, tj. po 31 grudnia 2024 roku, w przeciwieństwie do modeli, które znajduje się tam nadal tymczasowo.

Pompa ciepła VESTA
Pompa ciepła VESTA

VESTA to pompa ciepła typu powietrze-woda o wysokim współczynniku COP do 4.2 dla A2W35 (w cyklu grzania) i SCOP = 3,3 i klasa A ++ dla klimatu umiarkowanego. Sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że instalator otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu, co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu.

Audyt podstawą doboru urządzenia

Podstawą doboru każdego urządzenia grzewczego powinien być rzetelnie i uczciwie przeprowadzony audyt energetyczny, który pozwoli realnie ocenić zapotrzebowanie na energię niezbędną do zapewnienia wymaganego komfortu cieplnego i ciepłej wody użytkowej. Czasem najlepszym rozwiązaniem okaże się kocioł peletowy, innym razem ten na gaz. Warto pamiętać, że jesteśmy na takim etapie naszej transformacji energetycznej, że na rynku urządzeń grzewczych powinno być miejsce na każdy aktualnie dostępny typ urządzeń grzewczych, który spełnia wymogi dotyczące niskoemisyjności.

Kotły gazowe

Ogrzewanie gazowe wciąż stanowi znaczącą część rynku urządzeń grzewczych. W sierpniu 2024 roku co piąty wniosek złożony w programie "Czyste Powietrze" dotyczył zakupu kotła gazowego, co wskazuje, że użytkownicy nadal doceniają te urządzenia za ich niskie koszty inwestycyjne oraz wygodę wynikającą z bezobsługowej pracy. Odpowiednio dobrane kotły gazowe spełniają wymagania zarówno nowych budynków, jak i tych poddawanych modernizacji.

Jednofunkcyjny kocioł SAS CONDENS (o mocach 19, 24, 30 i 42 kW) zaprojektowano z myślą o centralnym ogrzewaniu, z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), co pozwala na dostarczanie ciepłej wody do domu. W wersji dwufunkcyjnej - SAS CONDENS PLUS (o mocach 19, 24 i 30 kW) - kocioł zapewnia zarówno centralne ogrzewanie, jak i przepływowe podgrzewanie wody dzięki wbudowanemu wymiennikowi płytowemu.

Zobacz poniżej jak powstają polskie kotły gazowe:

SAS - produkcja kotłów gazowych

Kotły z serii CONDENS/CONDENS PLUS wyposażone są w duży, czytelny wyświetlacz z tekstowymi komunikatami oraz zaawansowany system autodiagnostyki. Urządzenia te mogą pracować w oparciu o automatykę pogodową oraz dodatkowe moduły, takie jak moduł strefowy 959ZH.

Kocioł z serii CONDENS
Kocioł z serii CONDENS

Dla jeszcze łatwiejszej obsługi instalacji z kotłami gazowymi polecamy regulator pokojowy OpenTherm ST-2801 Wi-Fi. Umożliwia on precyzyjną regulację temperatury, dostosowując ją do harmonogramu ustawionego przez użytkownika lub do zadanej temperatury. Regulatory OpenTherm zapewniają optymalny komfort cieplny dzięki inteligentnemu, intuicyjnemu sterowaniu, które pozwala utrzymać idealne warunki w pomieszczeniu.

Więcej o ekologicznych urządzeniach grzewczych na: www.sas.busko.pl

ZMK SAS Sp. z o.o.
Owczary, ul. Przemysłowa 3,
28-100 Busko-Zdrój
tel. +48 41 378 46 19
www.facebook.com/zmksas
biuro@sas.busko.pl

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
17-11-2024 23:56
Komentarz dodany przez Max: Najgorsze jest to, że reguły ekologiczne dla naszego kraju ustalają urzędnicy, którzy nie maja pojecia o tym, ze w Polsce okres grzewczy trwa prawie 8 miesiecy gdyż u mich wystarczy napalić w kominku trzy razy w roku.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz