Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zaczaruj swój ogród: Przewodnik po nowoczesnym oświetleniu

W dobie architektonicznej prostoty, spójność aranżacji odgrywa kluczową rolę. W kontekście planowania ogrodów i balkonów, oznacza to starannie zaprojektowaną przestrzeń, która zapewnia miejsce do relaksu, zabawy i spotkań na świeżym powietrzu, jednocześnie harmonijnie współgrając z nowoczesną bryłą budynku. O czym warto pamiętać? Cennych rad udziela Małgorzata Nowodworska, dyrektor kreatywny Nowodvorski Lighting.

Zaczaruj swój ogród: Przewodnik po nowoczesnym oświetleniu
Nowodvorski Lighting Oprawy oświetleniowe
www.nowodvorski.com
Nowodvorski Lighting Oprawy oświetleniowe
Dane kontaktowe:
34 344 91 10/11
Bojemskiego 11, 42-200 Częstochowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na pierwszym planie: planowanie

W przypadku przestrzeni zewnętrznych, spontaniczne wybory nie wchodzą w grę. Roślinność, meble i oświetlenie muszą harmonijnie wpisywać się w jedną stylistykę, nie zaburzając odbioru całości. Decyzję o kierunku zagospodarowania terenu warto podjąć już na etapie projektowania, aby wszystkie strefy funkcjonalne ogrodu były dobrze skomunikowane, a alejki odpowiednio oświetlone.

Należy również uwzględnić naturalne uwarunkowania działki, aby na przykład strefa wypoczynkowa nie była zlokalizowana pod oknami sypialni. Praca na szczegółowym planie jest szczególnie ważna w przypadku dużych przestrzeni ogrodowych.

Planowanie oświetlenia na samym początku realizacji inwestycji umożliwia umieszczenie przewodów pod ziemią przed wykonaniem nasadzeń, a na późniejszym etapie pozwala na kreatywną grę efektami świetlnymi. Kinkiety, plafony i lampy przenośne oferują szerokie możliwości podkreślenia nowoczesnego charakteru zarówno ogrodu, jak i budynku.

Zgrana geometria

Ważne jest, aby wszystkie elementy były harmonijnie dopasowane. Jeśli decydujemy się na wyposażenie nawiązujące do prostokątnej lub kwadratowej bryły budynku, ten kierunek powinien być spójny przy wyborze mebli wypoczynkowych, donic czy oświetlenia.

Jeśli natomiast chcemy przełamać prostą formę, np. lampami o kulistym kształcie, możemy wzbogacić kompozycję o różnorodne elementy o eliptycznej formie, takie jak okrągłe stoliki, designerskie wazony czy miękkie poduszki. Dotyczy to zarówno aranżacji ogrodu, jak i tarasu.

Wybierając lampy, warto postawić na spójną aranżację w ramach jednej kolekcji. Serie kinkietów i lamp stojących STRUCTURE LED oraz SYMMETRY LED, charakteryzujące się geometryczną formą, wpisują się w minimalistyczny kierunek projektowy, oferując jednocześnie ciepłe, budujące klimat światło o wartości 3000 K.

Lampa stojąca STRUCTURE LED
Lampa zewnętrzna STRUCTURE LED dzięki swojemu designerskiemu wyglądowi maja wszechstronne zastosowanie w przestrzeniach zewnętrznych.

Przy łączeniu lamp z różnych kolekcji, warto wybierać rozwiązania o minimalistycznej stylistyce. Dobrym przykładem jest kinkiet MARGOT, dostępny z jednym lub dwoma źródłami światła, który idealnie uzupełnia każdy projekt oparty na geometrycznych formach.

Lampa stojąca do ogrodu SYMMETRY LED świeci się górnymi krawędziami korpusu.
Lampa stojąca do ogrodu SYMMETRY LED świeci się górnymi krawędziami korpusu.

Wykończenie ma znaczenie

Nowoczesna architektura ceni sobie wykorzystanie betonu, szkła, stali oraz drewna. Duże okna zapewniają obfitą ilość naturalnego światła, co sprzyja stworzeniu przestrzeni o otwartym planie wnętrz. Ta koncepcja jest przenoszona także na tereny zewnętrzne, gdzie w nowoczesnych projektach dominuje minimalizm w zagospodarowaniu przestrzeni oraz dobór dodatków, które harmonijnie podkreślają charakter budynku.

Słupek zewnętrzny THIKA LED wykonany z aluminium oraz szkła.
Słupek zewnętrzny THIKA LED wykonany z aluminium oraz szkła.

Kinkiety i lampy stojące są przeważnie wykonane z aluminium lub stali, malowanej na ciemne kolory, kontrastujące z elewacją. Doskonałym przykładem są lampy stojące i ścienne z kolekcji THIKA LED, dostępne w kolorze czarnym. Stanowią one fascynujący akcent, przełamujący białą monotonię elewacji, dodając interesującej dynamiki.

Relaks w nowej formie

Przestrzeń ogrodowa, uporządkowana i spójna z architekturą budynku, stwarza idealne warunki do relaksu. Zarówno poranna kawa, popołudniowe czytanie książki, jak i wieczorne spotkania towarzyskie stają się jeszcze przyjemniejsze w otoczeniu harmonii i spokoju. Dopełnieniem każdego projektu architektonicznego jest światło, które odgrywa kluczową rolę.

MAHE LED przenośna lampka do domu i ogrodu w wyjątkowym minimalistycznym i nowoczesnym designie.
MAHE LED przenośna lampka do domu i ogrodu w wyjątkowym minimalistycznym i nowoczesnym designie.

Ciepłe światło, emitowane przez kinkiety czy lampy stojące, delikatnie otula elewację budynku, łagodząc jego kubistyczną formę. W ogrodzie warto wybrać rozwiązania kontrastujące z zielenią roślinności.

Lampy przenośne CUMULUS CUBE w kształcie sześcianu, z wymiennym źródłem światła, dostępne w kilku rozmiarach, prezentują się efektownie zarówno samodzielnie, jak i w różnych konfiguracjach; na przykład mogą pełnić funkcję także stolika. Po zmroku zachwycają rozproszonym światłem, które odbijając się od trawników, tworzy bajkowy klimat.

Picnic LED to kolekcja nowoczesnych latarenek wyposażonych w zintegrowane źródło światła i niezależne zasilanie.
Picnic LED to kolekcja nowoczesnych latarenek wyposażonych w zintegrowane źródło światła i niezależne zasilanie.

Podczas planowania oświetlenia warto uwzględnić rodzaj roślinności obecnej w danej strefie, aby lepiej ją eksponować za pomocą światła. Doskonałym rozwiązaniem, dopasowanym do różnych potrzeb, są lampy przenośne, takie jak na przykład PICNIC LED – bezprzewodowe latarenki, które można zawiesić lub postawić.

Dzięki nim można uzyskać 12-godzinną pracę po pełnym naładowaniu, a funkcja ściemniania pozwala dostosować natężenie światła do preferencji. Wszystkie kolekcje przytoczone w materiale pochodzą z oferty Nowodvorski Lighting.

Ceny kolekcji:

  • STRUCTURE LED: od 299 zł
  • SYMMETRY LED: od 499 zł
  • MARGOT: od 399 zł
  • CUMMULUS CUBE: od 589 zł
  • PICNIC LED: 699 zł

źródło i zdjęcie: Nowodvorski Lighting