Przegląd klimatyzacji wyjdzie użytkownikowi na plus

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przegląd klimatyzacji wyjdzie użytkownikowi na plus

Wiosna to najlepszy moment na przegląd domowej klimatyzacji - szczególnie wtedy, gdy nie serwisowaliśmy urządzenia po sezonie letnim lub używaliśmy klimatyzacji do dogrzewania pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego przegląd klimatyzacji jest ważny? Co składa się na profesjonalnie wykonaną usługę? Rozmowa z ekspertem - Pawłem Frąckiewiczem, Kierownikiem Serwisu w firmie Klima-Therm.

aktualizacja: 2021-06-15 07:45:37

Czy często spotyka się Pan z opinią, że nie warto robić przeglądów, skoro klimatyzator dobrze chłodzi?

PAWEŁ FRĄCKIEWICZ: Trudno powiedzieć, czy taki pogląd jest powszechny. Choć istotnie z naszych doświadczeń wynika, iż użytkownik klimatyzacji kontaktuje się z firmą serwisową najczęściej dopiero w momencie awarii urządzenia, a takie podejście skutkuje szeregiem problemów.

Dlaczego warto regularnie serwisować urządzenie?

P.F.: Musimy mieć świadomość, iż niekonserwowany i zabrudzony klimatyzator jest źródłem bakterii, grzybów, drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów. Krótko mówiąc - regularna konserwacja gwarantuje przede wszystkim bezpieczne dla naszego zdrowia korzystanie z uroków chłodnego powietrza.

Czy brak regularnych przeglądów może zwiększyć koszty klimatyzacji?

P.F.: Nie, jeśli tylko zadbamy o odpowiednią częstotliwość obsługi technicznej klimatyzatora. Dlaczego? Po pierwsze - czysty filtr i wymiennik klimatyzatora gwarantują odpowiedni zasięg nawiewanego strumienia powietrza, dzięki czemu urządzenie może poprawnie spełniać swoją podstawową funkcję. Zabrudzenie tych elementów w sposób znaczny wpływa na dostępną wydajność urządzenia, a co za tym idzie - wydłuża czas niezbędny na osiągnięcie komfortowej temperatury w pomieszczeniu. W konsekwencji braku odpowiednio częstej konserwacji czas pracy podstawowych elementów funkcyjnych, takich jak wentylatory i sprężarka, znacząco się wydłuży, a sam klimatyzator zużyje zdecydowanie więcej energii elektrycznej.

Czyli oszczędzamy na domowych rachunkach, jednocześnie ponosimy koszt przeglądu klimatyzacji. Czy to się opłaca?

P.F.: Jestem przekonany, że przegląd to wydatek, który w ostatecznym rozrachunku wyjdzie użytkownikowi na plus. Bo tu chodzi nie tylko o oszczędności wynikające z ponadnormatywnego zużycia energii, ale również o zwiększone zużycie podstawowych podzespołów będące rezultatem nieodpowiednich warunków pracy urządzenia. Krótsza żywotność pociąga za sobą konieczność przedwczesnej wymiany komponentów i naraża użytkownika na niepotrzebne wydatki, przed czym chroni klientów gwarancja, która w przypadku klimatyzatorów Fujitsu wynosi od 5 do nawet 10 lat. Dlatego przeglądy są tak ważne - to dzięki nim zachowujemy gwarancję na urządzenie.

Jak często należy wykonać przegląd i ile taka usługa kosztuje?

P.F.: Warunki gwarancji mówią o dwóch przeglądach w ciągu roku. Wynika to z faktu, iż urządzenie może pracować całorocznie - klimatyzator typu split jako pompa ciepła chłodzi latem, a w tzw. okresach przejściowych skutecznie dogrzewa mieszkanie. Z kolei w zimie klimatyzator może być nawet jedynym źródłem ogrzewania, co klienci umiejętnie wykorzystują na przykład w domkach letniskowych. Właśnie z uwagi na całoroczną pracę systemu zdecydowana większość producentów zaleca dokonywanie przeglądów wiosną - przed sezonem chłodniczym, oraz na jesieni - przed sezonem grzewczym. Za podstawowy przegląd jednostki typu split, na który składa się jedna jednostka wewnętrzna i jedna zewnętrzna, zapłacimy średnio od około 200 do 300 złotych.

Kto może przeprowadzać serwis i przegląd klimatyzacji - dowolna firma wykonawcza?

P.F.: Nie do końca dowolna. Przegląd klimatyzacji powinien być wykonany przez autoryzowaną przez producenta, bądź generalnego dystrybutora marki, firmę instalacyjno-serwisową. Certyfikat autoryzacji potwierdza bowiem, iż firma, której zlecamy usługę, posiada uprawnienia i niezbędną wiedzę techniczną do obsługi urządzeń danej marki, w tym również uprawniona jest do wykonywania przeglądów gwarancyjnych. Takim podstawowym uprawnieniem jest chociażby certyfikat F-gazowy wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego.

Firma Klima-Therm dysponuje ogólnopolską siecią serwisową liczącą ponad 800 autoryzowanych punktów partnerskich FUJITSU.
Firma Klima-Therm dysponuje ogólnopolską siecią serwisową liczącą ponad 800 autoryzowanych punktów partnerskich FUJITSU. Lista rekomendowanych dystrybutorów i instalatorów FUJITSU dostępna jest na stronie klima-therm.com - zakładka "Sieć sprzedaży".

Co składa się na podstawowy przegląd?

P.F.: Specjalista rozpoczyna pracę od dokładnego oczyszczenia i odgrzybienia filtrów i wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej przy pomocy atestowanych preparatów. Czyszczenia i konserwacji wymaga również wymiennik jednostki zewnętrznej. Następnie technik powinien sprawdzić wszystkie najważniejsze parametry pracy klimatyzatora takie jak: pobór prądu silników wentylatorów oraz sprężarki czy ciśnienie pracy klimatyzatora. Elementem podlegającym kontroli jest również weryfikacja szczelności układu chłodniczego - jest to punkt szczególnie ważny w kontekście wydajności oraz bezpieczeństwa użytkowania klimatyzacji. Na koniec obowiązkowe formalności: serwisant spisuje protokół z dokonanych czynności oraz poświadcza przegląd w karcie gwarancyjnej.

Podsumowując: dbamy o klimatyzator i pilnujemy okresowych przeglądów

P.F.: Zdecydowanie tak. Przeglądy klimatyzacji są ważne - zarówno dla naszego zdrowia, jak i długiej i niezawodnej eksploatacji urządzenia.

Najpopularniejszym typem klimatyzatorów instalowanych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych są jednostki ścienne, których w ofercie marki FUJITSU znajdziemy blisko 60 modeli.
Najpopularniejszym typem klimatyzatorów instalowanych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych są jednostki ścienne, których w ofercie marki FUJITSU znajdziemy blisko 60 modeli.
Więcej informacji: www.klima-therm.com; Facebook: @KLIMA.THERM.klimatyzacja; YouTube: @klimathermpl
Okresowy przegląd klimatyzacji - dlaczego warto?
Klima-Therm - Generalny Dystrybutor FUJITSU w Polsce

Klima-Therm - Generalny Dystrybutor FUJITSU w Polsce

Ul. Ostrobramska 101A
04-041 Warszawa
(22) 517 36 00
serwis@klima-therm.com  
www.klima-therm.com

Paweł Frąckiewicz, Kierownik Serwisu w Klima-Therm
Paweł Frąckiewicz, Kierownik Serwisu w Klima-Therm, firmie będącej Generalnym Dystrybutorem systemów klimatyzacyjnych japońskiej marki FUJITSU w Polsce. Odpowiada za jakość usług serwisowych świadczonych bezpośrednio na rzecz klientów instytucjonalnych, jak również wspiera w tym zakresie sieć kilkuset autoryzowanych firm instalacyjnych obsługujących rynek odbiorców indywidualnych.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość www.recool.pl - klimatyzacja, rekuperacja, pompy ciepła, fotowoltaika

16 Kwi 2021, 08:01

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że każde podłączenie do instalacji chłodniczej tzw. zegarów prowadzi do wprowadzenia niewielkiej, ale jednak ilości powietrza i wilgoci, która każdorazowo powinna zostać usunięta. W przeciwnym razie przyczyni się do skrócenia żywotności urządzenia. ...

time image

Gość Anna

31 Mar 2021, 10:39

Przydatne informacje. Fajny filmik.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje