Lato na horyzoncie. Czas na klimatyzator!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Lato na horyzoncie. Czas na klimatyzator!

Zgodnie z analizą IMGW najbliższe lato będzie wyjątkowo ciepłe. Dane pokazują, że wzorem ostatnich lat, również w tym roku będziemy zmagać się z upałami, które najprawdopodobniej już od czerwca dadzą się we znaki mieszkańcom całej Polski. Termometry pokażą wartości powyżej średnich temperatur obserwowanych w latach 1991-2020. Nikogo więc nie dziwi, że montaż klimatyzacji w domach nie jest już żadnym luksusem, a wręcz przeciwnie - często to podstawowe urządzenie, bez którego nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

aktualizacja: 2023-07-03 11:51:11

Co roku rośnie grupa naszych rodaków, decydująca się na montaż klimatyzacji jako remedium na ocieplający się klimat. Wybór pod wpływem pierwszych upalnych dni może okazać się zbyt pochopny. Warto więc spojrzeć na klimatyzator z szerszej perspektywy i sprawdzić, co może nam zaoferować, poza zwykłym obniżeniem temperatury w pomieszczeniu. Co więc potrafi nowoczesny klimatyzator?

Energooszczędna i inteligentna praca

W świetle rosnących rachunków za prąd, wydajne i jednocześnie energooszczędne działanie jest pierwszym kryterium, na które zwracamy uwagę. Przy wyborze klimatyzatora warto zwrócić uwagę na takie parametry jak klasa energetyczna urządzenia i jego wydajność. To co oferują klimatyzatory nowej generacji to dodatkowa funkcja oszczędzania energii, która pozwala na pracę urządzenia ze zmniejszonym poborem energii elektrycznej, co wiąże się z mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi urządzenia.

Rewolucją w zakresie optymalizacji pracy klimatyzatora jest natomiast technologia G-AI, w którą wyposażony został najnowszy model Gree Clivia. Technologia ta wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji, który analizuje historię pracy urządzenia i różnorodne dane z otoczenia w czasie rzeczywistym. Dzięki temu klimatyzator Clivia może dynamicznie dostosowywać swoją pracę i wybierać optymalną strategię oszczędzania energii. Im dłużej algorytm jest używany, tym precyzyjniej potrafi dopasować się do środowiska pracy i potrzeb użytkownika. W uproszczeniu, urządzenie uczy się naszych nawyków - np. jaką temperaturę najczęściej ustawiamy, w jakich godzinach używamy klimatyzacji - i na tej podstawie dostosowuje swoją pracę tak, by zapewnić nam najlepsze warunki i zużyć przy tym jak najmniej energii elektrycznej.

W modelu Clivia inżynierowie Gree połączyli zmiany temperatury, wilgotności i efektywności energetycznej w taki sposób, aby osiągnąć optymalne wartości dla każdego z tych parametrów jednocześnie. Klimatyzator w trybie chłodzenia kontroluje wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu, chroniąc tym samym skórę i drogi oddechowe przed nadmiernym wysuszeniem.

Budowa klimatyzatora Gree Clivia
Rewolucją w zakresie optymalizacji pracy klimatyzatora jest natomiast technologia G-AI, w którą wyposażony został najnowszy model Gree Clivia.

Klimatyzator jako źródło ogrzewania

Współczesne klimatyzatory coraz częściej wykorzystywane są do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych, ale nie tylko. Sprawdzają się z powodzeniem jako samodzielne źródło ogrzewania również zimą. Z technologicznego punktu widzenia klimatyzatory to pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Oznacza to, że działają na zasadzie pobierania ciepła ze środowiska o niższej temperaturze po to, by przekazać je do otoczenia o wyższej temperaturze. Działanie to używane jest najczęściej latem, aby przykładowo pobrać ciepło z pomieszczenia o temperaturze 25°C i oddać je do powietrza zewnętrznego o temperaturze 35°C. Celem jest oczywiście chłodzenie pomieszczenia. Można jednak to odwrócić i wykorzystać zimą, tak aby ciepło czerpane było z powietrza zewnętrznego i przekazywane do pomieszczenia. Efektem będzie ogrzewanie mieszkania. Co ważne, każdy klimatyzator Gree typu split posiada możliwość odwracania trybu pracy bez żadnych dodatkowych sterowników, modułów czy udoskonaleń. Jest to opcja oferowana użytkownikom w standardzie.

Klimatyzatory zaprojektowane z myślą o ogrzewaniu, jak model Gree Amber Prestige, wyposażone są w dwustopniową sprężarkę, co powoduje, że mogą ogrzewać pomieszczenia nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest -30 stopni Celsjusza, działając wciąż energooszczędnie i pracując bardzo wydajnie. Jego klasa energetyczna zarówno w grzaniu, jak i w chłodzeniu to A+++.

Klimatyzator Gree Amber Prestige
Gree Amber Prestige - klimatyzator zaprojektowany z myślą o ogrzewaniu

Kupując klimatyzator, którego chcemy używać do ogrzewania, należy zwrócić uwagę na COP. To parametr, który określa wydajność grzania. Im jest on wyższy, tym lepiej. Przykładowo przy współczynniku COP równym 5,0, klimatyzator pobierze 1 kW mocy elektrycznej, by oddać do pomieszczenia 5 kW ciepła. Odpowiednikiem takiego współczynnika dla trybu chłodzenia jest EER czyli współczynnik wydajności chłodniczej.

Warto pamiętać, że kupując klimatyzator jako źródło ogrzewania, możemy skorzystać z dofinansowania z programów proekologicznych, takich jak Mój Prąd 5.0, Moje Ciepło czy Czyste Powietrze.

Czyste powietrze a klimatyzacja

Klimatyzatory nowej generacji dbają nie tylko o komfort cieplny w naszych pomieszczeniach, ale także o jakość powietrza, którym oddychamy. Poza standardowymi filtrami, które wyłapują duże zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść zwierząt, mogą być doposażone w dodatkowe filtry antybakteryjne, czy katalityczne. Urządzenia mają też wbudowane jonizatory powietrza, które wytwarzając jony ujemne, pomagają skutecznie zwalczać drobnoustroje. Z kolei lampy UV za pomocą promieniowania ultrafioletowego wewnątrz urządzenia, eliminują z powietrza bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy.

Dopełnieniem funkcji prozdrowotnych jest innowacyjna technologia samooczyszczania, dzięki której użytkownik może samodzielnie uruchomić proces automatycznego czyszczenia wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej. Urządzenie w pierwszym etapie chłodząc, wykrapla wilgoć na wymienniku ciepła, aby usunąć zanieczyszczenia z jego powierzchni. Następnie zatrzymuje wentylator i zamraża wykroploną wilgoć. Pozwala to na związanie pyłów i drobin między lamelami, aby następnie odmrozić wymiennik, spłukując je do odprowadzenia skroplin. Na ostatnim etapie następuje osuszenie wymiennika. Funkcja ta pozwala w łatwy sposób dbać o czystość urządzenia, eliminując ryzyko rozwoju groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów, co przekłada się na wysoką jakość nawiewanego powietrza.

Klimatyzator Gree Clivia może być wyposażony w różne filtry
Nowoczesne klimatyzatory, poza standardowymi filtrami, które wyłapują duże zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść zwierząt, mogą być doposażone w dodatkowe filtry antybakteryjne, czy katalityczne.

Smart home czyli wygoda przede wszystkim

Komfort i wygoda są ściśle związane z nowoczesnym systemem klimatyzacji, dlatego możliwość sterowania urządzeniem poprzez aplikację nikogo już nie dziwi. Wszystkie modele ścienne oraz wiele komercyjnych Gree ma taką możliwość w standardzie. Zgodnie z trendami domu inteligentnego, większość klimatyzatorów nowej generacji ma możliwość podłączenia do zintegrowanego systemu zarządzania instalacjami w budynku - BMS. Dzięki temu za pomocą jednego panelu możemy sterować przykładowo klimatyzacją, roletami okiennymi czy oświetleniem.

Gdy mowa o komforcie, należy zaznaczyć, że współczesne klimatyzatory charakteryzują się niezwykle cichą pracą. Głośność jednostki wewnętrznej na poziomie nawet 19dB(A) jest porównywalna z szumem liści na wietrze, co sprawia, że bez obaw możemy zamontować ją w sypialni. Również jednostka zewnętrzna, zlokalizowana w sąsiedztwie innych zabudowań, nie stanowi już dzisiaj problemu - w modelach takich jak Gree Clivia hałas zredukowany jest do 40 dB(A) w funkcji pracy nocnej.

Dopasowany do wnętrza

Dzisiejsze klimatyzatory, naszpikowane technologią i najnowocześniejszymi funkcjami, muszą spełniać także wysokie oczekiwania użytkowników w kwestii wyglądu. Różnorodność kształtów, kolorów i tekstur paneli zewnętrznych pozwala dopasować je do stylu całego mieszkania. Na rynku znajdziemy urządzenia w wykończeniu matowym i błyszczącym, panele szklane, faktury szczotkowane, prążkowane. Wiele modeli jest dostępnych w kilku opcjach kolorystycznych, jak przykładowo model Gree Fairy, występujący w wersji Dark, Silver w wykończeniu matowym i w wersji White w kolorze klasycznej bieli. Liczą się tu także detale, takie jak dopasowanie koloru pilota w modelu Gree Clivia Navy Blue do granatowego panelu urządzenia.

Klimatyzator Gree Fairy w wersji Dark
Klimatyzator Gree Fairy w wersji Dark

Czas na klimatyzację

Wielu z nas może to zaskoczyć, ale w branży klimatyzacyjnej rozpoczęcie sezonu nie oznacza wysokich cen. Wręcz przeciwnie - warto sprawdzić ofertę i podjąć decyzję o montażu klimatyzacji właśnie teraz - przed nadejściem upalnych dni. I wybrać model urządzenia, który będzie nam służył przez cały rok, zarówno latem, jak i zimą. Bo to się zwyczajnie opłaca.

Sprawdź ofertę Gree na sezon 2023 i wybierz swój klimatyzator: https://gree.pl/rozwiazania/dla-ciebie/do-domu/.

Na zdjęciu otwierającym: Klimatyzator Clivia w kolorze Navy Blue - aranżacja

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatory przenośne dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatory przenośne dla kamperów i przyczep kempingowych