Wentylacja - nieodzowny element każdego budynku

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wentylacja - nieodzowny element każdego budynku

W ostatnim czasie temat smogu i jakości powietrza wiąże się z niesłabnącą "popularnością". Ma to związek z faktem, że Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. Bardzo zła jakość powietrza zewnętrznego prowadzi do wielu poważnych schorzeń układu oddechowego i innych chorób.

aktualizacja: 2023-02-10 13:11:04

Co jednak z jakością powietrza wewnętrznego? Wyniki wielu badań wykazały, że dużą część życia spędzamy wewnątrz budynków. Szacuje się, że obywatele UE spędzają nawet 60-90% swojego życia w budynkach. Bezpośredni wpływ na jakość powietrza wewnętrznego ma oczywiście jakość powietrza zewnętrznego. Jednak nie jest ona jedynym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. Dodatkowo, na "zdrowie budynku" mają między innymi wpływ: poprawnie działająca wentylacja, odpowiednia ilość świeżego powietrza, odpowiednia wilgotność, sposób użytkowania pomieszczeń np. palenie tytoniu oraz źródła zanieczyszczeń wewnętrznych np. dwutlenek węgla, materiały budowlane, elementy wyposażenia wnętrz, czystość systemów wentylacji i klimatyzacji.

Zanieczyszczone powietrze oraz nieodpowiednia wentylacja powodują, że budynek zaczyna "chorować". Przez chorobę budynku rozumiany jest zespół dolegliwości zdrowotnych występujący u jego użytkowników, spowodowany przebywaniem w nim. Budynek "choruje", a jego użytkownicy razem z nim. Syndrom chorego budynku został sklasyfikowany przez WHO jako schorzenie i został umieszczony na liście chorób. Nawet około 30% budynków w Polsce zmaga się ze złym środowiskiem wewnętrznym.

W związku z tym, bardzo ważne jest dostarczenie powietrza w odpowiedniej ilości oraz jakości i usunięcie zanieczyszczeń, w tym zbyt dużej wilgoci. Jednak nadmierna i niekontrolowana wentylacja może powodować duże koszty w sezonie grzewczym. Przy projektowaniu systemu wentylacji domu jednorodzinnego należy mieć na uwadze, że może ona stanowić źródło nawet 50% strat ciepła. Część wyrzucanego ciepła wraz z wywiewanym powietrzem można odzyskać dzięki zastosowaniu rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Centralną częścią takiego systemu jest rekuperator, w którym dochodzi do wymiany ciepła pomiędzy powietrzem wyrzucanym i nawiewanym. Wszystko odbywa się mechanicznie tzn. w sposób ciągły i wymuszony, uniezależniając cały proces od warunków atmosferycznych: wiatru, temperatury i ciśnienia.

Systemy rekuperacyjne Lossnay firmy Mitsubishi Electric to szeroka gama rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi, która zapewnia elastyczne dopasowanie do projektowanego systemu wentylacji. W zależności od rodzaju zastosowanego urządzenia, możliwy jest odzysk tylko temperatury lub entalpi, czyli temperatury i wilgoci. Odzysk wilgoci zabezpiecza przed nadmiernym osuszaniem pomieszczeń w okresach zimowych. Dodatkowo, szeroka gama opcjonalnych filtrów pozwala na wyeliminowanie zanieczyszczeń powietrza zewnętrznego np. smogu (pyły PM2,5/PM10) lub tlenków azotu (NOx) przez co wpływają na znaczne polepszenie jakości powietrza wewnętrznego.

Infografika: Konwencjonalny system wentylacyjny i system wentylacyjny Lossnay
Infografika: Konwencjonalny system wentylacyjny i system wentylacyjny Lossnay

Jednostki bez odzysku wilgoci:

Pionowe rekuperatory VL-250CZPVU/VL-350CZPVU/VL-500CZPVU

Najważniejsze cechy:

 • Bardzo cicha praca
 • Zmienna kontrola przepływu powietrza z poziomu sterownika
 • Opcjonalny filtr pyłów PM2,5 oraz NOx
 • Dodatkowa kieszeń na filtr
 • Przyłącze do montowanego we własnym zakresie czujnika CO2 w standardzie
 • Automatyczny tryb bypass
 • Możliwość wpięcia w chmurę MELCloud
Pionowe rekuperatory VL-250CZPVU/VL-350CZPVU/VL-500CZPVU
Pionowe rekuperatory VL-250CZPVU/VL-350CZPVU/VL-500CZPVU

Nowe pionowe centrale rekuperacyjne lossnay to przede wszystkim bardzo cicha praca dzięki specjalnej konstrukcji wentylatora oraz możliwość zmiennej kontroli przepływu powietrza bezpośrednio ze sterownika jednostki. Jednostki wyposażone są w trzy uszczelnione kieszenie na filtry tak, aby zanieczyszczenia nie mogły ominąć go przez nieszczelności między ramkami filtra, a jednostką. Opcjonalne pyły PM2,5 oraz NOx zapewniają maksymalną ochronę przed wprowadzeniem zanieczyszczeń powietrza do budynku.

Jednostki kanałowe LGH-RVS

Mitsubishi Electric stale aktualizuje ofertę rekuperacji. W drugiej połowie roku 2021 do sprzedaży trafią jednostki kanałowe bez odzysku wilgoci. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem handlowym.

Jednostki z wymiennikiem entalpicznym:

Jednostki naścienne VL50/VL100

Najważniejsze cechy:

 • Wyjątkowy design
 • Prosty i szybki montaż na ścianie zewnętrznej
 • Opcjonalny filtr pyłów PM2,5 dla jedn. VL100
 • Zapewnienie minimalnej ilości powietrza w pomieszczeniach
 • Filtrowanie doprowadzanego świeżego powietrza
Jednostki naścienne VL50/VL100
Jednostki naścienne VL50/VL100

Decentralne systemy rekuperacji pomieszczeń mieszkalnych - naścienne rekuperatory z odzyskiem ciepła do pomieszczeń o powierzchni do ok. 60 m2 (VL50) oraz do ok. 80 m2 (VL100).

Jednostki kanałowe LGH-RVX/RVXT

Najważniejsze cechy:

 • Opcjonalny filtr PM2,5
 • Nawilża lub osusza świeże powietrze do Wskazanego przez użytkownika poziomu
 • Przyłącze do montowanego we własnym zakresie czujnika CO2 w standardzie
 • Możliwość wpięcia w chmurę MELCloud
Jednostki kanałowe LGH-RVX/RVXT
Jednostki kanałowe LGH-RVX/RVXT

Znane na rynku i cenione rekuperatory kanałowe Mitsubishi Electric są wyposażone w papierowy krzyżowy wymiennik ciepła. Jednoczesna wymiana ciepła i wilgoci umożliwia zapewnienie optymalnych warunków w wentylowanych pomieszczeniach oraz zabezpiecza przed nadmiernym osuszeniem pomieszczeń. Jednostka w standardzie zawiera przyłącze do podłączenia czujnika CO2 dzięki czemu można monitorować i usuwać jego nadmiar.

Damian Filipowicz, Mitsubishi Electric
Autor: Damian Filipowicz, Mitsubishi Electric
Firma powiązana:
Mitsubishi Electric Europe B.V. (Living Environment Systems)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego
Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego