Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Porównując modele o danej mocy warto zacząć od porównania współczynników efektywności (COP) oraz klas energetycznych. W ten sposób szybko poznamy, które urządzenie jest bardziej ekonomiczne. Od klasy energetycznej pompy ciepła zależy też wysokość dofinansowania do jej instalacji np. w programie Czyste Powietrze. W przypadku klasy A++ (dla W55) wynosi ono do 45%, a dla urządzeń w klasie energetycznej A+ (dla W55) 30%.

Najnowsze pompy ciepła są też wyposażone dzisiaj w sprężarki inwerterowe, które pozwalają na szeroką modulację mocy pompy ciepła. Jeszcze istotniejsze są stosowane w urządzeniu czynniki chłodnicze. Najwydajniejsze urządzenia korzystają też z ekologicznych czynników chłodniczych, które nie wpływają negatywnie na warstwę ozonową oraz są praktycznie neutralne dla środowiska. Inwerterowe pompy ciepła z czynnikiem R290 stanowią dzisiaj przyszłość branży. Optymalnie sprawdzają się zarówno w nowym budownictwie, ale również w domach modernizowanych.

Porównując wybrane urządzenia warto też zwrócić uwagę na to jakie elementy otrzymujemy w zestawie z pompą ciepła. Kluczowi producenci zapewniają obecnie urządzenia z kompletem akcesoriów, czujników i wszystkich elementów niezbędnych w instalacji. Na samym końcu warto zwrócić uwagę na kwestie użytkowe. Intuicyjny, komfortowy system sterowania z dedykowaną aplikacją, który pozwala na współpracę pompy ciepła z innymi urządzaniami w instalacji ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji to wyposażenie obowiązkowe.

Julia Sobaszek
Krajowy Doradca ds. pomp ciepła GALMET
fot. otwierająca: Galmet

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Nick363

25 Lip 2022, 09:27

Tylko każda firma podaje COP w innej temperaturze zewnętrznej i z innymi temperaturami na wyjściu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!