Ruukki wprowadza na rynek panele solarne produkujące energię elektryczną

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2013-06-14 05:55:19
Ruukki wprowadza na rynek panele solarne produkujące energię elektryczną

Ruukki uruchamia sprzedaż paneli solarnych produkujących energię. Jest to część systemu obudowy z płyt warstwowych Ruukki Energy, który montowany na ścianach przekształca światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Panele, a także inne rozwiązania energooszczędne firmy Ruukki, prezentowane były podczas konferencji Ruukki Day, która odbyła się 12 czerwca 2013 roku w Warszawie.

Warto podkreślić, że dzięki swojej szczelności, zastosowanie energooszczędnych płyt warstwowych Ruukki Energy przyniosło konsumentom znaczne oszczędności w wydatkach na energię. Ruukki poczyniło kolejny krok w rozwoju produktów, wprowadzając panele przekształcające światło słoneczne w energię elektryczną. Wysoka jakość i szczelność systemu obudowy Ruukki wraz z panelami solarnymi produkującymi elektryczność przynosi łączne oszczędności rzędu 20% w wydatkach ponoszonych na energię - wyjaśnia dyrektor biznesu Building Components Ruukki Polska - Waldemar Szostak. 

 

Panele solarne Ruukki mają strukturę modułową dopasowaną do ściany, na której są montowane. Ich powierzchnia pokryta jest warstwą światłoczułej folii fotowoltaicznej, która przekształca promienie słoneczne w energię elektryczną. Moduły mogą mieć blisko 6 metrów długości i pół metra wysokości.

 

System obudowy z płyt warstwowych Ruukki Energy przynosi znaczące oszczędności w konsumpcji energii w porównaniu do tradycyjnych płyt warstwowych. Ruukki jest jedynym producentem, którego panele Energy montowane są wraz z gwarancją zachowania odpowiedniej szczelności powietrznej budynku.

 

Panele Ruukki Energy to prefabrykowane płyty warstwowe zbudowane z wewnętrznego rdzenia izolacyjnego umieszczonego w dwóch okładzinach stalowych. Stosowane są w energooszczędnym budownictwie, w szczególności w budynkach przemysłowych, magazynach oraz biurowcach i lokalach użytkowych. Ich cechą specjalną jest podwyższona szczelność powietrzna połączenia płyt oraz pozostałych detali konstrukcyjnych, które razem z odpowiednią instalacją czynią strukturę ściany szczelną. Użycie płyt warstwowych Energy umożliwia również zwiększenie liczby punktów w systemach certyfikacji LEED i BREEAM, przyczyniając się do poprawy klasy energetycznej budynku.

 

Wiosną 2013 roku firma Ruukki wprowadziła do sprzedaży specjalnie zaprojektowany dach dla domów jednorodzinnych wykorzystujący energię słoneczną. Ruukki jest pierwszym na świecie producentem, który zaprezentował taki produkt gwarantujący zarówno wytwarzanie energii do podgrzania wody jak i ogrzewania powierzchni mieszkalnej.

 

W trakcie konferencji Ruukki Day, oprócz paneli solarnych i płyt Ruukki Energy, prezentowała była również stal COR-TEN przeznaczona do wykonywania elewacji budynków. To walcowana na zimno stal, która dzięki unikalnemu składowi chemicznemu ma znacznie lepszą odporność na korozję atmosferyczną niż podobne blachy ze zwykłej stali węglowej. Właściwości antykorozyjne sprawiają, że ten gatunek stali w wielu zastosowaniach sprawdza się lepiej niż inne konstrukcje stalowe.

 

Stosowanie materiału COR-TEN eliminuje także potrzebę nakładania dodatkowych powłok ochronnych w trakcie procesu produkcji i w okresie użytkowania, co pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji produktu i redukcję stopnia zanieczyszczenia środowiska. O konkretnych realizacjach wykorzystujących stal COR-TEN opowiadali Szczepan Wroński, przedstawiciel pracowni WXCA, która przygotowała projekt Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry oraz Wojciech Targowski z pracowni FORT, odpowiadającej za opracowanie koncepcji Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

 

12 czerwca 2013 roku w Warszawie odbyło się także spotkanie z prezesem firmy Ruukki - Sakari Tamminen. W jego trakcie przedstawiciele architektów, Politechniki Warszawskiej, mediów branżowych oraz reprezentanci firmy Ruukki dyskutowali o regulacjach prawnych dotyczących efektywności energetycznej, czynnikach wpływających na jej zwiększenie oraz rozwiązaniach energooszczędnych w budownictwie.

Firma powiązana:
Ruukki Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny