Wystartował nowy kanał dla instalatorów fotowoltaiki "Mariusz, pomóż!"

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wystartował nowy kanał dla instalatorów fotowoltaiki "Mariusz, pomóż!"

Ostatnie miesiące dobitnie pokazały, że uzależnienie od energii z paliw kopalnych to ślepy zaułek. Alternatywą ratującą portfele zwykłych ludzi jest fotowoltaika. Pomimo ciągłych przeszkód formalnych wiele firm i gospodarstw decyduje się na montaż instalacji. Montażyści mają więc pełne ręce pracy. Aby pomóc im w rozwiązywaniu najczęściej pojawiających się problemów, powstał specjalistyczny kanał na youtube i TikTok pt. "Mariusz, pomóż".

aktualizacja: 2022-12-06 07:05:14

Odpowiedni falownik ma wielkie znaczenie dla pracy całej instalacji i stopnia zadowolenia z jej użytkowania. Właśnie dlatego tak istotny jest wybór właściwego urządzenia - nie tylko innowacyjnego technologicznie, ale przede wszystkim łatwego w montażu i - co ma wśród klientów coraz większe znaczenie - ładnego z wyglądu.

Mariusz na kłopoty

Podczas montażu instalatorzy napotykają na różne problemy. Często są one proste do rozwiązania - wystarczy do tego jeden telefon. Czasem dotyczą bardziej skomplikowanych spraw, np. możliwości pracy w trybie on-grid oraz off-grid, która aktualnie jest niezwykle pożądana wśród konsumentów.

Właśnie dla osób, które szukają szybkich odpowiedzi i trafionych wskazówek, powstał kanał na youtube i TikTok pt. "Mariusz, pomóż". Jego bohaterem jest Mariusz Jackiewicz, ekspert ds. technicznych w firmie Solplanet, który własnoręcznie zajmuje się produkcją falowników, czyli serc instalacji fotowoltaicznych.

Właściwie to można powiedzieć, że jestem takim ekspertem od ciężkich przypadków - mówi Mariusz Jackiewicz. Znam innych monterów, miałem w rękach różne urządzenia, wiem, jak w praktyce rozwiązywać uciążliwe sytuacje. Na swoim kanale mówię o rzeczach ważnych dla instalatorów.

Nie róbcie tego w domu

Dlaczego nie wolno zmieniać normy na falowniku na inną niż polską, czemu nie powinno się edytować progów napięć oraz podłączać do nich "magicznych" urządzeń, które mają wyeliminować problem wyłączającego się falownika? W jednym z odcinków ekspert Mariusz tłumaczy widzom dokładnie, czego nie powinni robić podczas instalacji. Jakich błędów nie powinni popełniać, żeby nie stracić wydajności. Skupia się też na bardzo ważnym, a nierzadko pomijanym przez niektórych instalatorów problemie doboru odpowiednich przewodów w kontekście ich średnicy i długości.

Niejednokrotnie widziałem instalacje, w których zastosowano zbyt cienkie przewody - dodaje Mariusz. Wiązało się to z problematycznym wzrostem napięcia falowników, wymianą przewodów przez instalatorów. Gdyby taka wiedza, jaką my dziś dajemy branży, była wtedy powszechnie dostępna, wszyscy mogliby zaoszczędzić dużo cennego czasu.

Filmy z poradami Mariusza można obejrzeć tutaj: Mariusz, pomóż! - YouTube.

Firma powiązana:
Solplanet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!