Ekologia a produkcja falowników

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ekologia a produkcja falowników

Dziś nie liczy się już wyłącznie cel. Ważna jest także droga, która do niego prowadzi. Obok samego produktu istotny jest zatem sposób, w jaki ten produkt otrzymujemy. To skąd pochodzą materiały, w jaki sposób są transportowane i jak finalnie wygląda proces produkcji, decyduje czy dany przedmiot jest przyjazny dla środowiska czy jest jego wrogiem. Fronius zrównoważony rozwój stawia na pierwszym miejscu. Najlepszym tego dowodem jest falownik Fronius GEN24 oraz nadany mu certyfikat.

aktualizacja: 2022-11-18 09:30:05

Kolejny chwyt marketingowy? Nic z tych rzeczy. Zrównoważony rozwój jest dziś na ustach całego świata. Dla nas to kluczowa idea, która zakłada dalszy rozwój naszego społeczeństwa, ale za pomocą takich rozwiązań, które nie odbiorą podobnej szansy przyszłemu pokoleniu. Mówiąc w skrócie: przemysł dąży do takich metod pracy, aby środowisko naturalne więcej nie cierpiało.

Dobro planety leży nam wszystkim na sercu, ponieważ wszyscy ją zamieszkujemy. Karę za jej niszczenie ponosimy, odczuwamy także wszyscy. Wszyscy też ponosimy koszty nieodpowiedzialnych działań. Kolejne tony wyemitowanego dwutlenku węgla to siermiężne kary ze strony Unii Europejskiej. Kary te są wliczone w ceny energii elektrycznej oraz urządzeń, z których na co dzień korzystamy. Co więcej, w nie tak dalekiej przyszłości do przetargów będą dopuszczani producenci, których urządzenia fotowoltaiczne mają najniższy ślad węglowy.

Każdy produkowany przedmiot to kredyt, który zaciągamy wobec środowiska. I ten kredyt trzeba spłacić. Zakup materiałów od lokalnych dostawców, aluminium z recyklingu puszek czy też korzystanie z transportu lądowego to tylko niektóre zabiegi, które pozwoliły nam osiągnąć efekt nagrodzony przez renomowany, międzynarodowy instytut - Maciej Piliński, Dyrektor Sprzedaży Fronius Polska

Podobno chcąc zmieniać świat warto zaczynać od siebie. Dlatego też Fronius poświęcił rok na dokładną analizę ocenę cyklu życia swojego falownika GEN (LCA - Life Cycle Assessment). Na pierwiastki rozłożono zatem nie tylko same surowce wykorzystywane w procesie produkcji, ale również ich pochodzenie, odległość, jaką muszą pokonać, aby dotrzeć do fabryki w Austrii, ich żywotność, możliwość recyklingu oraz drogę, jaką produkt musi odbyć, aby dotrzeć do klienta. Kolejnymi etapami były procesy utylizacji oraz recyklingu użytych materiałów.

LCA - Life Cycle Assessment

Emisja CO2 - takiego algorytmu jeszcze nie było

"Fronius jest pierwszą firmą na świecie, która podjęła się tego typu wyzwania - wyliczenia ilości dwutlenku węgla emitowanej w całym "cyklu życia" jednego falownika" - zdradził na konferencji Maciej Piliński, Dyrektor Sprzedaży Fronius Polska. W tym celu firma opracowała specjalny algorytm, który pomógł dokonać precyzyjnych obliczeń. Uzyskane dane miały być przede wszystkim rzetelne. Obok CO2, za którego produkcję odpowiada fabryka Fronius w Austrii, pod lupę zostały zatem wzięte również pozostałe procesy od zakupu materiałów poczynając a na transporcie do klienta kończąc. Co więcej, pod uwagę był brany proces recyklingu, jaki producent zakłada po 20 latach pracy falownika.

Wynik? Od momentu zakupu komponentów aż do chwili zakończenia recyklingu jednego falownika Symo GEN24 Plus 5:0 (czyli przez ponad 20 lat jego działania) zostaje wyemitowane ok. 415 kg CO2. Skąd taka ilość dwutlenku węgla? Otóż za niemal 2/3 tego wyniku odpowiada produkcja poszczególnych komponentów urządzenia. Mowa m.in o kontrolerach, mikroprocesorach, układach scalonych. Ich produkcja odbywa się z wykorzystaniem bardzo dużej ilości energii, a co za tym idzie, towarzyszy temu spora ilość wytworzonego dwutlenku węgla. Ponieważ trudno ten problem przeskoczyć, na wszystkich pozostałych etapach należy mocno zaciskać pasa, aby utrzymać emisję dwutlenku węgla w ryzach. Jak tego dokonać?

Chcesz być na bieżąco z nowościami firmy Fronius, zapisz się do biuletynu: https://bit.ly/3Ap6m4I

Gdzie kryje się diabeł emitujący CO2?

To zaciskanie pasa w przypadku falowników Fronius zaczyna się już na etapie zakupu komponentów do produkcji. Firma Fronius nie tylko je nabywa od lokalnych (czyli położonych w miarę blisko) dostawców. Mniejsza odległość to krótszy transport. Efekt? Transport odpowiada za emitowanie jedynie fragmentu, bo 11 kg (2,5%) całej, wspomnianej masy dwutlenku węgla. Spore oszczędności pod tym względem Fronius poczynił także na etapie produkcji. Stare porzekadło mówi, że "szewc bez butów chodzi" ale nie w tym przypadku. Fabryka w Austrii ma bowiem instalację fotowoltaiczną o mocy 2 megawatów.

Jak nietrudno się domyślić to właśnie źródło energii elektrycznej zasilającej pracę maszyn w fabryce. Sam proces produkcji jednego falownika Fronius GEN24 to zatem 9 kg (niecałe 2%) wyemitowanego CO2. Pozostaje jeszcze transport urządzeń do klienta. Na tym etapie kurek z dwutlenkiem węgla również został dość mocno przykręcony. Fronius korzysta bowiem wyłącznie z transportu lądowego, który pozostawia o wiele mniejszy ślad węglowy niż np. samolot. A mowa konkretnie o 2 kg dwutlenku węgla (niecałe 0,5%) całkowitej, wspomnianej ilości. Należy również pamiętać o stratach. To nic innego jak wytwarzane przez urządzenia ciepło, które w żaden sposób nie stanowi czystej energii. Te straty to aż 35% masy emitowanego dwutlenku węgla, a więc sporo. 

Podsumowanie wyników

Od 1600 do 2000 ton dwutlenku węgla

"Każdy wyprodukowany falownik stanowi kredyt zaciągany względem środowiska, który następnie trzeba spłacić" - jak słusznie zauważył Maciej Piliński. Czy falownik FroniusGEN24 jest zatem w stanie "odpracować" te 425 kilogramów dwutlenku węgla, które są emitowane do atmosfery w trakcie jego życia? Ilość ta wydaje się być spora. Podkreślamy słowo "wydaje się" ponieważ w finalnym rozrachunku jej "gabaryt" już nie jest tak przerażający biorąc pod uwagę fakt, że falownik Fronius jest w stanie spłacić ten kredyt z naprawdę solidną nawiązką. Jego praca pomaga bowiem zapobiegać emitowaniu od 1 600 do 2 000 ton dwutlenku węgla. Mowa zatem o aż czterokrotnie większym zwrocie. Falownik Fronius nadpłaca zatem swoje zobowiązania z solidną nadwyżką. I to w przeciągu 3,5 roku.

…bo zawsze może być lepiej

Firma Fronius nie spoczywa jednak na laurach. Mimo, że praca falownika pozwala poczynić tak imponujące oszczędności w zanieczyszczaniu powietrza, producent nadal szuka punktów, w których można ten wynik jeszcze poprawić. Największa ilość CO2 emitowana jest przy produkcji aluminiowego radiatora, materiał wykorzystywany do jego produkcji pozyskiwany jest z recyklingowanych puszek. Producent przykłada również wagę do budowy falownika: skonstruowana jest ona w taki sposób, że po zużyciu można ją bardzo łatwo rozmontować, co ma ułatwić segregację poszczególnych materiałów w trakcie recyklingu. Warto wspomnieć, że ten konkretny model obudowy nadaje się do recyklingu w ponad 90%.

Mało tego: falowniki Fronius jako jedne z nielicznych na rynku można naprawiać bezpośrednio u klienta. Do zalet takiego rozwiązania nie trzeba zresztą nikogo przekonywać: eksploatacja takiego falownika, w jego 20-stoletnim cyklu życia, jest tańsza i zdecydowanie bardziej ekologiczna. Nie wymieniamy bowiem całego urządzenia a jedynie jego jeden, wadliwy element. To wszystko sprawia, że falownik Fronius GE24 jest jednym z najefektywniejszych na świecie pod względem spełniania warunków zrównoważonego rozwoju. Co zresztą docenił renomowany Instytut Fraunhofera nadając mu odpowiedni certyfikat. Bo też każdy może zacząć zmieniać świat na lepsze miejsce. Wystarczy postawić ten pierwszy krok.

Więcej szczegółów na temat oceny cyklu życia produktuhttps://bit.ly/3nBNOXx

JAK FRONIUS DZIAŁA NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU?

  • zakup komponentów od lokalnych dostawców - krótszy transport to mniejsza emisja CO2
  • nacisk na źródło pochodzenia surowców np. aluminium z recyklingu puszek
  • własna instalacja fotowoltaiczna na dachu fabryki - prąd ze słońca do pracy wszystkich maszyn
  • budowa falownika ułatwiająca demontaż i segregację jego elementów podczas recyklingu
  • zastosowanie materiałów pozwalających na recykling falownika w ponad 90%
  • konstrukcja umożliwiająca wymianę wszystkich poszczególnych części zamiast cały falownik
  • dokładna analiza całego cyklu życia - od zakupu surowców aż po recykling falownika - w celu monitorowania emisji CO2 na każdym etapie

Jednostka biznesowa Solar Energy

Jednostka Biznesowa (BU) Fronius Solar Energy opracowuje rozwiązania energetyczne dla fotowoltaiki od 1992 roku i sprzedaje swoje produkty przez globalną sieć ekspertów: partnerów zajmujących się instalacją, serwisem oraz dystrybutorów. 26 oddziałów na świecie, 89-procentowy wskaźnik eksportu i łączna moc ponad 25 gigawatów zainstalowanych falowników mówią same za siebie. Przyświeca nam jeden cel: 24 godziny słońca. Dążymy do scenariusza, w którym światowe zapotrzebowanie na energię będzie zaspokajane w 100% z odnawialnych źródeł. W tym celu konsekwentnie pracujemy nad technologią, która pozwoli na mądre generowanie, gromadzenie, przesyłanie i wykorzystanie energii pochodzącej ze słońca.

O Fronius International - siła z rodziny, jakość z Austrii

Fronius International to austriackie przedsiębiorstwo rodzinne z siedzibą w Pettenbach oraz zakładami w Wels, Thalheim, Steinhaus i Sattledt. Założone w roku 1945 jako firma jednoosobowa, dziś ma globalny zasięg i zatrudnia ponad 5660 osób, działając na polu spawalnictwa, fotowoltaiki i technologii ładowania akumulatorów. Eksport na poziomie 92% udało się osiągnąć dzięki 36 międzynarodowym spółkom Fronius i partnerom handlowym obecnym w ponad 60 krajach. Innowacyjne produkty oraz usługi, jak również 1321 aktywnych patentów dają firmie Fronius pozycję lidera na rynkach światowych.

Fronius Polska w mediach społecznościowych:

Firma powiązana:
Fronius

Zdaniem naszych Czytelników

Gość zgryzz

21 Oct 2022, 23:38

1600 ton to cztery razy więcej niż 425 kg...(sic). Czy reszta tego tekstu jest podobnie "precyzyjna"?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania