Niezbędnik instalatora i nie tylko - nowości od WAGO

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Niezbędnik instalatora i nie tylko - nowości od WAGO

Wszyscy doskonale znamy WAGO jako renomowanego producenta bezpiecznych i wygodnych w użyciu szybkozłączek elektrycznych do wszystkich rodzajów przewodów. W odpowiedzi na sygnały płynące z rynku niemiecki producent regularnie rozszerza swoją ofertę o nowe produkty. W ostatnim czasie WAGO zaproponowało dwie ciekawe nowości, które z pewnością ucieszą każdego profesjonalnego elektroinstalatora majsterkowicza - amatora! Są to: złączka 221 Inline i hermetyczne osłony WAGO Gelbox.

aktualizacja: 2022-10-03 07:18:03

Gdy potrzeba połączyć przewody w jednej linii!

Rodzina złączek 221 poszerzyła się niedawno o nowy wariant - 221 w wersji Inline. Jest to złączka, która pozwala na łączenie wszystkich rodzajów przewodów w układzie przelotowym, przy zachowaniu wszystkich parametrów klasycznej złączki 221, czyli przede wszystkim bez użycia narzędzi. Podłączanie przewodów jedno- i wielodrutowych oraz linek w jednej linii jest dzięki temu tak samo komfortowe jak w klasycznych złączkach WAGO.

Dzięki dźwigni obsługa złączki jest prosta i intuicyjna - wystarczy podnieść dźwignię, wprowadzić przewód, opuścić dźwignię i gotowe! Przezroczysta obudowa pozwala na wzrokową kontrolę poprawności montażu. Niezwodny zacisk sprężynowy gwarantuje najwyższą jakość połączenia wszystkich przewodów w zakresie od 0,2 aż do 4 mm2. Złączki 221 Inline bezpiecznie przenoszą prąd o natężeniu aż do 32 A!

Złączki WAGO 221 Inline
Złączki WAGO 221 Inline

221 Inline to złączki jednotorowe, dwuprzewodowe, jednak pojedyncze złączki mogą też pełnić rolę stabilnie mocowanych, jedno- lub wielotorowych przyłączy do wszelkiego rozdzaju urządzeń elektrycznych. Do tego celu WAGO zaprojektowało specjalne adaptery montażowe. Adaptery można łatwo zamocować w dowolnie wybranym miejscu przy pomocy wkrętów, zatrzasków lub na standardowej szynie montażowej w rozdzielnicy. Pozwalają na konstrukcję układów od 1- do 5-torowych (lub wielokrotności), z możliwością czytelnego opisu potencjałów.

Adaptery występują również w wariancie z płytką odciążającą przewody. Złączki 221 Inline w adapterach idealnie sprawdzą się również w roli interfejsu przyłączeniowego w układach pomiarowych i laboratoriach - tam, gdzie często trzeba rozłączać układy elektryczne, co dzięki dźwigni jest niezwykle szybkie i wygodne.

221 Inline - wybrane przykłady zastosowań:

 • naprawa uszkodzonego przewodu;
 • podłączanie przewodów głośnikowych, sterujących, monitoringu itp.;
 • podłączanie opraw oświetleniowych;
 • połączenia w sufitach podwieszanych, w meblach itp.;
 • przyłącza urządzeń automatyki budynkowej w zabudowach G-K;
 • przedłużanie przewodów;
 • układy pomiarowe w warsztatach i laboratoriach;
 • układy testowe w zakładach przemysłowych;
 • interface przyłączeniowy w warsztatach szkolnych i uczelnianych.

Hermetyczne osłony WAGO GELBOX

Wilgoć to poważne zagrożenie dla każdej instalacji elektrycznej. W wielu zastosowaniach znajdziemy szereg miejsc, gdzie połączenia elektryczne mogą być narażone na kontakt z wodą. Wiele przykładów możemy pokazać w samych tylko budynkach mieszkalnych i ich otoczeniu, są to np. ogrody, piwnice i garaże, oświetlenie zewnętrzne, altany, łazienki i kuchnie. Podobnie będzie w obiektach przemysłowych, pojazdach i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z bezpośrednim i pośrednim oddziaływaniem wody.

Oprócz niebezpieczeństwa zalania przez deszcz lub wodę pochodzącą z awarii instalacji, czy przypadkowo skierowanego strumienia wody, pojawia się jeszcze jeden ważny, choć często pomijany czynnik - woda pochodząca z kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu. Do kondensacji dochodzi przy zmianach temperatury - np. ciepłe powietrze wewnątrz puszki styka się z wychładzającą się szybko ścianką - wówczas na wewnętrznej stronie ścianek puszki skrapla się woda. Do przenikania skondensowanej pary wodnej do pracującej na zewnątrz aparatury elektrycznej może dochodzić też np. w mgliste dni.

Dlatego by chronić połączenia elektryczne przed wilgocią stosuje się różne rozwiązania hermetyczne. Tu właśnie doskonale sprawdzi się nowość od WAGO - Gelbox. To kompaktowych rozmiarów osłona na złączki wypełniona żelem bez dodatku silikonu. Zapewnia ochronę przed wilgocią dla najpopularniejszych złączek z serii 221 i 2273 na poziomie IPX8! Oznacza to, że złączki w osłonach Gelbox mogą być nawet trwale zanurzone w wodzie do głębokości 1 m!

Osłony żelowe WAGO Gelbox
Osłony żelowe WAGO Gelbox

Największą zaletą osłon Gelbox, szczególnie w porównaniu do konwencjonalnych mas uszczelniających, jest fakt, że nie musimy w nieodwracalny sposób zalewać puszki. Połączenie zabezpieczone przy pomocy Gelbox’a możemy w każdej chwili rozłączyć i zmodyfikować bez przecinania przewodów!

Osłony żelowe WAGO Gelbox można z powodzeniem stosować w obwodach niskiego i bardzo niskiego napięcia (bezpiecznego). W aplikacjach niskonapięciowych (np. 230 V) osłony żelowe montujemy w dodatkowych puszkach instalacyjnych, czyli prościej mówiąc stosujemy je zamiast zalewania puszki masą poliuretanową lub silikonową. WAGO Gelbox zapewnia ochronę przed wilgocią na poziomie pojedynczych żył przewodów, dlatego zastosowanie dodatkowej puszki jest niezbędne by zapewnić ochronę przeciwwilgociową drugiego poziomu izolacji przewodów.

W zastosowaniach SELV (Safety Extra Low Voltage) złączki WAGO w osłonie Gelbox nie wymagają zastosowania dodatkowej puszki. Przy montażu Gelbox-ów pamiętajmy, by właściwie dobrać puszkę do złączek, które planujemy w niej umieścić. Dostępnych jest kilka wariantów puszek a prawidłowe konfiguracje montażu łatwo sprawdzimy w dołączonej tabeli oraz na stronach internetowych WAGO.

Zalety osłon WAGO Gelbox:

 • łatwa i szybka obsługa bez potrzeby używania narzędzi;
 • zabezpieczone osłoną połączenie można zmodyfikować bez konieczności cięcia przewodów;
 • połączenie gotowe do pracy od razu po montażu;
 • bez silikonu;
 • nieograniczony termin przydatności;
 • certyfikaty VDE i IPX8.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania