Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Biogazownia rolnicza - przyszłość polskiej energetyki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2010-12-21 12:33:35
Biogazownia rolnicza - przyszłość polskiej energetyki
Coraz powszechniejsze stają się elektrownie wiatrowe, a także kolektory słoneczne. Jeszcze innym, nowatorskim w naszym kraju sposobem wytwarzania energii, jest budowa biogazowni rolniczych. Ta bardzo wydajna technologia środowiskowa jest popularna na zachodzie Europy, a teraz dzięki śląskiej firmie Wolf System może zrewolucjonizować również przyszłość polskiej energetyki.

Biogazownia rolnicza - przyszłość polskiej energetyki Biogazownia – jak to działa?

Biogazownia rolnicza to instalacja przygotowana do celowej produkcji biogazu z odchodów zwierzęcych, biomasy roślinnej lub organicznych odpadów. Najczęściej składa się ona z układu podawania biomasy, komory fermentacyjnej, zbiornika na biogaz, zbiornika przefermentowanego substratu oraz agregatu kogeneracyjnego.

Podstawę całej konstrukcji stanowią monolityczne zbiorniki żelbetowe. Te okrągłe zbiorniki żelbetowe budowane dla biogazowni w systemie Wolf gwarantują stabilną i szczelną konstrukcję, ekonomiczną eksploatację, a przede wszystkim efektywne mieszanie, pozwalające na optymalny rozkład substratów w zbiorniku. Biogaz, powstający w procesie fermentacji metanowej, jest paliwem bogatym w metan, dwutlenek węgla, jak również wodór, siarkowodór i azot.

Zawartość tych związków i pierwiastków pozwala z powodzeniem przetwarzać go na energię elektryczną i cieplną. Warto zaznaczyć, że z 1 tony gnojowicy bydlęcej można wyprodukować od 250 do 350 m3 biogazu, z kolei z 1 tony obornika można otrzymać 350 - 450 m3 biogazu, natomiast z 1t kiszonki z kukurydzy można uzyskać aż 700m3 biogazu. Z 1 ml gazu można pozyskać 1 KWh.

Oznacza to, że rolnik z wyżej wymienionego przykładu uzyskać może od 25000 do 36000 KWh energii elektrycznej. Potencjalny roczny przychód ze sprzedaży  energii elektrycznej biogazowni  o mocy np. 400kW  przy optymalnym wykorzystaniu wsadu i ciepła może wynieść około 2 mln złotych. Obliczenie to pokazuje, że biogazownie są idealną alternatywą dla rolników, którzy posiadają własną gnojowicę, a także mają dostęp do darmowych organicznych resztek z gastronomii czy odpadów roślinnych.

Budowa biogazowni z firmą Wolf

Wiedza z zakresu inżynierii środowiska pokazuje, że naśladowanie natury w przypadku utylizacji odpadów jest najprostszym rozwiązaniem. Dlatego też biogazownie generujące energię elektryczną pochodzącą z materiału resztkowego z hodowli zwierząt, produkcji roślinnej, produkcji artykułów spożywczych, a także z lokali gastronomicznych stanowią krok milowy w tym właśnie kierunku. Warto jednak zaznaczyć, że nad poprawnością procesu przetwórczego czuwa prawidłowo skonstruowana instalacja biogazowni. Liderem wśród firm specjalizujących się w budowie tego typu obiektów jest firma Wolf System.

Pierwszą biogazownie zbudowaliśmy już 21 lat temu, w samej tylko Austrii postawiliśmy 40 tego typu zakładów. Co więcej rocznie budujemy około 6000 okrągłych zbiorników i silosów żelbetowych różnego przeznaczenia do magazynowania substancji płynnych i sypkich.Dzięki własnej konstrukcji szalunków oraz wykwalifikowanej kadrze inżynierów-statyków  rozwiązania sygnowane marką Wolf gwarantują stabilną konstrukcję, która posłuży przez długie lata – tłumaczy Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o. z Siemianowic Śląskich.

Eksperci w temacie budowy biogazowni wskazują, że optymalne i o wiele bardziej efektywne są okrągłe zbiorniki, gdyż optymalnie wykorzystywany jest układ ogrzewania oraz mieszania substratu. Warto także dodać, że firma Wolf System jest w stanie w zależności od zapotrzebowania klienta, przygotować pełną dokumentację pod zezwolenie na budowę biogazowni, a wykwalifikowane ekipy budowlane sprawnie i zgodnie z założeniami realizują kolejne projekty.

W naszym koncernie zatrudniamy ponad 2200 pracowników. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu z powodzeniem wznosimy różnego typu obiekty i budowle poczynając od zbiorników i silosów żelbetowych przez hale i obiekty inwentarskie  na energooszczędnych domach gotowych kończąc. Ostatnim naszym sukcesem była trwająca 5 miesięcy budowa biogazowni rolniczej w Kostkowicach i równolegle w Grzmiacej – dodaje Rajmund Reichel, dyrektor działu zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Wolf System dostarcza gotowe zbiorniki fermentacyjne, pofermentacyjne, a także zbiornik magazynowy substancji przefermentowanej.

Dodatkowo oferujemy także dostawę i montaż izolacji cieplnej na etapie wznoszenia zbiornika oraz wykonania elewacji zbiornika z blachy trapezoweji, jak również niektóre  urządzenia techniczne wyposażenia zbiornika – wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o.

Nasze długoletnie doświadczenie budowlane  dla rolnictwa w różnych krajach Europy  pokazuje, że biogazownie rolnicze to dodatkowy i bardzo opłacalny fundament dla gospodarstw rolnych , które do tej pory zajmując się tylko i wyłącznie produkcją roślinną czy zwierzęcą borykały się ciągłymi wahaniami cen za swoje produkty. Tymczasem od momentu wybudowania biogazowni  większość problemów ekonomicznych gospodarstwa rolnego została rozwiązana z dużą korzyścią dla inwestora.

Naprawdę warto!

Instalacja do produkcji biogazu przynosi wiele korzyści. Jedną z podstawowych zalet jest zysk ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej dla właścicieli biogazowni. – mówi Rajmund Reichel

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Warto także zaznaczyć, że jest to efektywne i proekologiczne wykorzystanie odpadów z produkcji rolnej i przetwórczej. Co więcej budowa takiego zakładu na terenie gminy może zaktywizować rolników, a także wpłynąć na modernizację polskiego rolnictwa. Lepsze wykorzystanie potencjału ziemi uprawnej, a także wykorzystanie pozostałości pofermentacyjnych jako nawozu organicznego to kolejne atuty biogazowni rolniczej.

Warto także wspomnieć o redukcji emisji metanu oraz dwutlenku węgla do atmosfery, jak również nieprzyjemnego zapachu, który wydzielają odpady pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Nie można pominąć także kwestii finansowych i przychodów z tytułu podatków dla lokalnej administracji.

Wymieniając kolejne zalety biogazowni rolniczych warto przede wszystkim pamiętać, że stworzone źródło energii odnawialnej będzie dostarczało do naszych domów i gospodarstw prąd oraz ciepło przez kolejne lata, jak nie stulecia. Dlatego tak ważne jest opracowanie kompletnej strategii powstawania sieci zakładów produkujących energię elektryczną z odpadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. – dodaje ekspert z firmy Wolf System

 

Budowa biogazowni rolniczej pozwala stworzyć źródło energii odnawialnej na miarę XXI wieku – efektywne, ekologiczne i trwałe. Konstrukcja oparta o żelbetowe zbiorniki oferowane przez firmę Wolf System jest gwarancją szybkiego i niezawodnego przygotowania zakładu do pracy.

Wieloletnie doświadczenie oraz najwyższej jakości standardy pracy sprawiają, że wykonanie biogazowni przy udziale Wolf System umożliwia zbudowanie zbiorników o średnicy nawet do 50 metrów i wysokości 50 metrów. Ugruntowana pozycja austriackiego producenta żelbetowych elementów, jak również duża liczba realizacji w całej Europie potwierdza wysoki poziom świadczonych usług oraz duże zaangażowanie firmy w wykonywany projekt.

 

Firma powiązana:
WOLF Haus

Zdaniem naszych Czytelników

time image

21 Gru 2010, 18:01

przyszłość polskiej energetyki to elektrociepłownie spalające śmieci komunalne, reszta to takie pla pla pla

time image

Gość Jan

21 Gru 2010, 14:49

Osoby zainteresowane procesem budowy biogazowni zapraszam na stronę agrikomp.pl, obecnie firma ta buduje biogazownię o mocy 645 kW w południowej wielkopolsce, na stronie znajduje się obszerna fotorelacja.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje