ROCKWOOL i VIESSMANN pomagają oszczędzać energię w budynkach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2009-12-10 13:09:16
ROCKWOOL i VIESSMANN pomagają oszczędzać energię w budynkach
Ponad 70% energii, zużywanej przez polskie domy i mieszkania, pochłania ogrzewanie – wynika z najnowszego raportu ROCKWOOL Polska – "Termolokata – inwestycja w ciepły dom". Mimo to wiele nieruchomości jest niedogrzanych.

ROCKWOOL i VIESSMANN pomagają oszczędzać energię w budynkachPowodem są przede wszystkim wysokie ceny energii oraz słaba termoizolacyjność budynków w Polsce. Dlatego firmy ROCKWOOL Polska i VIESSMANN przygotowały wspólnie dwa programy obliczeniowe.

Pomagają one w wyborze efektywnych energetycznie rozwiązań budowlanych i instalacyjnych, gwarantujących komfort cieplny i niskie koszty eksploatacji nieruchomości.

Aplikacja do optymalizacji zużycia energii i kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych

Pierwszy z programów to prosta aplikacja dla inwestorów indywidualnych. Służy ona do oszacowania wysokości zużycia energii w domach jednorodzinnych oraz pozwala na dobór optymalnych rozwiązań budowlanych gwarantujących jej oszczędność.

 

Aby skorzystać z programu, użytkownik wybiera najpierw z bazy interesujący go modelu domu spośród 20 popularnych projektów domów jednorodzinnych, opracowanych przez biuro projektowe ArchTim. Następnie ustawia ogólne parametry charakterystyczne dla planowanego budynku - dane klimatyczne i położenie w stosunku do kierunków świata.

Na koniec wybiera najbardziej optymalne, pod względem efektywności energetycznej, rozwiązania budowlane z oferty ROCKWOOL i VIESSMANN lub korzysta z gotowych propozycji funkcjonujących w danym projekcie domu. Aplikacja umożliwia zapisanie otrzymanych wyników na komputerze lub ich wydruk w formie raportu. Kalkulator jest dostępny na stronach internetowych ROCKWOOL i VIESSMANN: oraz

Program do obliczania wskaźnika EP

Druga aplikacja jest skierowana do specjalistów budowlanych. Służy ona do obliczania wskaźnika EP - zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzania budynku w oparciu o rozwiązania z oferty firm ROCKWOOL i VIESSMANN.

 

Program wykonuje obliczenia zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej. W przeprowadzanych obliczeniach uwzględniono m.in. normy: PN-EN ISO 13790, PN-EN 12831, PN-EN ISO 14683.

 

Aby przeprowadzić obliczenia i analizy, użytkownik wybiera najpierw typ budynku, który chce ocenić oraz ustala, czy będzie posługiwał się metodą uproszczoną (dopuszczoną dla niektórych budynków), czy dokładną. Następnie określa położenie geograficzne analizowanego obiektu poprzez wskazanie najbliższej stacji klimatycznej, dla której istnieją dane meteorologiczne udostępnione przez Ministerstwo Infrastruktury. Kolejne dane potrzebne do obliczeń to:

  • wymiary geometryczne obiektu;
  • precyzyjne dane odnośnie budowy ścian, podłóg i okien;
  • szczegółowe informacje na temat systemu grzewczego w budynku oraz zastosowanej wentylacji (np. wentylacja naturalna, mechaniczna z odzyskiem ciepła itp.).            

Aby wyniki obliczeń były jak najdokładniejsze, użytkownik może wykorzystać dane i informacje zawarte w specjalnie przygotowanych bazach zawierających rozwiązania firm ROCKWOOL i VIESSMANN. Dzięki temu w kalkulacjach wykorzystywane są realne parametry produktów i rozwiązań, a nie przybliżone wartości normowe.

 

Kolejnym krokiem, podczas wykonywania obliczeń w programie, jest określenie niezależnych stref temperaturowych w obiekcie poprzez podanie ich wymiarów, szczegółów budowy oraz udziału poszczególnych systemów grzewczych/chłodzących działających na ich obszarze.

 

W wyniku przeprowadzonych obliczeń użytkownik otrzymuje: wartość wskaźnika EP, graniczną wartość EP według warunków technicznych dla budynku nowego i modernizowanego oraz wartość EK – bardzo ważnego wskaźnika, określającego jednostkowe zapotrzebowanie na energię do ogrzania/chłodzenia budynku. Wszystkie te wyniki wyświetlają się na przejrzystym suwaku graficznym. Dla wygody użytkownika program umożliwia ich wydrukowanie.

 

Na podstawie wykonanych obliczeń można następnie wydrukować - w programie BuildDesk Energy Certyficate, z którym aplikacja jest kompatybilna - świadectwo energetyczne istniejącego budynku lub projektowaną charakterystykę energetyczną budynku. Kalkulator jest dostępny na stronach internetowych ROCKWOOL i VIESSMANN: oraz
Programy obliczeniowe dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych to nie koniec współpracy pomiędzy ROCKWOOL i VIESSMANN. Firmy już zapowiadają dalsze wspólne działania na rzecz poprawy wykorzystania energii w budynkach.

W najbliższym czasie planujemy między innymi wspólną obsługę zapytań od klientów indywidualnych dotyczącą zastosowania izolacji w budynkach oraz doboru optymalnego systemu grzewczego z oferty Viessmann – komentuje Jakub Dygas, Kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji ROCKWOOL Polska.   

{mosloadmodule mod_firmy} 

Firma powiązana:
Viessmann

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kaziu63

17 Gru 2009, 21:46

Program jest więc typową reklamówką 2 firm. Jeśli tylko wystąpią inne parametry (czytaj: produkty innych firm), to wszystkie obliczenia stają się funta kłaków warte.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny