Hettich i REHAU wspierają młodych designerów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2011-07-22 13:38:14
Hettich i REHAU wspierają młodych designerów
Pomysłowo, oryginalnie, ale też funkcjonalnie, takie kryteria musieli spełnić młodzi projektanci z całego świata biorący udział w konkursie International Design Award 2011 organizowanym przez firmy Hettich i REHAU.

Od lewej Michał Reck dyrektor ds. handlowych REHAU, dr. Remigiusz Grochal - opiekun projektu, Katarzyna Karbińska - laureatka, Jowita Ciszewska - laureatka, Marc Reichling - Head of Corporate Marketing HettichOficjalne ogłoszenie laureatów miało miejsce 2 marca br. w MARTa Museum  w Herford. Wśród zwycięzców znalazły się studentki z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22 lipca w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Wspieranie młodych talentów oraz pokazywanie innowacyjnych i przyszłościowych rozwiązań to główne cele konkursu International Design Award, który organizowany jest w cyklu dwuletnim od 1997 r. przez firmę Hettich, a od 2007 r. wspólnie z firmą REHAU.

Od wielu lat firma Hettich dostarcza branży meblowej innowacyjne rozwiązania oraz produkty, dzięki którym meble stają się bardziej funkcjonalne i przyjazne w użytkowaniu.

Idea konkursu International Design Award, którą jest promowanie kreatywności oraz ukazywanie i kształtowanie trendów przyszłości całkowicie pokrywa się z misją naszej firmy. Konkurs daje nam możliwość odkrycia prawdziwych talentów designu z całego świata, a ich kreatywne wizje przekształcić w rzeczywistość. Jesteśmy przekonani, że z roku na rok liczba uczestników konkursu będzie wzrastać, a co za tym idzie liczba niezwykłych oraz zaskakujących projektów i rozwiązań. Cieszy nas fakt, że od kilku lat firma REHAU jest z nami i wspólnie możemy wyznaczać nowe trendy – mówi Beata Lasota, Dyrektor Zarządzający Hettich Polska.

Zaangażowanie się w organizację konkursu International Design Award, było dla nas oczywiste. Wspieranie projektów utalentowanych ludzi, dbałość o design oraz innowacyjność od zawsze wyznaczały kierunek, w którym firma REHAU rozwijała się i nadal się rozwija. REHAU stale przekracza granice w opracowywaniu produktów i procesów oraz wzornictwie.

Dzięki konkursowi IDA możemy robić to wspólnie z młodymi projektantami, dając im jednocześnie szansę na zaistnienie na wymagającym rynku. Konkurs IDA stawia przed studentami z całego świata nie lada wyzwanie, dzięki czemu nasza współpraca nad kształtowaniem przyszłości wnętrz i mebli jest owocna. Jak co roku jesteśmy pod wrażeniem zgłoszonych prac, zwłaszcza zwycięskiego projektu studentek z ASP – dodaje Michał Reck, Dyrektor ds. Handlowych REHAU.

Przestrzeń życiowa jutra

Tegorocznej edycji konkursu przyświecało hasło „Zaprojektuj Twoją przestrzeń życiową”. Zgłoszenia do konkursu były przyjmowane w trzech kategoriach środowiska mieszkalnego i pracy:
- Salony i sypialnie
- Kuchnie i miejsce przygotowywania posiłków
- Biura

Konkurs był skierowany do studentów z całego świata, studiujących na kierunkach ze specjalnością projektowanie i/lub konstrukcja mebli. Prace były oceniane pod kątem designu, ale także rozwiązań technicznych w środowisku domu i pracy jutra.

Sukces polskich studentek

Po raz pierwszy w historii konkursu International Design Award ogłoszono pięcioro laureatów tuż po zakończeniu obrad międzynarodowego jury w składzie: Mal Corboy z Nowej Zelandii, Bankim Tarun Dave z Indii, Paul Epp z Kanady, Karl Malmvall ze Szwecji oraz Andreas Struppler z Niemiec. Jury nie miało łatwego zadania, poziom był bardzo wysoki. W gronie laureatów znalazły się studentki z ASP w Gdańsku, Katarzyna Karbińska oraz Jowita Ciszewska, które pod okiem swojego promotora dr. Remigiusza Grochala zaprojektowały „DisKee” – kuchnię bez przeszkód, dedykowaną osobom z dysfunkcją ruchową.

Do udziału w konkursie International Design Award popchnęła nas zwykła ciekawość i chęć sprawdzenia się na tego rodzaju płaszczyźnie. Chciałyśmy również spróbować pracy w duecie. Znamy się już 5 lat i zawsze lubiłyśmy współpracować. Mamy podobny sposób myślenia projektowego, poza tym twórcza praca wyzwala w nas mnóstwo pozytywnych emocji. – mówi Katarzyna Karbińska.

Praca nad DisKee była wielką przyjemnością! Na początku nasze głowy były pełne pomysłów i trudno było nam się zdecydować na poruszenie jednego konkretnego problemu. Jednak od początku miałyśmy poczucie, że chcemy poruszyć jakiś ważny temat- skupić się na projekcie nie tylko od strony dizajnu i estetyki, ale przede wszystkim przydatności i ułatwienia życia codziennego. Po długich, wielodniowych dyskusjach zdecydowałyśmy się na próbę rozwiązania problemu często w naszym odczuciu pomijanego: funkcjonowaniu osoby niepełnosprawnej w kuchni oraz połączeniu rozwiązań tak, aby były komfortowe zarówno dla osoby pełnosprawnej jak i niepełnosprawnej. W trakcie realizacji projektu odbyłyśmy rozmowy z osobami poruszającymi się na wózku inwalidzkim, aby trafnie odpowiedzieć na ich potrzeby i rzetelnie przygotować się do etapu projektowego- tłumaczy Jowita Ciszewska.

Dr hab. Remigiusz Grochal oraz st. wykł. Piotr Piórko, zgodzili się udzielać nam korekt, kiedy tylko tego potrzebowałyśmy. To była istna burza mózgów, podczas której każdy dodawał coś od siebie. Zadziwiające jest, jak bardzo nasze poglądy się zgadzały – dodaje Karbińska.

Sukces studentek z Gdańska jest tym większy, że w tym roku konkurencja była bardzo duża. Po raz pierwszy w historii konkursu zgłosili się studenci z ponad 50 krajów. Organizatorzy konkursy, firmy Hettich i REHAU, aby jeszcze bardziej zaakcentować międzynarodowy charakter imprezy zdecydowali, że od tej edycji nagrody będą wręczane podczas uroczystości zorganizowanych na uczelniach laureatów. Do tej pory rozdanie nagród odbywało się zawsze podczas Targów Interzum w Kolonii. Pięć najlepszych projektów zostało nagrodzonych statuetką International Design Award oraz wyróżnionych nagrodą pieniężną w wysokości 2000 euro.

Wśród nagrodzonych prac znalazły się takie projekty jak „Wave” – projekt studentów z Onatrio College Arts & Design z Kanady, przedstawiający pomysłowe i interaktywne moduły do przechowywania żywności. Front stanowi transparenty ekran dotykowy wykorzystujący nanotechnologię. Laureat z Sangmyung University w Korei zaprezentował projekt bagażu zmieniającego się w regał – „Shelf Luggage”. „Fish” to z kolei pomysł autorstwa studentów z Chulalongkorn University w Tajlandii. „Fish” jest to ekologiczna zmywarka, w której brudna woda jest oczyszczana w procesie kondensacji.

Dodatkowym atutem projektu jest to, że zmywarka imituje cykl hydrologiczny przyrody, co jeszcze bardziej podkreśla jej ekologiczny charakter. Na uznanie jurorów zasłużył również projekt studentki z University of Toronto w Kanadzie. Projekt pod nazwą „Algeoli” przedstawia proces recyklingu zużytego i zanieczyszczonego powietrza oraz zanieczyszczonej wody w małych membranach znajdujących się w najbliższym otoczeniu użytkownika. Proces recyklingu wizualizowany jest poprzez zmieniającą się intensywność światła.

„Wave” – projekt studentów z Onatrio College Arts & Design z Kanady

Zdolni, młodzi Polacy

Tegoroczne zwycięstwo Polek w konkursie International Design Award to nie pierwsze wyróżnienie polskich projektantów w historii konkursu. W 2003 roku studenci z Polski odnieśli pierwszy sukces. W Kategorii „Uchwyt” 2 miejsce zajęła Anna Czerniakiewicz z Wydziału Architektury Politechniki w Białymstoku, natomiast 3 miejsce zajęła studentka ASP w Gdańsku - Olga Jeżyna. W kolejnych edycjach konkursu polscy studenci zajmowali równie wysokie miejsca. Prawdziwy sukces przyszedł w 2007 roku, kiedy Natalia Jakobiec z ASP w Katowicach zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Mebel”.

{mosloadmodule mod_firmy} 

Firma powiązana:
HETTICH POLSKA

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny