Termomodernizacja - obniżenie kosztów ogrzewania dzięki ociepleniu poddasza pianą PUR

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Termomodernizacja - obniżenie kosztów ogrzewania dzięki ociepleniu poddasza pianą PUR

Coraz wyższe ceny energii i ogrzewania wpływają na wysokie koszty eksploatacji budynku. Aby je ograniczyć przede wszystkim należy skupić się na odpowiedniej izolacji. O ile w nowych budynkach stosuje się nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, to stare domy zwykle nie mają odpowiedniej warstwy izolacji, pozwalającej na właściwe utrzymanie ciepła. Termomodernizacja staje się zatem koniecznością dla oszczędności i podniesienia komfortu życia.

aktualizacja: 2023-02-09 12:34:23

Termomodernizacja zamieszkałego domu to duże wyzwanie. Jednoczesne mieszkanie i remontowanie budynku narzuca szybkie tempo inwestycji, jak najmniej ingerujące w codzienne życie. Ważny jest zatem taki dobór materiałów i technologii, aby całe przedsięwzięcie przebiegało sprawnie, a przede wszystkim było skuteczne.

Kluczowy wpływ na termikę budynku ma właściwa izolacja poddasza. Jest to najczęściej termomodernizowana część domu, która niewłaściwie ocieplona może być przyczyną utraty nawet 30% ciepła. Skutecznie zaizolowane poddasze ma zatem duży wpływ na oszczędności związane z ogrzewaniem zimą oraz na utrzymanie chłodu wewnątrz pomieszczeń latem.

Izolacja stropodachu w starym budynku
Izolacja stropodachu w starym budynku

Eliminacja mostków termicznych

Termomodernizacja poddasza w starych budynkach często wiąże się z trudnościami w dostępie do izolowanych powierzchni lub z konstrukcjami, które trudno już zmienić lub poprawić. W miejscach łączenia warstwy izolacji ze ścianami, krokwiami czy murłatą, po zakończeniu prac mogą pozostać przerwy w izolacji obniżające skuteczność ocieplenia. Profesjonalnie wykonana warstwa ocieplenia powinna być przede wszystkim pozbawiona mostków termicznych, a ich eliminacja jest trudna i często nieosiągalna dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych.

Skuteczną metodą całkowitej eliminacji mostków termicznych jest zastosowanie natryskowej piany PUR. Natrysk piany PUR pozwalana na szczelne wypełnianie każdej izolowanej przestrzeni. Piana PUR trwałe łączy się z podłożem, tworząc jednolitą, szczelną warstwę izolacyjną. Taka metoda izolacji zapewnia brak luk i pustych przestrzeni, które mogłyby być przyczyną migracji temperatury pomiędzy domem a otoczeniem.

Izolacja z wełny zniszczona przez kuny.
Izolacja z wełny zniszczona przez kuny.

Utrzymanie szczelności izolacji w czasie

Braki izolacji w starych budynkach to zarówno wynik jej niezamontowania już na początku budowy, jak również jej zniszczenia i degradacji z upływem lat. Jedną z wad dotychczas stosowanych materiałów izolacyjnych jest to, że z czasem zmieniają swoją objętość, położenie, a tym samym skuteczność. Warstwa izolacji oparta o tradycyjne materiały izolacyjne niszczona jest również często przez kuny i gryzonie.

Decydując się na termomodernizację, warto zadbać o to, aby zastosowany materiał był wolny od wyżej wymienionych wad. Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie jako ocieplenia piany natryskowej PUR. Ocieplenie z piany PUR utrzymuje deklarowane właściwości przez cały okres użytkowania domu, a warstwa ocieplenia trwale łączy się z podłożem i nie zmienia swojego położenia. Ważną zaletą takiej izolacji jest również to, że kuny i gryzonie nie zamieszkują i nie niszczą warstwy izolacji z poliuretanu.

Optymalna grubość warstwy ocieplenia

Efektem skutecznej termomodernizacji powinna być znacząca poprawa warunków termicznych budynku. Aby osiągnąć nowoczesne standardy domu energooszczędnego warto skierować się do innowacyjnych technologii. Do takich z pewnością należy zaliczyć izolacje pianą PUR, spełniających najwyższe wymagania i standardy jakich oczekuje się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie.

Dla przykładu, zastosowanie piany Crossin Attic Soft o lambdzie deklarowanej 0,037 W/(m·K), pozwala na uzyskanie wymaganego obecnymi przepisami współczynnika przenikania ciepła dla dachów i stropodachów, U = 0,15 W/(m²K) już przy grubości 25 centymetrów warstwy izolacji.

Termomodernizacja poddasza pianą PUR
Termomodernizacja poddasza pianą PUR

Profesjonalne wykonanie izolacji

Tak poważne i duże przedsięwzięcie jak termomodernizacja wymaga profesjonalnej realizacji. Nawet przy wyborze najlepszych materiałów i technologii, efekt końcowy uzależniony jest od właściwego ich wykorzystania.

Przy realizacji inwestycji pianą PUR niezbędne są wiedza i doświadczenie wykonawcy, oraz profesjonalny sprzęt. Uzyskanie parametrów technicznych określonych w karcie technicznej zależy w dużej części od wykonawcy, więc jego wybór jest kolejną kluczową decyzją jaką należy podjąć. Warto skierować swoją uwagę na Autoryzowanych Wykonawców rekomendowanych przez producenta.

Do takich należy zaliczyć Autoryzowanych Wykonawców Crossin. Producent stale szkoli i monitoruje jakość ich pracy, aby przetworzenie produktu odbywało się zgodnie z jego kartą techniczną.

Technologia oraz doświadczenie i wiedza Autoryzowanych Wykonawców pozwalają na realizację ocieplenia pianą PUR w jeden dzień. To ważna zaleta, mając na uwadze, że termomodernizacja prowadzona jest w domu, w którym zwykle mieszkamy i szybkie jej ukończenie jest jednym z priorytetów.

Pomoc i bezpłatne konsultacje

Autoryzowani Wykonawcy Crossin wychodzą naprzeciw potrzebom związanym z dociepleniem i modernizacją poddaszy i wnętrz starych budynków. Jako eksperci pomagają w wyborze najlepszego rozwiązania i zapewniają profesjonalną i skuteczną aplikację.

W ramach ogólnopolskiej akcji termomodernizacji specjaliści Crossin przyjadą na miejsce i zasugerują możliwe do zastosowania technologie i metody ocieplenia. Więcej na temat termomodernizacji na stronach Ogólnopolskiej Akcji Termomodernizacji.

Izolacja poddaszy, stropów i przegród wewnętrznych to codzienność w pracy Autoryzowanych Wykonawców Crossin.

Warto skorzystać z darmowej konsultacji i wyceny specjalistów. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na stronie crossin.pl lub zadzwonić na infolinię +48 665 000 888.

Na zdjęciu otwierającym: Ocieplenie poddasza pianą PUR Crossin


crossin.pcc.eu
Firma powiązana:
PCC Prodex Sp. z o. o.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania