Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków w 2022 roku

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków w 2022 roku

Nie jest tajemnicą, że w 2022 roku ceny wszystkich artykułów i usług poszły w górę. Podwyżki nie ominęły również branży budowlanej. W obecnej sytuacji inwestorzy zastanawiają się czy jest to dobry okres na zamontowanie przydomowej oczyszczalni? Szambo ekologiczne wydaje się tańsze w zakupie i instalacji, ale czy ciągle rosnące koszty częstych wywozów ścieków nie sprawiają, że biologiczna oczyszczalnia ścieków to korzystniejsze rozwiązanie? Dlaczego na rynku można znaleźć oczyszczalnie ścieków za 8 tys. zł, ale również za 25 tys.?

aktualizacja: 2022-12-08 06:43:21

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków - dobre rozwiązanie na czas kryzysu

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków wydają się dla potencjalnych inwestorów drogie w wykonaniu, względem na przykład szamba ekologicznego. Nic dziwnego, bowiem większość firm oferujących kompleksową usługę wlicza do całości wysokie kwoty robocizny. Ostatecznie, okazuje się, że cała inwestycja w przydomową oczyszczalnię przekracza 20 tys. zł co dla wielu klientów okazuje się barierą, której w obecnej sytuacji gospodarczej nie da się przełamać.

Na szczęście, firma Eko House Technologie Ekologiczne zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Stąd, podczas gdy konkurencja nie schodzi poniżej pewnego poziomu z kosztami montażu oczyszczalni, Eko House stara się w tej kwestii stosować elastyczną politykę, ograniczając koszty inwestycji do nawet 15 tys. zł.

Eko House daje również możliwość montażu samodzielnego, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić kolejne pieniądze.

Biologiczna oczyszczalnia VH6 Premium w trakcie eksploatacji
Biologiczna oczyszczalnia VH6 Premium w trakcie eksploatacji

Skąd bierze się zróżnicowanie cenowe?

Ceny biologicznych oczyszczalni wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, stąd powstało wokół nich wiele mitów, na przykład taki, że nie każdego na taką oczyszczalnię stać. Tymczasem prawda jest taka, że zarówno drogie jak i tańsze przydomowe oczyszczalnie działają z podobną efektywnością. Podstawą oczyszczania ścieku metodą biologiczną jest osad czynny, żywa zawiesina bakterii tlenowych i pierwotniaków. Dlaczego zatem urządzenia te są tak zróżnicowane cenowo?

Są różne aspekty, np. zaawansowanie technologiczne, które nie wpływa na efektywność redukcji zanieczyszczeń w ściekach, idzie natomiast w parze ze zwiększonymi kosztami serwisu przydomowej oczyszczalni. Skomplikowana konstrukcja biologicznej oczyszczalni sprawia, że montaż i późniejszy serwis może przeprowadzić jedynie wyspecjalizowany Instalator. Im więcej urządzeń elektromechanicznych w przydomowej oczyszczalni tym serwis droższy i częstszy, obejmujący wymianę drogich podzespołów.

Bezzapachowa przydomowa oczyszczalnia ścieków VH6 PREMIUM
Bezzapachowa przydomowa oczyszczalnia ścieków VH6 PREMIUM

Oczyszczalnia VH - najlepszy stosunek jakości do ceny

W biologicznych oczyszczalniach VH zrezygnowano z modułowej budowy, mieszcząc wszystkie potrzebne komory w jednym zbiorniku. Nie posiada ona osadnika wstępnego, więc jest kompaktowa i bezzapachowa w przeciwieństwie do oczyszczalni ekologicznej. Mniejsze gabaryty to niższa cena za samo urządzenie. Nieskomplikowana budowa pozwala na samodzielny montaż i serwis, a to przy obecnym kryzysie bardzo ważna kwestia. Dodatkowo dystrybutor oczyszczalni ścieków VH, czyli firma Eko House Technologie Ekologiczne zapewnia 15 lat gwarancji na zbiornik i znajdujące się w nim podzespoły.

Ile można zaoszczędzić na samodzielnym montażu?

Na samodzielnym montażu przydomowej biologicznej oczyszczalni VH można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Zwykle koszt robocizny wynosi od 3 do 6 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że na przykład koszt oczyszczalni VH6 Premium to 8590 zł, a całkowity koszt montażu wyniósłby 17 tysięcy to widzimy, że koszty materiałów i samej robocizny wynoszą prawie drugie tyle. Na urządzeniu już nie zaoszczędzimy, bo i tak jest ono w promocji i jest bardzo atrakcyjne cenowo, ale wydatki na usługę możemy znacząco ograniczyć.

Test sedymentacyjny ilustrujący jakość oczyszczonych ścieków i ilość osadu czynnego.
Test sedymentacyjny ilustrujący jakość oczyszczonych ścieków i ilość osadu czynnego.

Niskie zużycie energii elektrycznej

Praca przydomowej oczyszczalni VH opiera się o jedno urządzenie elektryczne - kompresor. Za jego pomocą napowietrzane są przestrzenie tlenowe w przydomowej oczyszczalni oraz napędzane są pompy mamutowe przerzucające ściek między komorami. Dopływ ścieku i odpływ wody pościekowej (oczyszczonych ścieków) odbywa się grawitacyjnie. Sprawia to, że oczyszczalnia VH jest pozbawiona dodatkowych zasilanych energią elektryczną podzespołów takich jak pompy czy sterowniki. W praktyce oznacza to niskie zużycie energii elektrycznej, której koszty nie przekraczają 300 zł w skali roku.

Obecnie, jest to bardzo ważna informacja i każdy zainteresowany oczyszczalnią klient powinien zwrócić uwagę na ten aspekt.

Potrzeba wywozu średnio raz do roku

W przydomowych oczyszczalniach VH zrezygnowano z osadnika gnilnego. Oznacza to nie tylko brak nieprzyjemnego zapachu zapewnionego przez tę technologię, ale również ograniczenie potrzeby opróżniania. Jedyne co powinniśmy z takiej biologicznej oczyszczalni usuwać, to nadmiar osadu czynnego, czyli bakterii tlenowych dzięki którym oczyszczalnia biologiczna pracuje.

W stosunku do szamba, które opróżniać trzeba przynajmniej raz na miesiąc lub częściej, biologiczna oczyszczalnia VH generuje bardzo małe koszty wywozu, ponieważ nadmiar osadu usuwa się średnio raz do roku.

Oczyszczalnia VH z leżącą obok pokrywą maskującą imitującą kamień
Oczyszczalnia VH z leżącą obok pokrywą maskującą imitującą kamień

Możliwość uzyskania dotacji

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków VH osiągają wysoki parametr oczyszczania ścieków - nawet 98% i są zgodne z polskimi i europejskimi normami co jest najważniejszym wymogiem jaki należy spełnić ubiegając się o dotacje, które udzielane są na nieruchomości:

  • z istniejącymi budynkami
  • z budynkami w budowie
  • na terenie gdzie nie ma planów utworzenia kanalizacji sanitarnej w ciągu 5 lat od przyznania dotacji.

O możliwość otrzymania dotacji na przydomową oczyszczalnię można ubiegać się w urzędzie gminy lub Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.

Brak gotówki? Korzystna okazja zakupu na raty 0%

Zakup na raty 0% jest jedną z opcji do wyboru, która pozwala cieszyć się korzystaniem z przydomowej oczyszczalni bez ponoszenia jednorazowych całkowitych kosztów. Formalności są proste a weryfikacja przebiega bardzo szybko. Weryfikacja online trwa tyle, co wypełnienie wniosku, ponieważ odpowiedź uzyskujemy natychmiast.


www.ekohouse-oczyszczalnie.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły