Kotły przyjazne środowisku. Poznaj zalety kotła na pellet

Kotły przyjazne środowisku. Poznaj zalety kotła na pellet

Ponad 3 miliony tzw. "kopciuchów" przeznaczonych do wymiany to wyzwanie, które stoi przed nami w tym roku. Na tle Europy jesteśmy krajem o bardzo wysokim zanieczyszczeniu powietrza, także pochodzącym z tzw. niskiej emisji, czyli z pyłów powstających podczas spalania w kotłach i piecach paliw stałych, zwłaszcza miału i węgla, naszych gospodarstw domowych.

Dofinansowania na wymianę "kopciuchów"

Żeby zmienić tą sytuację wprowadzono przepisy nakładające na Polaków obowiązek wymiany kotłów na węgiel niespełniających wymogów 3,4 lub 5 klasy do końca roku 2023. Każdemu kto nie wymieni kopciucha zgodnie z obowiązującym terminem w danym województwie, grozi kara w wysokości nawet 5 tys. zł. Kampania dotycząca wymiany starych urządzeń grzewczych zatem trwa, a na kotły o wysokiej sprawności, emitujących niewiele zanieczyszczeń do atmosfery można otrzymać nawet do 70% refundacji. Wymiana kotła węglowego wymaga często modernizacji całej instalacji grzewczej, na szczęście oprócz refundacji można znaleźć inne programy z dofinansowaniem tych kroków - gminy, próbując pozytywnie wpłynąć na jakość "swojego" powietrza, prześcigają się w programach antysmogowych.

W ramach programu "Czyste powietrze" można uzyskać dofinansowanie do wymiany "kopciucha" na:

  • nowoczesny kocioł na pellety,
  • piec gazowy,
  • pompę ciepła.

Kotły na pellet typu Bio-Max od Lumo - co je wyróżnia?

Kotły na pellet typu Bio-Max są jednymi z najbardziej nowoczesnych i efektywnych urządzeń grzewczych do spalania paliw stałych. Pellety, czyli niewielkie, twarde pałeczki z wiórotrocin o średnicy 6 lub 8 mm i długości kilku centymetrów to jedno z najmłodszych ekologicznych paliw, zapewniające nam nie tylko wydajne użytkowanie, łatwy transport i magazynowanie, lecz również znaczące obniżenie kosztów ogrzewania i niezwykle dobry wpływ na nasze środowisko, co potwierdzają badania wykazujące, że produktem ubocznym spalania pelletu jest taka ilość dwutlenku węgla, jaką pochłania drzewo w okresie swojego wzrostu. Aby ogrzewanie na pellety było łatwe i przyjemne niezbędne są wysokiej jakości kotły na to paliwo.

W myśli akcji "wiem, co jem" promowano swego czasu rozważny wybór produktów spożywczych, takie zachowanie powinno wg firmy LUMO Technika Grzewcza urosnąć do rangi filozofii życiowej i zostać przeniesione na pozostałe sfery naszego życia, dlatego kotły produkowane przez naszą firmę wykonane są z wysokiej jakości materiałów, zaprojektowane specjalnie według potrzeb klientów i z dbałością o nasze wspólne środowisko.

Ponieważ konstrukcja kotła oparta jest na systemie płomieniówek i komór nawrotnych (układ trzyciągowy), dlatego zapewnia to wysoką sprawność spalania i minimalizuje stratę kominową. Warto zwrócić uwagę, że wymiennik i komora paleniskowa wykonane są z wysoko gatunkowej, atestowanej blachy stalowej. W przedniej części wyposażony jest w zamykaną, trójdzielną kryzę, służącą do montażu palnika, jak i czyszczenia komory spalania. Z tyłu znajduje się stalowy czopuch który, łączy kocioł z układem spalinowym, natomiast w górnej części jest duża i wygodna wyczystka, która jest niezbędna do czyszczenia wymiennika ciepła kotła i płomieniówek. W dole umieszczona została szuflada ponieważ powstały w procesie spalania popiół opada bezpośrednio do niej, skąd łatwo i szybko może zostać usunięty. W konsekwencji daje to solidną i zwartą budowę.

Istotnym aspektem kotłów na pellet typu Bio-max Plus jest bardzo niska emisja pyłów i szkodliwych związków w spalinach, w związku z tym jest znacznie mniejsza od wartości dopuszczalnych dla grupy innych kotłów na paliwa stałe i dlatego czyni je urządzeniami w pełni ekologicznymi. Dlatego też z łatwością spełniają normy ekodesign.

Reasumując najważniejsze zalety kotła na pellet to:

  • Przede wszystkim praca oparta wyłącznie na naturalnych, odnawialnych surowcach.
  • Brak składników chemicznych.
  • Proces produkcji kotłów podlegający stałej, szczegółowej kontroli.
  • Nowoczesny design
  • Prawie bezobsługowa praca całego urządzenia.
  • Spełniające wymagania normy PN-EN 303-5 dla 5 klasy urządzeń oraz ecodesign.
  • Ekologiczny obieg surowców - oczyszczanie atmosfery, a także brak dodatkowej emisji CO2.
  • Wysoka funkcjonalność spalanego paliwa - podobnie do spalania oleju opałowego lub gazu ale przy znacząco niższych kosztach.

Jednym słowem kotły typu Bio-max to rozwiązania przyjazne środowisku.


https://lumo.com.pl/
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz