Projektowanie instalacji fotowoltaicznej

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Projektowanie instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na ekologiczną instalację chcemy dokładnie wiedzieć jaką będzie miała wydajność, ale też chcemy wiedzieć jak będzie wyglądała. Nikt z nas przecież nie chce oszpeconego dachu czy wystających kabli. Chcemy mieć pewność, że instalacja "wtopi się" w wygląd naszego domu. Dlatego warto z firmą, z którą podpiszecie umowę na montaż, uzgodnić wszystkie szczegóły, szczególnie te wydajnościowe, ale również te estetyczne. Poza tym projekt Twojej instalacji fotowoltaicznej to jeden z najważniejszych elementów przed podpisaniem umowy.

aktualizacja: 2021-06-15 07:04:03

Nasłonecznie w Polsce

Specjalista, który po audycie proponuje instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności zawsze sprawdza rejon, w którym znajduje się dom czy posesja. Bo musicie wiedzieć, że nasłonecznienie w Polsce nieznacznie, ale różni się. W Polsce roczna suma nasłonecznienia, czyli suma natężenie promieniowania słonecznego na jednostkę powierzchni w przedziale czasu, wynosi średnio 990 kWh/m2. Oczywistym jest, że są również różnice jeśli chodzi o porę roku - w półroczu letnim uzyskiwane jest około 77% rocznej energii promieniowania, natomiast w półroczu zimowym od października do kwietnia tylko 23%. W Polsce najbardziej słoneczne są miesiące czerwiec, lipiec, sierpień, gdzie uzyskiwane jest około 43% rocznego nasłonecznienia.

To gdzie mieszkasz w Polsce nie ma aż tak dużego znaczenia, choć najlepsze warunki do wykorzystania energii ze słońca występują w centralnej i wschodniej części Polski. Ale jednak Polska leży w tej części Ziemi, że nasze warunki pozwalają na efektywne wykorzystanie urządzeń korzystających z energii słońca przez cały rok, nawet w pochmurne dni Twoja instalacja będzie zawsze produkowała energię. Nasze polskie warunki są bardzo zbliżone do Niemiec, które uważane są za światowego lidera w instalacjach systemów fotowoltaicznych.

Projekt instalacji wykonany przez Pionier Energia.
Projekt instalacji wykonany przez Pionier Energia.
Instalacja PV zamontowana przez Pionier Energia
Instalacja PV zamontowana przez Pionier Energia

4 ważne zasady

Specjalista projektując Twoją instalację fotowoltaiczną zawsze bierze pod uwagę 4 główne zasady.

Po pierwsze: ilość rocznie zużywanej energii elektrycznej. Jest to podstawowa informacja, bez której nie powstanie żadna instalacja fotowoltaiczna. Specjalista od fotowoltaiki musi wiedzieć jakie komponenty będzie musiał wziąć pod uwagę, projektując Twoją indywidualną elektrownię. Bo to właśnie to roczne zużycie wyznacza start do samego projektu. Projektując ją, należy także uwzględnić potrzebną w przyszłości moc instalacji i podłączenie nowych urządzeń, pobierających prąd, takich jak: pompa ciepła, ładowarka samochodowa, klimatyzacja czy magazyn energii.

Po drugie: jaki jest kierunek dachu i chodzi tu o stronę, na którą skierowany jest Wasz dach - północ, południe, wschód, zachód. Wiadomym jest, że w Polsce najlepiej nasłoneczniona jest strona południowa i jest to najlepsza z możliwych stron. Po tej stronie słońce operuje najdłużej w ciągu dnia i właśnie ta strona powoduje największe uzyski z Twojej instalacji, co nie oznacza, że jeśli masz dach skierowany w inną stronę to montaż efektywnej instalacji będzie niemożliwy.

Po trzecie: rodzaj dachu. Rodzaj Twojego dachu też ma znaczenie. Ważne jest czy jest to dach skośny - dwupołaciowy/dwuspadowy czy czteropołaciowy czy też wielopołaciowy lub jednopołaciowy, czy płaski. Bo każda instalacja jest inna. Bierze się także pod uwagę pokrycie dachowe. To czym pokryty jest Twój dach również ma znaczenie. Wtedy dobiera się odpowiedni dla Twojego dachu sposób montażu przyszłej ekologicznej elektrowni, która ma nam służyć przez długie lata.

Po czwarte: jakie są możliwe zacienienia. Specjalista zawsze sprawdza czy w pobliżu Twojego domu są drzewa i inne budynki, które mogą rzucać cień w ciągu dnia. Czy Twój dach ma wystający komin, który też może powodować zacienienie, a może nawet zainstalowana antena satelitarna, tak częsta w tej chwili na naszych dachach. Wszystko co może rzucać cień ma ogromne znaczenie na późniejszą pracę Twojej przyszłej ekologicznej instalacji.

Projekt instalacji wykonany w programie PVSol
Projekt instalacji wykonany w programie PVSol
Instalacja PV zamontowana przez Pionier Energia
Instalacja PV zamontowana przez Pionier Energia

Program to gwarancja

Analiza i przetworzenie tak dużej liczby danych oczywiście jest możliwe, ale obarczone dość dużym błędem. Dlatego W Pionier Energia korzystamy ze specjalistycznego programu do projektowania instalacji fotowoltaicznych. Za jego pośrednictwem jesteśmy w stanie uwzględnić wszystkie pozyskane od klienta oraz zebrane we własnym zakresie informacje i na ich podstawie przygotować szczegółową i graficzną wizualizację instalacji fotowoltaicznej, uwzględniając także inne ekologiczne rozwiązania, takie jak pompę ciepła.

Dlatego warto polegać na specjalistach od fotowoltaiki korzystających ze specjalistycznych narzędzi. W Pionier Energia projektowaniem instalacji fotowoltaicznych zajmuje się certyfikowany, kwalifikowany projektant instalacji fotowoltaicznych, korzystający z dedykowanego progamu PVSol, w którym zostaje przygotowany projekt 3D przyszłej instalacji z odzwierciedleniem wymiarów danego budynku.

Pionier Energia ma wykupioną licencję na program PVSol - jest to najlepszy, najbardziej szczegółowy i dokładny program do projektowania instalacji dostępny na rynku. Oczywiście są też dostępne na rynku programy bezpłatne do projektowania instalacji, lecz żadne z nich nie dają tak szczegółowej analizy.

PVSol bierze pod uwagę konkretne miejsce usytuowania Waszego budynku, korzystając z Google Maps czy Geoportalu. Uwzględnia wszystkie dane, w tym położenie budynku, rodzaj dachu i potencjalne zacienienia. Program pozwala zrobić symulację w odniesieniu do konkretnych parametrów, ale też komponentów jakie zostały zaproponowane. Na etapie projektu możemy wkluczyć ewentualne zacienienia i ewentualne problemy z Twoją instalacją. Na podstawie takiego projektu możemy zasymulować jej pracę i uzysk z tej pracy. To bardzo ważne, bo przecież Twoja instalacja ma pracować bezobsługowo kilkanaście lat. Co więcej - Klienci Pionier Energia otrzymują taki projekt od nas zupełnie za darmo, już na etapie wyceny.

Instalujesz fotowoltaikę i nie masz biura projektowego?

Dbając o jakość usług w branży, przygotowaliśmy ofertę na projekty instalacji PV dla innych, mniejszych firm z branży OZE, które nie posiadają biura projektowego. Jeśli instalujesz fotowoltaikę, to możesz skorzystać z naszych usług jej zaprojektowania. Po przesłaniu nam wszystkich danych, my w Pionier Energia zaprojektujemy instalację dla Twojego Klienta korzystając z programu PVSol. Dzięki temu Twój Klient nie tylko zobaczy jak będzie wyglądała jego przyszła ekologiczna elektrownia, ale też uzyska informacje jak będzie pracowała.

Zdecydowanie projekt

Decydując się na ekologiczną instalację zadbaj o to, żeby specjalista ją dla Ciebie zaprojektował. Będziesz mieć pewność, że dobrane komponenty i otaczające Cię środowisko zostaną odpowiednio przeanalizowane, a dobrane komponenty zapewnią potrzebną Ci w przyszłości enegię. W Pionier Energia powiemy, a nawet pokażemy Ci na projekcie 3D jak będzie wyglądała Twoja przyszła instalacja fotowoltaiczna!

Chcesz uzyskać wycenę swojej własnej instalacji?!

Wypełnij prosty i krótki formularz: https://forms.gle/nDiW7WFjipLmS44W9 lub zadzwoń +48 736 814 075 i zapytaj specjalistę o swoją instalację fotowoltaiczną.

Działamy w całej Polsce.

Zostań ekologicznym PIONIERem!

PIONIER ENERGIA - logo
PIONIER ENERGIA Sp. z o.o.,
ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa,
www.pionier-energia.pl,
biuro@pionier-energia.pl,
tel. 22 479 59 61

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje